Biała kuchnia z drewnianym blatem

Kuchnia w stylu prowansalskim czy rustykalnym? Aranżacja kuchennego wnętrza w stylu skandynawskim czy może nieco bardziej nowoczesnym? Każdy z tych nurtów idealnie odnajdzie się we wnętrzu kuchennym i każdy z nich cieszy się niemałą popularnością. Niekwestionowanym zwycięzcą jest jednak biała kuchnia, a najbardziej oczywistym i stylowym połączeniem wydaje się być biała kuchnia z drewnianym blatem. Jak ograć taki duet we wnętrzu? Jak wprowadzić naturalne drewno do białej kuchni?

Autor: imello.pl

Opublikowano: 24.06.2022

Zmodyfikowano: 30.06.2022

Biała kuchnia: kwintesencja uniwersalności w najlepszym wydaniu

Oczywistą prawdą jest ta mówiąca o kuchni, jako bijącym sercu każdego domu. Niepodważalnym faktem jest także ten, według którego biała kuchnia to absolutny hit. Aranżacja kuchni zatopiona w kolorach czystej bieli była, jest i będzie niezwykle modnym rozwiązaniem. Modnym i nieprzemijającym. Jest bezpiecznym i uniwersalnym zabiegiem, dającym absolutną pewność, że jej moda nigdy nie przeminie. A w jakim wydaniu biel zaprezentuje się najlepiej? Zestawienia monochromatyczne, czyli tak modny total look, a może biel będąca jedynie tłem dla nieco bardziej wyrazistych dodatków? 


Niezależnie od stylu, w jakim urządzona zostanie biała kuchnia, możemy mieć pewność, że świetnie sprawdzi się ona w każdej aranżacji, w każdym otoczeniu i w każdym wydaniu. Będzie stylowa i modna, szykowna i niezwykle uniwersalna, a dopełniona przemyślanymi akcentami może nabrać nieco sielskości w wyrazie lub wręcz przeciwnie - jeszcze więcej wytworności. Sprawdzi się zarówno w stylu prowansalskim czy nowoczesnym, a odpowiednio ograna będzie święciła triumfy w rzeczywistości glamour.
 

Biała kuchnia z drewnem: sielskość i nowoczesność z nutką wytworności

Myśląc: “biała kuchnia”, widzimy wnętrze spowite czystą bielą od podłogi po sam sufit. Niekiedy jednak ten monochromatyzm zostaje zgrabnie przełamany kolorystycznym akcentem, wprowadzeniem innego materiału wykończeniowego czy chociażby charakterystycznego elementu wyposażenia. Jednym z najbardziej oczywistych połączeń w tej kwestii jest oczywiście kuchnia w odcieniach bieli, która dopełniona zostaje naturalnym drewnem. Połączenie to jest niezwykle stylowe i szykowne. Z jednej strony, nadaje aranżacji nieco domowego ciepła i przytulności, a z drugiej - dodaje powagi i sprawia, że całość prezentuje się nieco bardziej wytwornie. Ostateczny odbiór wnętrza uzależniony będzie nie tylko od akcentów, którymi zostanie wprowadzone drewno do wnętrza, ale także jego wydaniem, wybarwieniem, charakterem i całym otoczeniem.

Drewniany blat jako oczywiste dopełnienie białej kuchni

Popularnym rozwiązaniem w aranżacji wnętrz jest połączenie naturalnego drewna i czystej bieli w kuchennej zabudowie. Jednak absolutnym hitem, którego pozycji nie zagraża absolutnie nic, wydaje się być biała kuchnia z drewnianym blatem. Jak ograć to połączenie we wnętrzu? W jakiej stylizacji się sprawdzi? 


Czysta biel i naturalne drewno, to jeden z najpopularniejszych trendów w aranżacji wnętrz. Białe fronty szafek zaprezentowane na tle białej ściany, to czysta i bardzo zachowawcza aranżacja, którą genialnie przełamie drewniany blat. Wybierając odpowiednie wybarwienie warto zastanowić się nad ogólnym wyrazem wnętrza i tym, jaki efekt końcowy chcemy osiągnąć. Biała kuchnia z drewnianym blatem, sama w sobie, jest niezwykle uniwersalna i stanowi świetną podstawę dla aranżacji. Jasne drewno, takie jak jesion, sosna czy buk, będzie zdecydowanie bardziej wszechstronne i sprawdzi się zarówno w aranżacji kuchni w stylu klasycznym, prowansalskim czy nieco sielskim, rustykalnym. 


Nieco ciemniejsze i bardziej wyraziste wybarwienie drewna będzie już nieco bardziej zobowiązujące, ale jednocześnie nada wnętrzu powagi i nieco subtelnej elegancji. W takim przypadku warto jednak zachować szczególną uwagę w dobieraniu dodatków i elementów wyposażenia wnętrza. Pamiętajmy, że całość musi prezentować się spójnie i harmonijnie. Zdecydowany kolor kuchennego blatu będzie więc wybijał się na prowadzenie, nie tylko będąc zwieńczeniem aranżacji i dopełnieniem projektu kuchni, ale także jej głównym bohaterem wyznaczającym ogólny trend. 
 

Studio Andal, Rybnik
Studio Andal, Rybnik
Studio Eltop, Ostrowiec Świętokrzyski

Biała kuchnia z drewnianym blatem: jaka podłoga będzie odpowiednia?

Połączenie nieco sterylnej, czystej bieli z ciepłym wyrazem naturalnego drewna daje spore możliwości aranżacyjne. W takim anturażu możemy postawić zarówno na minimalizm w dodatkach i monochromatyzm barw, ale równie dobrze, na tle zrównoważonej aranżacji, możemy wyeksponować, nieco mocniejszy akcent, który będzie dominował we wnętrzu. Pamiętajmy jednak, że tym z pewnością nie powinna być podłoga. Dla utrzymania równowagi we wnętrzu i stworzenia spójnej aranżacji kuchni, kolorystykę podłogi warto dopasować do koloru blatu. Dla podkręcenia kontrastu możemy wybrać jedynie odcień o ton ciemniejszy, jednak nie powinniśmy miksować w jednym pomieszczeniu dwóch, kompletnie różnych, odcieni drewna. 


Równie popularnym rozwiązaniem do białej kuchni z lekkim połyskiem, jest dobranie podłogi w kolorze czystej bieli. To sprawdzi, że wnętrze wyda się optycznie większe, jaśniejsze i bardziej przestronne. Rozwiązanie to genialnie sprawdzi się zatem w przypadku małych i zamkniętych kuchni. Pamiętajmy jednak, że tak naprawdę to styl wnętrza dyktuje nam warunki. W nowoczesnych i stonowanych przestrzeniach, gdzie biel jest jedynie tłem dla wyrazistych akcentów możemy zdecydować się na mocniejszy kolor podłogi. Wówczas to jednak ona będzie niekwestionowanym bohaterem, z którym nie powinny rywalizować inne elementy wyposażenia. 
 

Drewniany blat do kuchni: jaki gatunek i wybarwienie drewna wybrać?

Wiemy już, że naturalnym i najpopularniejszych wyborem do białej kuchni, będzie drewniany blat. Pozostaje zatem pytanie - jaki blat wybrać? Jaki rodzaj drewna czy jaki odcień będzie najbardziej odpowiedni? Wybierając drewniany blat do kuchni, zwróćmy uwagę przede wszystkim na parametry konkretnego rodzaju drewna i na jego odporność. Blat kuchenny, który każdego dnia narażony jest na mocne eksploatowanie, wysokie temperatury czy ekstremalną wilgoć, musi być przede wszystkim niezwykle wytrzymały i odporny na uszkodzenia mechaniczne. W tej roli sprawdzi się najlepiej twarde drewno, takie jak dąb, buk czy jesion. Do wyboru mamy także bardziej egzotyczne gatunki drewna - na przykład merbau, tek czy bambus. 


Poza samym rodzajem drewna, zwróćmy też uwagę na jego wybarwienie. Jasne blaty będą zalecane szczególnie do małych powierzchni oraz wnętrz urządzonych w stylu rustykalnym czy prowansalskim. Wybierając te ciemniejsze warto z kolei zachować umiar w dodatkach, by nie przytłoczyć wnętrza i nadać mu wizualnej przestrzeni. Na koniec pamiętajmy o odpowiednim zabezpieczeniu drewna do kuchni. To, by przez lata wywiązywało się ze swojej roli, powinno być odpowiednio zabezpieczone i zaimpregnowane. Olejowanie czy lakierowanie drewna to sprawdzone sposoby na zachowanie jego właściwości na lata. 
 

Studio Kuc, Brzesko
Studio Meble Wach, Radomsko
Studio Pod Kasztanem, Bytom

Biel i drewno to doskonałe połączenie!

A jeszcze lepiej sprawdzi się w Waszej kuchni:)

Mogą Cię zainteresować

section logo

Tagi

section logo
imello logo