Jak kupować meble online

Dzielnie świata na przed pandemią, w trakcie i po pandemii? Tylko czy to na pewno już po? I co to oznacza w świecie wnętrz? Na pewno zmiany! W codziennych nawykach i potrzebach. Nauczyliśmy się, że najlepiej, najszybciej i zazwyczaj najtaniej robi się zakupy online i choć rynek mebli oraz wyposażenia wnętrz jest w fazie dynamicznego wzrostu w e-commerce, to zakup mebli, płytek lub oświetlenia wciąż wydaje się dość problematyczny. Wychodząc naprzeciw dylematom, przygotowaliśmy krótki poradnik kupującego meble online. Choć niektóre wskazówki mogą wydawać się dość oczywiste, to pomogą Ci uniknąć zakupowych niespodzianek i poczuć się bezpiecznie w przestrzeni Internetu. 

Autor: imello.pl

Opublikowano: 28.02.2023

Zmodyfikowano: 02.03.2023

Czy warto kupować meble w sieci?

Z najnowszych raportów rynku meblarskiego w Polsce wynika, że z ofert internetowych sklepów meblowych korzystamy coraz chętniej i odważniej. Branża e-commerce nieustannie się rozwija - coraz więcej osób korzysta z potęgi Internetu i deklaruje, że w najbliższym roku planuje zakup mebli online. Dlaczego Polacy tak bardzo lubią zakupy online? Powodów jest całkiem sporo. Po pierwsze, w ten sposób można najszybciej zweryfikować ogromną ofertę mebli bez wychodzenia z domu.
Po drugie, robiąc zakupy online oszczędza się również pieniądze na dojazd do sklepu stacjonarnego i towarzyszące temu wydatki, jak np. obiad lub kawę w restauracji. Ponadto internetowe sklepy meblowe ,dzięki niższym kosztom spowodowanym m. in. brakiem płatności związanych wynajmem lokalu, zazwyczaj mają lepszą ofertę cenową, ale także oferują zdecydowanie więcej produktów i często proponują również większą personalizację zamówienia. 
 

Zakupy online krok po kroku

Co, jeśli chcesz zainwestować w nową sofę lub łóżko, a nawet materac? To prawda, że nic nie zastąpi siedzenia, leżenia, dotykania, testowania mebli. Nie wspominając o zobaczeniu kolorów i rozmiarów w realu, ale czasami nie ma wyjścia i trzeba szybko podjąć decyzję zakupową. Pytanie tylko, jak to dobrze zrobić? Jeśli chcesz lub musisz kupić online, zapoznaj się z naszymi 10 wskazówkami.
 

1. Czas na zakupy!

Od czego zacząć zakup mebli przez Internet? Po pierwsze od wyboru właściwego sklepu. W sieci jest dostępnych mnóstwo sklepów multibrandowych, które w swojej ofercie mają produkty wielu producentów. Coraz więcej marek decyduje się również na tworzenie własnych sklepów online, w których także można kupić produkty od innych producentów, a to w przypadku większych zakupów jest niezwykle wygodne, ponieważ pozwala zaoszczędzić zarówno pieniądze na dostawie, jak i czas na wypełnianie formularzy zakupowych. 
Meble to zakup na lata. Dlatego decyzja musi być przemyślana. Nie chcesz kupować w ciemno, przejdź do dalszych kroków?
 

2. Jak sprawdzić, czy to dobry sklep?

Co, jeśli  nie znasz sklepu lub firmy? Skąd masz wiedzieć, czy to jest dobry? 
Przeczytaj dostępne recenzje. Z całą pewnością najbardziej wiarygodne w tej kwestii będą wszelkiego rodzaju fora dyskusyjne, jak również zamieszczane przez klientów opinie na stronie sklepu. Warto też zasięgnąć opinii znajomych, którzy być może korzystali wcześniej z wstępnie wybranego przez nas sklepu. Zdania najprawdopodobniej będą podzielone. Z pewnością część recenzentów będzie chwaliła produkt lub sklep, a inni będą krytykowali . To Ty musisz zdecydować, które opinie są dla Ciebie ważne, a które nie mają dla Ciebie znaczenia i możesz je zignorować. W przypadku dalszych wątpliwości, zawsze możesz również skontaktować się również ze sprzedawcą. Dla nas, priorytetem powinno być to, aby sklep, który wybieramy, miał dobrą renomę.
 

3. Strona www ma znaczenie

Przyjrzyj się witrynie internetowej. Sprawdź, czy jest dobrze zaprojektowana? Czy fotografie są profesjonalne? Firma, która zainwestowała w wygląd sklepu i dobre zdjęcia, z większym prawdopodobieństwem będzie sprzedawała meble wyższej jakości. Jeśli jest to nowa strona, która, być może nie ma jeszcze pieniędzy na reklamę, profesjonalne grafiki i filmy, to sprawdź informacje o sklepie w Social media. Zweryfikuj, czy jest to sklep, który ma misję. Jeśli jest to mała firma z zaledwie kilkoma fotografiami, zwróć szczególną uwagę na specyfikację produktu i dla swojego bezpieczeństwa skontaktuj się również z Biurem Obsługi Kleinta e-mailowo lub telefonicznie.
 

4. Meble dla wtajemniczonych

Jeśli kupujesz szafę, sofę lub inny mebel wypoczynkowy, sprawdź, czy wszystkie fragmenty np. skrzydła, boki, plecy, nogi bez trudu zmieszczą się przy przenoszeniu przez drzwi, a także czy będzie można dany mebel ulokować w przeznczonym miejscu, gdy zostanie dostarczony przez kuriera. Jeśli mebel musi być wyniesiony na górne piętro, a w bloku lub domu nie ma windy, sprawdź punkty zwrotne na schodach - zmierz najwęższy i najwyższy punkt. Nie zapomnij również o grzejnikach i ościeżnicach. Nawet drzwi zajmują cenne kilka centymetrów, gdy są otwarte i można je złamać lub uszkodzić przy przenoszeniu nowych mebli. Jeśli jest taka możliwość, sprawdź, czy możesz zdjąć drzwi? 
Warto wiedzieć, że niektóre firmy, które realizuję zamówienia mebli na indywidualne zamówienie,  dostosują dla Ciebie sofę lub regał i sprawią, że będą ona nieco krótsze lub płytsze, niż to wynika ze standardowego wzornika.
Po ustaleniu wymiarów mebli warto zaznaczyć je na podłodze przy pomocy taśmy malarskiej lub kredą. Daje to złudzenie trójwymiarowości przestrzeni, którą zajmą. Trzeba pamiętać również o przejściach - pozostawić co najmniej 45 cm między sofą a stolikiem kawowym. Jeśli wydaje Ci się, że masz miejsce na materac typu XL , nie zapominaj, sprawdzić czy zmieści  się w ramie łóżka, którą już masz (musi być o kilka centymetrów szersza i dłuższa od materaca).
 

5. Zrób dokładne pomiary

Choć doskonale wiemy, że rozmiar ma znaczenie, to zazwyczaj kupujemy za małe wazony, doniczki lub świeczniki. Dzieje się tak, nawet wtedy, gdy czytamy podane przez producentów wymiary, bo nie do końca potrafimy sobie wyobrazić jak nowy element będzie wyglądał w przestrzeni. Chcąc uniknąć rozczarowania, zapamiętaj lub jeszcze lepiej zapisz sobie dokładnie wszystkie wymiary: wysokość, szerokość i głębokość i sprawdź je dokładnie w odniesieniu do półki, narożnika, miejsca, do którego są przeznaczone.
 

6. Sprawdź szczegóły produktu

Nie chodzi tylko o pomiary, ale z czego produkt jest wykonany? Czytanie opisów producenta absolutnie nigdy nie powinno być pomijane, bo zdjęcia studyjne bardzo często dają przekłamany obraz. Nie polegaj wyłącznie na tym, jak to produkt, który chcesz kupić wygląda. Jeśli zdjęcie wydaje Ci się zbyt piękne, aby mogło być prawdziwe, to prawdopodobnie tak jest w rzeczywistości.
 

7. Poproś o próbki

Absolutnie zawsze należy przetestować wybrany kolor farby na własnej ścianie lub zobaczyć kawałek materiału tapicerskiego albo zasłonowego we własnym wnętrzu, bo w realu próbki na pewno nie będą wyglądały, tak jak na wzornikach producentów.
Poproś o możliwie jak największą ilość próbek materiałów, które Cię zainteresowały. Sprawdźcie również na stronie producenta, czy dostarcza on próbki swoich materiałów. 
Bardzo często  sklepy przesyłają próbki bezpłatnie, ale nawet jeśli musisz wydać jakąś kwotę na przetestowanie np. tkanin, to będzie to ułamek kosztów Twojej pomyłki.
 

8. Sprawdź warunki dostawy

Koniecznie należy również przeczytać szczegółowo regulamin i ofertę dostawcy. Niektóre sklepy oferują bezpłatną dostawę (najczęściej jest to opcja obowiązująca od określonej kwoty), wniesienie i montaż w cenie zakupu, co niejednokrotnie ułatwia podjęcie decyzji zakupowej.
Warto wiedzieć, że nie jest to jednak standard. Zazwyczaj kurierzy dostarczają zamówienia tylko do drzwi. Jeśli wygodniejszym rozwiązaniem byłoby dla Ciebie wniesienie zakupów do domu, warto potwierdzić taką opcję na etapie składania zamówienia. 
 

9. Montaż nowych mebli

Tworzenie wizji nowej aranżacji mieszkania to wielka przyjemność, ale składanie mebli już niekoniecznie. Dokładne analizowanie instrukcji montażowej niejednokrotnie budzi co najmniej skrajne emocje. Na szczęście w coraz większej ilości sklepów można zamówić usługę składnia mebli, co znacznie skraca czas montażu i gwarantuje perfekcyjny efekt.
 

10.Polityka zwrotów

Na koniec przed złożeniem zamówienia sprawdź politykę zwrotów na wypadek ewentualnego zwrotu, ponieważ każdy, nawet najbardziej idealny produkt może okazać się niewłaściwy. Zawsze warto znać swoje prawa i wiedzieć, na jakich warunkach można zwrócić produkt, aby uniknąć rozczarowania. Zazwyczaj mamy możliwość dokonania zwrotu w czasie określonym przez dany sklep meblowy
 

Prosto, szybko i bezpiecznie -

kupuj meble online!

Mogą Cię zainteresować

section logo
imello logo