Kuchnia prowansalska

Mówi się, że jest królestwem kobiety, choć nie brakuje mężczyzn, którzy potrafią gotować i to nawet lepiej niż Panie. Jednak to Panie częściej są gospodyniami domu i to one spędzają w kuchni najwięcej czasu. W niej przechowujemy wszystkie produkty, przygotowujemy posiłki, a także składujemy odpady. Kuchnia powinna być więc nie tylko ładna, ale przede wszystkim funkcjonalna. Ważne jest tutaj szybkie i sprawne przemieszczanie się między lodówką, blatem roboczym lub stołem i kuchenką. Ponadto tam, gdzie jedzenie, niezwykle ważna jest czystość, a sprzątania po pichceniu jest naprawdę niemało. Urządzając kuchnię należy więc pamiętać o tym, by sprzątanie było jak najłatwiejsze. Jednak, czy da się tak urządzić kuchnię, by to wszystko połączyć? Jak urządzić kuchnię, by codzienne gotowanie i jedzenie było prawdziwą przyjemnością? Jednym z pomysłów jest kuchnia prowansalska. Jasna, przestronna i pachnąca ziołami - bo przecież zioła są nieodłącznym składnikiem potraw, którym nadają idealny smak. 

Autor: imello.pl

Opublikowano: 20.05.2022

Zmodyfikowano: 20.06.2022

Styl prowansalski idealny do kuchni

Styl prowansalski wywodzi się z pięknej krainy położonej w południowej Francji. Na cały świat została rozsławiona dzięki licznym turystom ją odwiedzającym, którzy chcąc skraść choć trochę tego klimatu do swoich domów, stworzyli niepowtarzalny styl aranżacji wnętrz. Charakteryzuje go lekkość, sielskość przypominająca klimat wsi, jasne kolory i zapach lawendy oraz ziół. Istotna jest przede wszystkim jasność, gdyż odpowiednia ułatwia wiele czynności, w tym sprzątanie, pozwalając dostrzec nawet najdrobniejsze zabrudzenia na jasnych meblach i ścianach. W stylu prowansalskim obowiązkowe są oczywiście naturalne surowce, takie jak kamień czy drewno, a do kuchni pasują one jak ulał. Kuchnia w stylu prowansalskim będzie nie tylko piękna i elegancka, ale także funkcjonalna. Spędzanie w niej czasu i gotowanie będzie czystą przyjemnością. W pomieszczeniu takim jak kuchnia, styl prowansalski sprawdzi się idealnie. 

Kolory w kuchni w stylu prowansalskim

W kuchni prowansalskiej zarówno ściany, podłogi, jak i meble powinny być w jasnych kolorach i stonowanych. Nie ma tu mowy o żadnych jaskrawych barwach - wszystkie elementy najlepiej utrzymać w odcieniach bieli, kolorze ecru lub ewentualnie oliwkowym czy fioletach kojarzących się z lawendą. Nawet drewniane elementy, choć mile widziane jest oczywiście naturalne drewno, zaleca się pomalować na jasne kolory. Ściany i meble mogą być w jednolitych kolorach, ale także ozdobione jakimś naturalnym motywem. Podłoga natomiast powinna być kamienna, naturalna. Ewentualnie może także być wyłożona długimi deskami lub płytkami ceramicznymi

Meble prowansalskie - kuchnia

W kuchni prowansalskiej meble cechują się przede wszystkim lekkością. Charakteryzują się otworami, wyciętymi elementami czy delikatnymi rzeźbieniami. Fronty szafek zwykle są drewniane i pomalowane na biało lub w innym kolorze kojarzącym się ze stylem prowansalskim. Ewentualnie fronty mebli mogą również być ażurowe, co doda kuchni w stylu prowansalskim jeszcze więcej lekkości, fornirowane, przeszklone lub też przecierane w celu uzyskania efektu postarzenia. Podobnie ma się sprawa z blatami kuchennymi. Oprócz szafek, w stylu prowansalskim kuchnia może być wzbogacona o otwarte półki, na których będą stały np. zioła, talerze czy kubki. Stół powinien być zrobiony z naturalnego drewna, podobnie, jak krzesła. Ewentualnie zamiast drewnianych krzeseł sprawdzą się świetnie wiklinowe fotele

Studio Mebel Styl, Komorów
Studio Mebel Styl, Komorów

Kuchnia w stylu prowansalskim - dodatki

Dodatki są bardzo ważnym elementem w kuchni w stylu prowansalskim. Tak urządzona kuchnia powinna być pełna różnych drobiazgów, mających zarówno funkcję praktyczną, jak i walory dekoracyjne. Po pierwsze, należy używać szklanych pojemników lub słoików na żywność. W takich słoikach można przechowywać kawę, herbatę liściastą, nasiona, pestki, kasze, ryż, suszone owoce, suszone grzyby i oczywiście zioła. Takie szklane słoiczki będą się znakomicie prezentowały na otwartych, wiszących półkach. Warzywa i owoce natomiast warto przechowywać w wiklinowych koszykach. Kolejny niezbędny element w kuchni prowansalskiej to karafki na oliwę czy wino. Nie można zapominać także o takiej ciekawej możliwości jak relingi z haczykami, na których można zawiesić różne kuchenne przybory, najlepiej drewniane. 

Rośliny w stylu prowansalskim - kuchnia

W stylu prowansalskim bardzo ważną rolę odgrywa natura, a więc żywe lub suszone rośliny. Przede wszystkim tak samo, jak kuchnia, Prowansja kojarzy się z ziołami. Wszyscy znamy słynną mieszankę ziołową, zwaną po prostu ziołami prowansalskimi. Znajdują się w niej takie zioła jak: rozmaryn, bazylia, majeranek, tymianek i inne. Mieszanka ta jest uniwersalna i nadaje się niemal do każdej potrawy, toteż nie ma kuchni, w której by jej nie było. Tym bardziej więc nie może jej zabraknąć w kuchni w stylu prowansalskim. Tutaj sprawdzą się zarówno świeże zioła w doniczkach, które mogą stać na parapetach okiennych lub półkach, jak i suszone zioła zawieszone pod sufitem. Można też zawiesić warkocze czosnku. Mała kuchnia w stylu prowansalskim powinna też zostać nieco ożywiona kolorowymi kwiatami w wazonie lub doniczkach. Na pewno nie można zapomnieć o pięknej i pachnącej lawendzie, a więc charakterystycznym elemencie Prowansji. 

Wymarzona kuchnia - Prowansja we własnym domu

Kto choć raz był w Prowansji, ten na pewno pokochał to miejsce i zapragnął przenieść choć jego cząstkę do swojego domu. Kto natomiast nigdy tam nie był, ma szansę zasmakować nieco tego klimatu bez wychodzenia z domu. Do takiego pomieszczenia jak kuchnia, Prowansja wydaje się idealnym wyborem. Styl prowansalski jest uniwersalny - nadaje się świetnie zarówno do małej, jak i większej kuchni. W małej kuchni bowiem sprawdzą się znakomicie otwarte wiszące półki, które nie zajmują dużo miejsca. W dużej warto postawić więcej szafek i poustawiać na nich więcej rzeczy. Urządzona na styl prowansalski kuchnia jest elegancka i praktyczna, a także naturalna, a przecież jedzenie kojarzy się z naturą. W klimacie, jakim charakteryzuje się Prowansja, kuchnia będzie wymarzonym miejscem, z którego nie będzie się chciało wychodzić. To idealne rozwiązanie zarówno do domu jednorodzinnego, jak i do mieszkania, by wmieszać nieco wiejskiej atmosfery do wielkomiejskiego klimatu. Urządzając swoją wymarzoną kuchnię, warto wziąć pod uwagę ten styl, gdyż pasuje do kuchni jak żaden inny!

Jeśli kochasz Prowansję - ten styl na aranżację kuchni jest dla Ciebie.

Przenieś jego cząstkę do swojego domu:)

Mogą Cię zainteresować

section logo

Tagi

section logo
imello logo