Jak urządzić kuchnię w stylu wiktoriańskim?

Styl wiktoriański jest niezwykłym stylem urządzania wnętrz pochodzącym z Wielkiej Brytanii. Bywa nazywany też stylem angielskim. Jest to nieco wyrafinowany i specyficzny styl, ale da się go lubić pod warunkiem odpowiedniego dopracowania. Kuchnia w tym stylu powinna być urządzona według kilku zasad i pewnych trendów. Zobacz, jak urządzić kuchnię w stylu wiktoriańskim. 

Autor: imello.pl

Opublikowano: 01.08.2022

Zmodyfikowano: 03.08.2022

Na skróty

Charakterystyka i pochodzenie stylu wiktoriańskiego

Styl wiktoriański jest kolejnym stylem, który nadaje się najlepiej do dużych i przestronnych wnętrz. Im większe pomieszczenie, tym lepiej wyeksponowane będą wszystkie detale tego stylu. Nazwa stylu nie jest przypadkowa. Wywodzi się bowiem z Anglii, z czasów panowania królowej Wiktorii. Anglia miała wtedy największą władzę i była jednym z najbogatszych krajów, stąd właśnie tak dużo przepychu w tym stylu. Szczególnie dużo jest dodatków i dekoracji. Jest to styl dla bogaczy, idealny do pokazania ilości i jakości swojego majątku.

Studio Spaks, Jaworzno
Studio Spaks, Jaworzno

Bogactwo i przepych w kuchni

Bogactwo, przepych i dekoracje, to trzy słowa, w których najprościej można opisać styl wiktoriański. Liczne, drogie dodatki mają wskazywać na zamożność właścicieli. Meble kuchenne w tym stylu pozostają klasyczne i drewniane, ale posiadają bogate zdobienia. Całości dopełnia właśnie mnóstwo dodatków. Podłoga powinna być drewniana, marmurowa lub zrobiona z kafelków.

Centrum kuchni czyli stół

Centralną pozycję w kuchni wiktoriańskiej zajmuje oczywiście stół. Powinien być duży i stać dokładnie w samym środku kuchni. Przy stole są celebrowane wszystkie spotkania rodzinne i ze znajomymi. Wspólnie przygotowywane i spożywane są posiłki. Ewentualnie stół może zastąpić wyspa kuchenna, która dodatkowo zwiększy ilość miejsca do przechowywania produktów i akcesoriów. 

Kuchnia jasna czy ciemna?

W przypadku kolorów ścian czy mebli, w stylu wiktoriańskim jest pełna dowolność. Meble czy jasne, czy ciemne, prezentują się w tym stylu znakomicie. Szafki zazwyczaj są zabudowane i nie posiadają przeszklonych drzwi. Meble posiadają liczne, drewniane zdobienia dodające szyku. W kuchni wiktoriańskiej ważne są detale – jak najwięcej drobiazgów i różnych dodatków. Zdobienia i wykończenia są tutaj najważniejsze. Niejednej osobie styl wiktoriański wydaje się oschły, ale przy odpowiedniej aranżacji, kuchnia może być naprawdę przytulna. Na przykład wnętrze idealnie ocieplą płytki wiktoriańskie ceramiczne z motywami roślinnymi.

 

Studio Planto, Kamienna Góra
Studio Planto, Kamienna Góra

Bogactwo i przepych w kuchni to tylko...

ze stylem wiktoriańskim:)

Mogą Cię zainteresować

section logo

Tagi

section logo
imello logo