B jak BAUHAUS

Bauhaus to synonim nowoczesności i rewolucji w architekturze. Na wszystkich wielbicieli dobrego designu hasło Bauhaus działa jak magnes i cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Był to jeden z najbardziej wyrazistych i odważnych ruchów artystycznych XX wieku, który został stworzony w latach 1919-1933 w Niemczech. Mimo, że Bauhaus istniał zaledwie kilkanaście lat (1919-1933), wywarł kolosalny wpływ na współczesną architekturę, design oraz wystrój wnętrz i modę. Zawdzięczamy mu style industrialny i minimalistyczny, kubistyczną geometryzację form.

Autor: imello.pl

Opublikowano: 19.01.2023

Zmodyfikowano: 19.01.2023

Zdjęcie: Aqina Knoll

Co to jest Bauhaus?

To szkoła projektowania, działająca w latach 1919-1933 w Weimarze, Dessau i Berlinie. Najpierw pod kierownictwem Waltera Gropiusa, potem Hannesa Meyera, a na koniec Miesa van der Rohe.
Bauhaus powstał wg koncepcji modernistycznego architekta Waltera Gropiusa jako placówka łącząca przemysł, architekturę i sztukę. Szkoła wykształciła projektantów, którzy wyznaczyli kierunki w sztuce użytkowej oraz nadali kierunek architekturze i na stałe wpisali się do kanonu wzornictwa. Uporządkowany świat prostych linii i geometrycznych kształtów są znakami rozpoznawczymi Bauhausu.


„Chcemy stworzyć jasną, organiczną architekturę, której logika wewnętrzna będzie oczywista i promienna, nie obciążona kłamliwymi fasadami i sztuczkami; chcemy architektury przystosowanej do naszego świata maszyn, radia, szybkich aut” – pisał Walter Gropius.


To dzięki uniwersalnym tezom głoszonym przez twórców Bauhausu, m. in. Waltera Gropiusa oraz Miesa van der Rohe, do dnia dzisiejszego „forma dnia podąża za funkcją” a „mniej znaczy więcej”, również  każdy kolor ma swoje znaczenie. Inspirując się stylem Bauhausu i jego ideami, współcześni projektanci tworzą projekty elementów wyposażenia, które wyróżniają się wygodą oraz niebywałą praktycznością i pieknie wyglądają w nowoczesnych wnętrzach.
 

Sto lat!

Bauhaus obchodził niedawno swoje setne urodziny. Idee głoszone przez jego założycieli są wciąż aktualne oraz ponadczasowe również w świecie wnętrz.


Bauhaus interpretowany jako styl wnętrzarski lubi geometryczne i wygodne meble o prostych kształtach, często o zróżnicowanych fakturach – np. matowych, błyszczących i skórzanych. We wnętrzach oznacza eliminację bibelotów – funkcję dekoracyjną powinny spełniać wyłącznie przedmioty użytkowe. Dobór kolorów wg stylu Bauhaus również nie może być przypadkowy.

 Wnętrza w stylu  Bauhaus eksperymentują z kolorami z gamy podstawowej: żółtym, czerwonym oraz niebieskim, bo nawet z czegoś bardzo prostego można otrzymać niezwykle ciekawy efekt. A jak powinno wyglądać wnętrze, zaaranżowane w stylu Bauhaus?
 

Zdjęcie: Aqina Knoll
Zdjęcie: Aqina Knoll

Jak urządzić wnętrze w stylu Bauhaus?

Podstawą wnętrza w stylu Bauhausu powinny być kolory i formy podstawowe. Wnętrze nawiązujące do Bauhaus powinno być uporządkowane i harmonijne, a wszystkie elementy wyposażenia powinny mieć minimalistyczny temperament, który wyróżniają proste rozwiązania mające na celu komfort domowników. 


Chcąc zaaranżować wnętrze zainspirowane stylem Bauhaus, należy zadbać o: 


1. zachowanie geometrycznego porządku linii prostych 
2. ergonomiczne kształty
3. kolorystyczną powściągliwość (zdecydowaną przewagę powinny stanowić jasne kolory ścian z dopuszczalnymi akcentami żółtymi, czerwonymi lub niebieskimi)
4. zróżnicowane struktury materiałów (np. skóra, szkło i chromowany metal)
5. liczne przeszklenia (najlepiej w postaci dużych okien lub jako ścian oddzielających od siebie różne pomieszczenia)


Każdy detal wystroju inspirowanego stylem Bauhaus powinien idealnie odzwierciedlać gust właścicieli oraz uwzględniać indywidualne potrzeby domowników – charakter, styl życia, sposób myślenia i oraz funkcję jaką będzie pełnił w danym miejscu. W ten sposób wszystkie szczegóły wnętrza inspirowanego stylem Bauhhaus stworzą ciekawą i pełną harmonii kompozycję, która zawsze będzie wydawała się modna, atrakcyjna, konsekwentna i uporządkowana.
 

Open space

Podstawę stylu Bauhaus stanowią otwarta przestrzeń z optycznie wydzielonymi strefami o różnych i jasno zdefiniowanych funkcjach, a także duża ilość światła oraz niechęć do ornamentów i ortodoksyjne wyeliminowanie wszystkich przedmiotów pełniących wyłącznie dekoracyjną funkcję. 
Obecnie styl Bauhaus bardzo chętnie wykorzystuje się w aranżacji przestrzeni biurowych i publicznych, czyli tam gdzie w pierwszej kolejności zwraca się uwagę na funkcję, wytrzymałość i lekkość oraz swobodę przestawiania mebli.

Zdjęcie: Aqina Knoll
Zdjęcie: Aqina Knoll

Meble, które trzeba znać

Z tradycji Bauhausu pełną garścią czerpią projektanci wnętrz w stylu industrialnym i minimalistycznym. Wiele z oryginalnych modeli mebli w stylu Bauhaus na stałe weszło do współczesnej estetyki i mimo upływu lat nieustannie zachwycają one swoimi geometrycznymi kształtami. Warto znać kultowe modele i produkty, dzięki którym upowszechniła się moda na styl Bauhaus. Obecnie są one uważane za ikony designu i mają swoje reedycje, które cieszą się ogromną popularnością.


1. Kaiser Idell 6631, czyli lampa stołowa, którą wyróżnia lekko asymetryczny klosz i przegub kulkowy do idealnej nawigacji światła.
2. Fotel Wassily to dokładnie krzesło w całości zrobione z metalowych rurek wykończone płatami oraz pasami tkaniny naciągniętej na rurki.
3. Fotel Barcelona wykonany z czterdziestu kawałków pikowanej skóry opierającej się na lśniących nóżkach w kształcie litery „X”.
4. Krzesło Cesca, czyli model, który ma siedzisko i oparcie z rattanową plecionką, a jego szkielet wykonano z metalowych rurek, opcjonalnie występuje z podłokietnikami.
5. Stoliki Laccio wyróżniające się ascetycznie geometrycznym kształtem będącym wynikiem pracy nad stalową konstrukcją.

 

Styl Bauhas -

prosta forma, funkcjonalność oraz otwarta przestrzeń

Mogą Cię zainteresować

section logo

Tagi

section logo
imello logo