Przeczytanie artykułu zajmie:

7 minut

Kuchnia boho - wnętrze z akcentem na kolor

Kuchnia boho jest kolorowa, ekspresyjna oraz wyrazista. W takim pomieszczeniu łatwo o dobry nastrój, energię do działania i optymizm. Nawiązania do natury dodatkowo sprawiają, że przestrzeń sprzyja wypoczynkowi i oderwaniu od codziennych spraw. Dzięki temu z kolei powstaje miejsce doskonałe do rodzinnych spotkań przy kuchennym stole. Na co należy zwrócić szczególną uwagę, by zaaranżować kuchnię w stylu boho? Jakie wzory, rozwiązania i motywy sprawdzą się w takich wnętrzach? W jaki sposób wykreować swobodną i artystyczną atmosferę typową dla pomieszczeń w stylu boho? O tym poniżej.

Autor: www.imello.pl

Opublikowano: 22.11.2021

Zmodyfikowano: 02.05.2022

Styl boho: cechy charakterystyczne

Artystyczna wolność

Styl boho nawiązuje do cyganerii artystycznej - w efekcie wyraża się najlepiej poprzez wolność wyboru, eklektyzm w łączeniu mebli i dodatków, nieskrępowaną niczym radość tworzenia. Paryska bohema zapoczątkowała określony styl życia, a wraz z nim modę na nonszalancję, awangardę oraz indywidualizm.

 

Kreatywne zapożyczenia z innych stylów

Kuchnia w stylu boho jest kreatywna i eklektyczna. We wnętrzu nie brakuje także nowoczesnych rozwiązań i wyrazistych akcentów zapożyczonych ze stylistyki vintage. Styl boho przywodzi na myśl florystyczne, folkowe i etniczne motywy. W takich pomieszczeniach łatwo znaleźć klimatyczne akcenty inspirowane podróżami, Orientem oraz śródziemnomorskimi miasteczkami. Boho może budzić skojarzenia z angielskimi różami, rustykalną koronką i skandynawską przytulnością. We wnętrzach mogą pojawić się motywy zaczerpnięte z mody, kultury i sztuki.

 

Bliskość przyrody

Esencją stylu boho jest propagowanie bliskości z naturą. W praktyce oznacza to duży zwrot ku ekologiczności, roślinności oraz nieprzetworzonym materiałom. Zielone i naturalne wnętrza ożywiane mnóstwem barwnych przedmiotów mogą przywoływać na myśl kwitnący, letni ogród.

 

Akcent na kolor

Wnętrza boho są barwne dzięki dużej ilości kolorowych i artystycznych przedmiotów. W pomieszczeniach w takim wydaniu prym wiodą kwiatowe motywy, obrazy, fotografie oraz pamiątki z zagranicznych wycieczek. Feerię barw do przestrzeni wnoszą także magiczne tkaniny budzące skojarzenia z folkiem i orientalnymi baśniami Szeherezady.

Styl boho - jakie rozwiązania się sprawdzą?

Wnętrze w stylu boho powinno odzwierciedlać osobowość domownika. Warto postawić na rozwiązania zapożyczone zarówno ze współczesnych trendów, jak i tych z lat 60-tych XX wieku. Nowoczesny sprzęt może zostać zręcznie wkomponowany w kuchenne zabudowy rodem ze starych, czarno-białych filmów. Eklektyczne zapożyczenia mogą dotyczyć także innych kultur i regionów. Ludowe, etniczne, a nawet orientalne motywy łatwo wprowadzić do kuchennego pomieszczenia przy użyciu dekoracyjnych płytek ceramicznych. Takie kompozycje będą się pięknie prezentować w luce między dolnymi i górnymi szafkami. Te same wzory znajdą zastosowanie także na kuchennej podłodze. Charakterystyczny dla stylu boho patchwork, warto przemycić do pomieszczenia w formie pokrowców na krzesła i zasłon. W kuchni mogą znaleźć się artystyczne, a nawet nieco ekstrawaganckie przedmioty. We wnętrzach boho królują kolory, kontrasty i barwne desenie. Kreatywna feeria barw ma za zadanie elektryzować i inspirować. Kolorowa kuchnia powinna zostać zaaranżowana z eklektyczną i twórczą swobodą. Jej nieformalny i niezobowiązujący wystrój powinien skłaniać do cieszenia się chwilą. Nie bez powodu styl boho kojarzy się z radością, wesołą atmosferą i pozytywnymi wibracjami.

Kuchnia w stylu boho - jakie meble i dodatki wybrać?

Meble inspirowane naturą

Kuchnia boho może zostać wyposażona w meble wykonane z materiałów pochodzenia naturalnego. Z całą pewnością w tego typu wnętrzu najlepiej sprawdzą się drewniane zestawy. Nic nie stoi na przeszkodzie, by w przestrzeni znalazły się rustykalne komody oraz stylizowane witryny. Inspiracje przyrodą narzucają naturalność w doborze wariantów kolorystycznych. Kuchnia w stylu boho powinna odzwierciedlać wartości propagujące bliskość natury i pozostawanie z nią w pełnej harmonii. Trudno się dziwić, że to właśnie nieprzetworzone, wręcz surowe drewno najlepiej oddaje klimat i charakter tej estetyki. Ostatecznie jednak można się pokusić o wprowadzenie nieco bardziej nowoczesnych, a nawet innowacyjnych rozwiązań. Należy przy tym jednak uwzględnić konieczność wzbogacenia wnętrza o dużą ilość zielonych roślin i kolorowych dodatków. W kuchni boho warto wykorzystać wiklinowe elementy wyposażenia - regały, krzesła i lampy. W ten sposób łatwo wykreować przytulne, ciepłe oraz nastrojowe pomieszczenie.

 

Dodatki w stylu boho

Wnętrze w stylu boho powinno zachwycać feerią kolorów. Taki efekt łatwo uzyskać dzięki wykorzystaniu odpowiednich dodatków, a wraz z nimi konkretnych wzorów, motywów i kontrastowych połączeń.

 

Kwiaty

Finezji kuchennym pomieszczeniom dodają kwiaty. Florystyczny motyw w formie poduszek na krzesłach dopełni wystrój i nada aranżacji wdzięczny wygląd. Ten sam efekt stworzą ukwiecone donice na parapecie i ceramiczne wazony z ciętymi kwiatami. Kuchnia w stylu boho może zostać udekorowana zasłonami z kwiecistym deseniem. Taki akcent może mieć także filiżanka. Kwiaty mogą zdobić naczynia, podkładki oraz maty stołowe.

 

Obrazy

Obrazy boho powinny nawiązywać do świata natury. W kuchni najlepiej sprawdzą się płótna prezentujące krajobrazy i najpiękniejsze miejsca na mapie - góry, doliny, morza. Motyw przyrody skutecznie będą realizować także dekoracyjne płótna przedstawiające motyle, kwiaty i rośliny. W kuchni warto wykorzystać wyraziste grafiki z ptakami. Motyw łabędzi i flamingów stworzy w pomieszczeniu beztroski i wyjątkowy klimat.

 

Oświetlenie

Stylistyka boho sprzyja romantycznym chwilom. Nic dziwnego, że dużą rolę odgrywa tu oświetlenie - to ono kreuje klimat i umożliwia celebrację każdego dnia w unikalnej odsłonie. Stąd nawet kuchenne wnętrze może zostać wzbogacone o nastrojowe świece. Doskonale się tutaj sprawdzą wkłady w dekoracyjnych, szklanych osłonkach lub słoikach. Styl boho kojarzy się z lasem i rustykalną scenerią. W taką estetykę wspaniale wpasują się świece w stonowanej palecie kolorystycznej oraz lampiony. W kuchni warto zastosować produkty sojowe - długo się palą oraz nie emitują szkodliwych substancji.

Istotne są także lampy. W kuchni urządzonej w stylistyce boho będą się pięknie prezentować modele wytworzone ręcznie z naturalnych materiałów. Należy zwrócić uwagę na klosze. Abażury mogą zostać wykonane z wikliny, wełny, koronki oraz różnorodnych tkanin. Lampa wisząca w takim wydaniu wspaniale wkomponuje się w wystrój.

 

Dekoracyjne pojemniki i DIY

Pomieszczenie zyska na wyrazistości, jeśli zostanie wzbogacone o boho detale o typowo kuchennym zastosowaniu. Taką rolę mogą odegrać ozdobne pojemniki na przyprawy i herbatę. We wnętrzu boho najlepiej sprawdzą się barwne naczynia udekorowane orientalnymi lub folkowymi deseniami z roślinami oraz ornamentem. Charakterystyczne, szklane butelki z korkami mogą posłużyć do komfortowego przechowywania oliwy i octu.

Boho wnętrza z powodzeniem dopełnią artystyczne przedmioty wykonane techniką DIY. W ten sposób aranżacja nabierze jeszcze bardziej indywidualnego i unikalnego wydźwięku. W kuchni można wykorzystać własnoręcznie przygotowane dekoracje oraz dodatki - wazony, donice i świeczniki.

Boho z dedykacją dla dusz artystycznych

Kolorowa kuchnia z nutą artyzmu przypadnie do gustu miłośnikom wszelkiego rodzaju twórczości, kreatywności i oryginalności. Wnętrze w boho wydaniu to miejsce magiczne. W takiej przestrzeni królują pomysłowe rozwiązania, finezyjne desenie oraz radosne motywy. Nic dziwnego, że taka estetyka zachwyca artystów, estetów i romantyków. W tak zaaranżowanym pomieszczeniu można oddać wodze fantazji i totalnie odpłynąć w baśniowy świat kolorów oraz nietuzinkowych kształtów inspirowanych najdalszymi zakątkami świata. Barwna kuchnia sprzyja pozytywnemu nastawieniu do życia. Artystyczne zapożyczenia z kolei umożliwiają wykreowanie wyjątkowego miejsca doskonale dopasowanego do indywidualnego gustu. Na uwagę zasługuje także wartość sentymentalna wprowadzanych do wystroju, przedmiotów. Taką rolę odegrają tutaj nie tylko naczynia przywiezione z najpiękniejszych wakacji w życiu, ale także fotografie oprawione w ramki i książki kucharskie odziedziczone po babci. Styl boho pozwala tworzyć unikalne i niepowtarzalne wnętrza. Nie bez powodu jest dedykowany osobom ceniącym brak jakichkolwiek granic w doborze mebli, dodatków, motywów i barw. Boho umożliwia wykorzystanie w kuchni rozwiązań charakterystycznych dla innych trendów oraz stylów, a co za tym idzie uzyskanie wymarzonego efektu.

Jeśli jesteś artystyczną duszą i żyjesz w zgodzie z naturą,

to kuchnia w stylu boho jest wymarzoną kuchnią!

Mogą Cię zainteresować

section logo

Tagi

section logo
imello logo