Kuchnia w stylu retro

Kuchnia - królestwo każdej gospodyni i jedno z najważniejszych pomieszczeń w całym domu. Musi więc być nie tylko elegancka, ale też przytulna i przede wszystkim funkcjonalna. To miejsce, w którym spędzamy dużo czasu na przygotowywaniu, a często i spożywaniu posiłków. Aby gotowanie było przyjemnością, kuchnia musi być odpowiednio urządzona. Muszą znaleźć się w niej wszystkie niezbędne meble i sprzęty, ale także trzeba pamiętać o tym, by urządzić ją w taki sposób, dzięki któremu łatwe będzie również utrzymanie czystości. Kuchnie bywają różne - mniejsze, większe, odrębne pomieszczenia lub aneksy kuchenne. Bez względu na wielkość, kuchnię można urządzić w każdym możliwym stylu, ale jednym z najpopularniejszych jest styl retro, który przywołuje nam wspomnienia z dawnych lat, z dzieciństwa i kojarzy się z rodzinnym ciepłem. W takiej kuchni czas spędzony z rodziną będzie czystą przyjemnością. 

Autor: imello.pl

Opublikowano: 30.05.2022

Zmodyfikowano: 20.06.2022

Charakterystyka stylu retro

Styl retro, jak wskazuje sama jego nazwa, jest stylem przypominającym dawne lata. Pomieszczenia urządzane w tym stylu odznaczają się kolorystyką i materiałami, które modne były przed laty. Królują w nich także meble i dodatki w starym stylu. Mogą to być oczywiście nowoczesne sprzęty czy meble, ale stylizowane na retro, czyli wyglądające tak, jak dawne. Taki styl jest lekki, sielski, kojarzący się z domem babci na wsi, a więc z pełnią rodzinnego ciepła. Decydując się na ten styl warto pamiętać o tym, że jego elementy powinny znajdować się w każdym pomieszczeniu, gdyż jedno pomieszczenie w stylu retro przy reszcie w stylu nowoczesnym lub innym nie wygląda najlepiej.

Kuchnia w stylu retro

Styl retro jest szczególnie popularny w kuchniach, bo właśnie do kuchni pasuje najlepiej. W końcu to właśnie kuchnie z domów naszych babć kojarzymy najlepiej, gdyż to właśnie tam powstawały najpyszniejsze babcine rarytasy. Starodawny styl pasuje jednak głównie do dużych kuchni, będących odrębnymi pomieszczeniami. Charakterystyczna jest dla niego duża ilość dodatków, co w małej kuchni mogłoby być przytłaczające. Należy też pamiętać, aby decydując się na styl retro w kuchni, dodać przynajmniej jakieś elementy z nim związane w innych pomieszczeniach, aby cały dom był ze sobą spójny. 

Kuchnia w stylu retro - meble

Z babcinej kuchni pamiętamy przede wszystkim stół, najczęściej przykryty ceratą oraz kredens, często z przeszklonymi drzwiami, przez które widać było różnorodne naczynia, a nierzadko porcelanowe komplety lub naczynia kryształowe. I to jest właśnie charakterystyczne dla starego stylu. Meble kuchenne w stylu retro, jak i całe wyposażenie kuchni powinno pełnić dwojaką rolę - zarówno funkcjonalną, jak i dekoracyjną. Kredens jest jednym z najważniejszych mebli w kuchni retro, gdyż chyba żaden mebel nie daje sam z siebie tak oryginalnego klimatu. Jeśli tylko jest w kuchni na tyle miejsca, powinien się w niej znaleźć. Najlepiej, jeśli ma przeszklone drzwiczki, w których widoczne będą pięknie wyeksponowane naczynia lub emaliowane garnki. Szafki i półki w kuchni retro powinny być drewniane. W przypadku kuchni ze strefą jadalną należy pamiętać o stole, rzecz jasna, drewnianym. Solidny, gruby blat powinien być wsparty na ozdobnych i masywnych nogach. W stylu retro meble kuchenne powinny posiadać rzeźbienia, zdobienia lub stylizowane, np. ceramiczne uchwyty. Coraz trudniej o takie meble na rynku, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby dodać nowoczesnym meblom starodawnego klimatu poprzez chociażby właśnie wymianę uchwytów na stylizowane.

Kuchnia retro - AGD

W dobie nowoczesnych urządzeń elektrycznych niełatwo znaleźć pasujące do stylu retro. Jednak istnieją nowoczesne urządzenia stylizowane na AGD retro. Współczesna wersja takich sprzętów to drewniane, stylizowane fronty, ciepłe i jasne kolory, a także elementy dekoracyjne dodające klimatu dawnych lat. Aż się prosi, aby kuchnia retro była wyposażona w płytę gazową w starym stylu. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby połączyć styl nowoczesny z retro. Dzięki elementom tego stylu, nowoczesna, zimna i minimalistyczna kuchnia nabiera cieplejszego charakteru i przytulności, a to jest przecież ważne. W końcu dawny styl kojarzy się przede wszystkim z najpiękniejszym okresem w naszym życiu, czyli dzieciństwem. 

Kuchnia w stylu retro - ściany i podłogi

Kuchnia w starym stylu zazwyczaj jest jasna, a przynajmniej stosowane jest jasne tło, a więc ściany w kolorze białym, beżowym lub w jasnych, delikatnych odcieniach szarości. Można zastosować także tapety ze wzorami kojarzącymi się z wnętrzami z dawnych lat. Częstym widokiem w dawnych wiejskich domostwach były płytki. Płytki są gładkie, śliskie, a więc też łatwe do sprzątania, a dodatkowo mogą posiadać ciekawe wzory. Płytki przede wszystkim stosowane są na podłogach w stylu retro. Najczęściej wykorzystywany jest motyw szachownicy, niekoniecznie klasycznej, czarno - białej, ale w kolorach pasujących do całości aranżacji. 

Biała kuchnia retro

Białe meble kojarzą się z prostotą i czystością. Styl retro taki właśnie jest: to prostota wzbogacona o dodatki ukazujące zamiłowanie właściciela do szczegółów oraz tradycji. Kuchnia w stylu retro to idealny sposób na oddanie charakteru gospodyni. Białe ściany są wręcz charakterystyczne dla stylu retro. Tak samo w dawnych domach meble często bywały białe, a zwłaszcza kredensy. Sprzęty AGD również były białe - biała lodówka, kuchenka. Tę biel można subtelnie połączyć z drewnem i kolorowymi dodatkami, co da spójną i harmonijną całość. Kuchnia biała retro to idealne odzwierciedlenie dawnych czasów, czasów dzieciństwa i sielanki. Ciepła i przytulna będzie ulubionym miejscem wszystkich domowników.

Studio Olkam, Radom
Studio Olkam, Radom
Studio Olkam, Radom

Kuchnia retro - dodatki

Dodatki należą do najważniejszych elementów w stylu retro. Jest ich bowiem sporo, bo dekoracja związana z tradycją to była istotna rzecz w domach naszych babć. Przede wszystkim niezbędne są stylizowane dodatki o okrągłym kształcie, które były bardzo modne kilkadziesiąt lat temu. Najważniejszy jest wygląd AGD, ale jeśli nie możemy znaleźć lodówki czy kuchenki w dawnym stylu, możemy poszukać małego AGD, a więc mikserów czy tosterów w stylu retro. Bardzo istotne są kolorowe puszki na ciastka, przyprawy, herbatę, kawę i inne produkty. Puszki takie powinny być wyeksponowane na półkach bądź w szafkach z przeszklonymi drzwiami. Naczynia, w szczególności z porcelany wyeksponowane w przeszklonym kredensie - nie ma nic bardziej idealnego do kuchni w stylu retro. Nie muszą być to tylko talerze, ale także wazony czy filiżanki. Warto również postarać się, by akcesoria kuchenne, takie jak kubki czy miski miały klimat retro. Kuchnia retro powinna być wzbogacona o elementy zdobionej ceramiki, zupełnie jak za dawnych lat. Na gazowej kuchence powinien stać tradycyjny czajnik ze zdobieniami w stylu retro, który charakterystycznym gwizdkiem będzie oznajmiał nam, że woda się już gotuje. Garnki emaliowane i zdobione, zamiast schowane w szafkach powinny być wyeksponowane na wierzchu. Mogą na przykład być zawieszone na haczykach nad blatami. Takie elementy dodadzą jeszcze więcej klimatu dawnych lat, a kuchnia retro stanie się miejscem, które pozwoli nam cofnąć się w czasie i oderwać na chwilę od szarej codzienności. Uwielbiamy przecież wspominać dawne czasy, a szczególnie dzieciństwo, więc taka kuchnia będzie nam te cudowne wspomnienia na pewno przywoływała...

Marzy Wam się kuchnia pełna wspomnień z dzieciństwa?

Możecie ja urządzić w stylu retro:)

Mogą Cię zainteresować

section logo

Tagi

section logo
imello logo