Bouclé na salonach

Trendy przychodzą i odchodzą, ale stylistyka retro jest ponadczasowa. Francuskie domy mody, takie jak Chanel, od dziesięcioleci wybierają bouclé jako synonim elegancji, a w wystroju wnętrz na widok elementów wyposażenia wykończonych tą poplątaną i szykowną tkaniną serca wszystkich miłośników designu biją szybciej. Bouclé bez wahania można nazwać hitem wnętrzarskich trendów, który obecnie przeżywa swój renesans. 

Autor: imello.pl

Opublikowano: 22.02.2023

Zmodyfikowano: 22.02.2023

Od designerskich mebli do kultowego żakietu

Bouclé to niezwykle trwała i lubiana wśród projektantów mody tkanina, którą chętnie wykorzystywała w swoich kolekcjach Coco Chanel, ale w branży projektowej to nie dom mody był pionierem stosującym ten materiał. 
Chcąc zrozumieć fascynację bouclé, musimy cofnąć się do lat czterdziestych XX wieku, kiedy została wykorzystana po raz pierwszy. Warto wiedzieć, że meble bouclé zawdzięczamy nie Coco Chanel, ale Florence Knoll (współzałożycielka firmy meblarskiej Knoll), która poprosiła wybitnego architekta i projektanta Eero Saarinena o zaprojektowanie krzesła, w którym można byłoby się zwinąć i poczytać książkę. Od pomysłu do realizacji temat został zinterpretowany przez Saarineno dosłownie z uwzględnieniem tapicerki bouclé i „poplątanych” właściwości tej tkaniny. W ten oto sposób potrzeba okazała się matką ponadczasowego wynalazku, a połączenie dwóch kreatywnych umysłów zaowocowało stworzeniem nieszablonowego i niezwykle wygodnego krzesła Knoll Womb Classic Bouclé, które zadebiutowało w 1948 roku. Po przełomowym zastosowaniu bouclé przez Knoll i innych projektantów mebli z tamtego okresu, tkanina zostawiła swój ślad również w historii mody, kiedy w 1954 roku Coco Chanel pokazała w Paryżu swoją słynną marynarkę bouclé, która do dnia cieszy się niesłabnącą popularnością, podobnie jak akcesoria do wnętrz wykonane z tego materiału. 

Francja elegancja

Materiał bouclé jest znany fanom mody przede wszystkim ze słynnych na całym świecie eleganckich stylizacji Jackie Kennedy oraz żakietów inspirowanych stylem Chanel, również elementy wystroju wnętrz pokryte tą tkaniną wyróżnia francuski szyk i nonszalancja.
Bouclé, po francusku „pętla”, to tkana dzianina wykonana z kręconej, wiązanej przędzy, którą można przyrównać do sierści pudla lub struktury pluszowego misia, co perfekcyjnie obrazuje właściwości tej tkaniny, która wyróżnia się swoją charakterystyczną supełkową fakturą z widocznymi wybrzuszeniami i małymi pętelkami. 
Bouclé jest wszechstronnie stosowanym materiałem, który ma wiele zalet – jest bardzo odporny, w dotyku ciepły, gruby, miły i ma szerokie zastosowanie. Tkaninę wykorzystuje się m. in. w projektach kurtek, marynarek, płaszczy, spódnic i spodni oraz jest też modnym materiałem obiciowym stosowanym w meblarstwie do produkcji m. in. sof, foteli oraz elementów dekoracyjnych – poduszek, narzut i pledów. Bouclé występuje w wielu odmianach kolorystycznych. We wnętrzach najpopularniejsze są odcienie off white, ale występuje też w odważniejszych kolorach, np. zielonym lub różowym. Ta niezwykła tkanina supełkowa doskonale nadaje się do wprowadzenia tekstury we wnętrzu. Meble tapicerowane bouclé zachwycają swoją miękkością i ciepłem, którym emanują.  

Bouclé w Twoim domu

Elementy wystroju wnętrz bouclé sprawdzają się doskonale w roli głównej, zachwycając swoją niebanalną estetyką, która wpisuje się w wystrój większości nieszablonowych stylizacji. Tapicerka pętelkowa wpisują się w modną estetykę retro jest szczególnie mile widziana we wnętrzach postpandemicznych, które cenią sobie komfort oraz spokój. 
Bouclé pasuje do różnych pomieszczeń – salonów, sypialni, biur domowych, a nawet przedpokoi urządzonych w stylach, takich jak tradycyjny, skandynawski, współczesny, boho, minimal, japandi lub mid century. Tkanina świetnie komponuje się z drewnem i innymi naturalnymi materiałami. Bouclé sprawdza się idealnie w przypadku mebli stylizowanych na retro, zwłaszcza w stylu art deco oraz nowoczesnych o prostej formie. 
Miłą w dotyku tkaniną pętelkową można pokryć mały mebel, np. fotel, puf, krzesło lub ławkę, ale również meble o dużych gabarytach, jak np. sofy i narożniki – z pewnością wyróżnią się we wnętrzu miłą i ciekawie zapętloną strukturą. Wariant bouclé o drobniejszym splocie pasuje do pledów, poduszek, sof i foteli o obłych kształtach. 
Warto zainspirować się pomysłami na wykorzystanie tkaniny bouclé i stworzyć indywidualny wystrój, który spotęguje przyjemną aurę we wnętrzu. Chyba nic nie przebije zwijania się na fotelu bouclé do relaksującej lektury. Chcąc uzyskać perfekcyjny wygląd aranżacji, należy zwracać uwagę na najdrobniejsze szczegóły i dążyć do zharmonizowania wszystkich elementów wyposażenia wśród których akcenty bouclé z pewnością będą skupiały na sobie najwięcej uwagi. Często okazuje się, że niepozorne krzesło  lub puf wykonany z bouclé jest tym czymś wyjątkowym, czego wcześniej brakowało w wystroju wnętrza. 

Bouclé -

synonim elegancji.

Mogą Cię zainteresować

section logo

Tagi

section logo
imello logo