Jasna sypialnia

Jasna sypialnia to ponadczasowy trend w urządzaniu wnętrz. Zawsze modna, a przede wszystkim sprzyjająca wypoczynkowi sypialnia podoba się starszym i młodszym. Doskonale pasuje do domów w przeróżnych aranżacjach. Styl skandynawski, minimalistyczny, industrialny czy boho uwielbia takie nieinwazyjne barwy i królowanie bieli. Poznajcie zalety i  sposoby na najlepsze aranżacje jasnej sypialni. Sypialnia to miejsce, w którym powinno się wyciszyć i odpocząć. Bez względu na jej rozmiar czy wyposażenie, musi być oazą spokoju. W dodatku pomieszczeniem, w którym zregenerujemy siły i odreagujemy stresy codziennego dnia. Choć może nie wszyscy o tym wiedzą, w  procesie relaksacji bardzo dużą rolę odgrywa aranżacja sypialni. 
 

Autor: imello.pl

Opublikowano: 22.06.2022

Zmodyfikowano: 30.06.2022

Jasna sypialnia – feng shui

Według starożytnej chińskiej praktyki — feng shui jasna sypialnia (a przynajmniej utrzymana w stonowanych kolorach) to podstawa. Takie barwy w sypialni sprawiają, że przebywając w niej, możemy odzyskać wewnętrzną równowagę. Starożytni mędrcy nie są osamotnieni w swoich poglądach. Podobnego zdania są naukowcy zajmujący się problemami snu. Według ich ustaleń energetyczne kolory w sypialni wymuszają na mózgu intensywną pracę. 

Biała sypialnia i psychologia

Zajęty przetwarzaniem informacji o mocnej barwie umysł, nie potrafi się wyciszyć, co prowadzi do zmiany w stężeniu melatoniny w organizmie. Z kolei ta anomalia może w konsekwencji doprowadzić do problemów z zasypianiem. W ekstremalnych przypadkach może spowodować nawet chroniczną bezsenność. Według statystyk, w sypialniach, w których dominuje biel, śpimy 7 godzin i 33 minuty, a w fioletowym pokoju sypialnym odpoczywamy jedynie przez 5 godzin i 56 minut.

Nowoczesna sypialnia-poczucie przestrzeni

Dlaczego jeszcze warto rozjaśnić wnętrze swojej sypialni? Po pierwsze, jasne kolory sprawiają, że pomieszczenie wydaje się dużo bardziej przestronne. Po drugie, w jasnej sypialni jest też zdecydowanie chłodniej i przestrzenniej. Jak pokazują badania, to także pozytywnie oddziałuje na sen i proces regeneracji. Po trzecie, biel, krem, szarość czy piaskowe odcienie ściany sprawią, że pokój stanie się optycznie większy. 
Ciemne, intensywne kolory przytłaczają i „przybliżają”. Jasna sypialnia daje poczucie oddechu, co przekłada się na spokojny sen. Klaustrofobiczne (niekoniecznie przez metraż, ale właśnie przez kolory) pokoje powodują ciągłe napięcie nerwowe i mogą przełożyć się na liczne dolegliwości somatyczne. 
 

Biel to nie jedyna opcja

Chęć rozjaśnienia sypialni nie musi oznaczać, że jedynym słusznym wyborem jest biała sypialnia. Równie dobrze można sięgnąć po delikatne odcienie żółci, beży, kremów, szarości czy błękitów. Wszystkie są neutralnymi kolorami i wywodzą się z natury (to odcienie ziemi, kamieni, drewna) i mają kojący wpływ na psychikę. W dodatku wszystkie się z sobą bardzo ładnie łączą. 
Lubiane są także jasne sypialnie, ale malowane w stylu ombre, czyli wykorzystujące technikę harmonijnego cieniowania. Tak pomalowane ściany sypialni nadal będą jasne, ale na pewno nienudne! Nie potrzebują też później wielu dodatków, bo są ozdobą samą w sobie. 
 

Jasna sypialnia – aranżacje nie będą wyzwaniem

Jasne barwy sprawiają także, że cała przestrzeń sypialni jest dużo łatwiejsza do aranżacji. Są nieagresywne i stonowane, dzięki czemu harmonijnie komponują się z różnymi dodatkami (nawet tymi najbardziej designerskimi). Jasne ściany są bezpieczną, ponadczasową bazą. Pozwalają na szybkie przearanżowanie wnętrza. Umiejętnie żonglując dodatkami można dodać mu pazura, blasku glamour, sznytu boho czy industrialnego klimatu. Wszystko zależy od chęci i pomysłów! Jasna sypialnia jest jak czyste płótno, na którym można namalować dowolny obraz.
Odcienie bieli czy szarości są zawsze świetnym punktem wyjścia, kiedy  chcemy urządzić sypialnię w stylu klasycznym, romantycznym, retro, prowansalskim, skandynawskim lub loftowym. 
 

Czysto w sypialni

Biała sypialnia daje również poczucie czystości i świeżości, czyli warunków idealnych do relaksu. Biel uznawana jest za barwę aniołów, czystości, dobra, odpoczynku i Boga. Ta symbolika przekłada się na jej odbieranie przez znajdujące się w pokoju osoby. Każdy lubi poczuć się w swojej sypialni jak w rajskim zakątku! 
Projektanci wnętrz żartują, że biel to kolor, który toleruje bałagan. Nawet jeśli pomieszczenie nie jest idealnie wysprzątane, jasna stylistyka sprawia, że rozgardiasz nie jest aż tak widoczny. Na jasnych meblach o wiele mniej widać osiadający kurz zwłaszcza, jeżeli utrzymane są w macie. Odpowiednio dobrane dodatki powodują, że taka jasna sypialnia nie będzie robić wrażenia zimnego, sterylnego pomieszczenia, ale przytulnego gniazdka. 
 

Sypialnia – jasna i modna

Jasna sypialnia to oczywiście nie tylko kolor ścian. Biel może pojawić się także na meblach, podłodze, tkaninach czy innych dodatkach. Nowoczesna sypialnia może być jednocześnie romantyczna i przytulna, a przy tym minimalistyczna, jeżeli tylko będzie utrzymana w jasnej kolorystyce. Choć w ostatnich sezonach na topie były mocne barwy (butelkowa zieleń, kobaltowy niebieski etc.), to najpiękniej prezentowały się jako dodatek, a nie motyw główny. 
Gdy meble, podłoga czy tekstylia zdominowane są przez biel, intensywne, kontrastowe elementy wyglądają o wiele lepiej, nie są dominantą i mogą grać pierwsze skrzypce. Projektanci często porównują jasne wnętrze do passe - partout, czyli elementu oprawy, który podkreśli wyeksponowane fragmenty sypialni, jadalni czy innego pomieszczenia w domu. 
 

Jakie meble do jasnej sypialni

Sercem sypialni jest oczywiście łóżko. By gwarantowało swoim lokatorom maksimum wygody, powinno być przynajmniej 20 cm dłuższe od najwyższej osoby, która będzie w nim spała. W przypadku pojedynczych łóżek zaleca się, by jego szerokość wynosiła nie mniej niż 80 cm. Przy łóżkach podwójnych każda osoba powinna mieć do własnej dyspozycji przynajmniej 70 cm materaca. 
Samo łóżko powinno być solidnie wykonane i mieć satysfakcjonującą użytkownika wysokość. Co do koloru, to w przypadku jasnej sypialni można zastosować dwie opcje - kontrastową ciemniejszą barwę lub uniwersalny biały mebel. Pięknie wyglądają także łóżka wykonane z jasnego drewna (lub imitujące taki właśnie materiał) z podkreślonym usłojeniem. 
 

Ważna konsekwencja

By zachować spójność, warto trzymać się jednego (lub maksymalnie dwóch) kolorów mebli. Jeżeli mają być ciemne, to wszystkie w tym samym odcieniu. Jeżeli mają być naturalnym drewnem, to wszystkie tego samego gatunku. Jeśli stawiamy na biel, to w identycznej odsłonie (ustawienie w pomieszczeniu mebli w kolorze śnieżnej bieli, wanilii i kości słoniowej sprawi, że niektóre będą wyglądały na stare i pożółkłe lub po prostu brudne. 

Podłoga do jasnej sypialni

Wybierając podłogę, trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, czy ma być harmonijnym dopełnieniem czy raczej kontrapunktem. Obydwie opcje dają piękny efekt i spore możliwości aranżacyjne. Równie ponadczasowe jest zestawienie czerni i biel, jak i koncept białego pudełka, czyli całego pomieszczenia, w którym rządzi biel. Równie istotny jak kolor jest materiał, jaki pojawi się na podłodze. Najzdrowsze i najprzyjemniejsze dla bosych stóp jest drewno. Nieźle sprawdzają się także panele z naturalnym fornirem. Zdecydowanie najmniej przytulne są płytki ceramiczne, kamień i panele winylowe.

Kilka porad jak wyczarować klimat w sypialni

Łóżko powinno otrzymać także odpowiednią jasną oprawę. Świetnie nadadzą się do tego ozdobne poduszki (część może być w kontrastowym kolorze pasującym do dodatków), wygodna pościel, narzucony koc czy narzuta. Miękkie tkaniny o różnych fakturach dodadzą przytulności i domowego ciepła. Jeszcze więcej komfortu w sypialni doda wprowadzenie kudłatego dywanu (typu shaggy lub rabbit), długie, lejące się zasłony i nienachalne, zmysłowe oświetlenie. Klimatu dopełnią świece. 

Oświetlenie do jasnej sypialni - inspiracje

Jasne kolory ścian nie sprawią, że pomieszczenie nagle samo się w pełni rozświetli. By być w pełni jasnym, potrzebuje odpowiedniego oświetlenia. I tak idealnie sprawdzą się lekkie w formie (posiadające materiałowe abażury) wiszące lampy. Konieczne jest także dodanie punktowego oświetlenia, które umożliwi czytanie w łóżku. Ważne, by taka lampa nie miała konstrukcji, która po zaświeceniu daje liczne, męczące oczy cienie. 

Jasna sypialnia - inspiracje i pomysły

Jasne sypialnie są od kilku sezonów wnętrzarskim hitem, dlatego nietrudno znaleźć w internecie (na Instagramie czy Pintereście) tysiące inspiracji. Warto je przeglądać i podpatrzone pomysły wprowadzać do swojego pokoju sypialnego. Zwykle wystarczy kupić kilka dodatków, by bezpieczna, jasna baza zyskała absolutnie nowy wymiar. 
Złote dodatki, tapicerowany zagłówek i lustro wprowadzą styl glamour w sypialni. Proste meble z naturalnego drewna, ciepły koc i świece dodadzą smaku Skandynawii. Makrama, duży kwiat na oknie, własnoręcznie wykonany kwietnik czy inspirowany Afryką plakat pozwolą na dodanie ducha boho. Metalowe ramy mebli, lampa kreślarska i obraz przedstawiający maszynę od razu doda skojarzeń ze stylem industrialnym. 
 

Śpij dobrze

Podsumowując, jasna sypialnia ciągle cieszy się dużym powodzeniem. Na szczęście nic nie wskazuje na to, by ten trend miał się odwrócić. W dobie, kiedy czas przeznaczony na sen jest coraz mniejszy, trzeba robić wszystko, by odpoczynek w sypialni był maksymalnie satysfakcjonujący. Trzeba korzystać z każdej okazji do zapewnienia sobie relaksu. Odpowiednie wnętrze, skąpane w bieli, szarościach czy beżach to podstawa dobrego, jak najdłuższego snu. Pandemia, która uniemożliwiła relaks w kurortach czy SPA, unaoczniła wielu, jak ważny jest komfort w sypialni

Biel to Twój kolor?

Stwórz wymarzoną sypialnię w takim wydaniu!

Mogą Cię zainteresować

section logo

Tagi

section logo
imello logo