Kuchnia z drewnianymi frontami – pierwsze wrażenie!

Szafki do kuchni kupujemy na wiele lat. Nie zmieniamy co roku w odpowiedzi na nowe trendy. Ich wykończenie definiuje również cały styl pomieszczenia, dlatego warto wybierać je niespiesznie i z namysłem. Wziąć pod uwagę zarówno trwałość materiałów, jakość wykonania i – oczywiście – detale, które wpływają na odbiór całości. Kuchnia z drewnianymi frontami wciąż pozostaje popularna, ale za każdym razem może być ona inna.

Autor: imello.pl

Opublikowano: 08.12.2022

Zmodyfikowano: 09.12.2022

Studio Kamela

Kuchnia fronty drewniane – jak wybrać?

Przy wyborze odpowiedniego materiału wykończeniowego szafek kuchennych warto rozważyć warunki panujące w kuchni. Począwszy od tych, które dotyczą każdej z nich, a skończywszy na indywidualnych. Z pewnością panuje w niej wilgoć, zdarzają się również wyższe temperatury. Kuchnia jest zazwyczaj intensywnie użytkowana, dlatego nieprzecenioną wartość ma jakość wykonania każdego elementu. Jeśli zaś na przykład pada na nią światło dzienne, weź pod uwagę, że materiał nie pozostanie na jego bezpośredni wpływ obojętny. Kolory z kolei dobrze jest dopasować do wielkości pomieszczenia. Im kuchnia z drewnianymi frontami jest mniejsza, tym lepiej wpłyną na jej odbiór wizualny jasne odcienie połączone z wysoką zabudową. Więcej o wysokiej zabudowie przeczytasz w naszym artykule Kuchnia zabudowana. Zanim wybierzesz drewniane szafki pamiętaj, że wilgoć i światło wpływają na objętość drewna, dlatego mogą się one wypaczać. By temu zapobiec upewnij się, że drewno użyte do frontów zostało wykończone z każdej strony. Jeśli chcesz mieć pewność, że nic się z nimi nie wydarzy, wybierz szafki fornirowane, które są znacznie bardziej odporne na warunki zewnętrzne.

Kuchnia z drewnianymi frontami – który gatunek drewna?

Drewniane szafki kuchenne są trwałe i piękne. Najczęściej wykorzystywane do ich produkcji są dąb, klon, buk, orzech, jesion i sosna. Każde z nich ma inne zalety i wyróżniki estetyczne, które są szczególnie istotne, gdy chcesz zachować naturalny urok drewna z jego słojami i przebarwieniami. Dąb ceniony jest za trwałość i wyrazisty rysunek. Ma różne odcienie: od jasnego beżu, przez różowawy po odcienie czerwonawo - brązowe. Łatwo wchłania bejcę, umożliwiając stolarzom tworzenie szerokiej gamy wykończeń. Pasuje zarówno do klasycznego stylu, jak i nowoczesnego. Buk jest popularną alternatywa dla dębu, a ceniony za bardziej subtelne usłojenie i rysunek. Można go i malować i bejcować. Idealnie pasuje do stylu minimalistycznego i nowoczesnego. Klon jest trwałym gatunkiem drewna o zwartych słojach i przebarwieniach. Jest więc nierówny w swojej naturze, dlatego idealnie sprawdzi się w kuchniach vintage czy industrialnych. Orzech ma rozmaite odcienie i łagodne, biegnące w równoległych liniach słoje. To bardzo trwały i łatwy w obróbce materiał, który pasuje do stylu minimalistycznego, skandynawskiego, nowoczesnego, ale i klasycznego. Jesion jest równie trwały, jak dąb, ale ma jaśniejszą kolorystykę, a sosna cieszy się niesłabnącą popularnością mimo że jest miękkim drzewem. Kochamy ją za ciepły, żółtawy odcień i wyraziste usłojenie.

Studio JPKuchnie
Studio Eltop

Kuchnia fronty lakierowane lub woskowane

Kuchnia z drewnianymi frontami ma różne oblicza. To bardziej naturalne uzyskasz pozostawiając drewno nie zmienione, czyli pokryte bezbarwnym lakierem. Wówczas widoczne pozostaną wszystkie naturalne walory tego materiału, które warunkują estetykę wnętrza. Lakier ma przy tym wiele właściwości chroniących drewno od wilgoci, działania promieni UV oraz pogłębiających koloryt. Możesz przy tym wybrać lakier matowy, jak i z połyskiem, który doskonale sprawdza się przy szlachetnych gatunkach drewna, takich, jak: wiśnia czy orzech włoski i w klasycznie zaaranżowanych kuchniach. Musisz jednak pamiętać, że po kilku latach trzeba będzie z pewnością powtórzyć lakierowanie. Coraz częściej zamiast lakieru stosuje się wosk bądź olej do drewna, które wnikają w głąb nie tworząc zewnętrznej powłoki i zapewniając matowy, jedwabisty w dotyku efekt. Jeśli chcesz lekko zaingerować w odcień drewna, możesz skorzystać z bejcowania, które przyciemnia drewno, ale pozostawia jego naturalną strukturę: wzory, słoje i rysunki.

Kuchnia z szarymi frontami, a może białymi?

Kuchnia z drewnianymi frontami pomalowanymi na wybrany kolor wiąże się z tym, że farbą przykrywasz naturalny rysunek drewna. Obecnie najmodniejsze kolory to szarości, które doskonale wyglądają w połączeniu z nowoczesnymi urządzeniami kuchennymi oraz elementami dekoracyjnymi w wyrazistych i apetycznych kolorach: żółtym, czerwonym i pomarańczowym. Szarości bowiem są zawsze idealnym tłem. Nie zmienia się również moda na biel, a kuchnia z drewnianymi frontami pomalowanymi na biało zawsze rozjaśnia i powiększa optycznie pomieszczenie. To również przy jej pomocy doskonale wygląda zabieg postarzenia w kuchniach vintage: biała, popękana farba, a pod nią naturalne drewno. 
Jakie wyróżniamy farby do mebli?

- farba akrylowa, najbardziej popularna i całkowicie kryjąca. Dostępna jest w wersji matowej, półmatowej i z połyskiem,
- farba ftalowa (inaczej alkidowa), również głęboko kryjąca. Trwała i gwarantująca uzyskanie gładkiej powierzchni,

- farba kredowa, dostępna w niezwykłej, pastelowej palecie barw i charakteryzująca się matowym wykończeniem,


Co ważne, stosunkowo łatwo jest usunąć starą warstwę farby i nanieść nową.

Kamela Studio
Kamela Studio

Kuchnia z drewnianymi frontami i rzeźbieniami

Drewno to nie tylko trwały i szlachetny materiał, ale również plastyczny. Łatwo poddaje się stolarskiej obróbce. W przypadku nowoczesnej i minimalistycznej kuchni wybierz raczej fronty gładkie, bez dodatkowych zdobień i tylko lakierowane. Jeśli jednak stawiasz na klasykę – zdecyduj się na kuchenną sztukaterię! Kuchnia w stylu angielskim lub rustykalnym? Idealne będą frezy i rozmaite ryflowania, a nawet rzeźbienia. Za pomocą frezowania wszystko jest możliwe. Każda niemal idea i wizja do zrealizowania. Ta łatwość w obróbce powoduje, że można drewno poddać również innym rodzajom przeróbek, np. patynowaniu, żłobieniu rys, wyginaniu. A takie z kolei efekty odnajdą się idealnie w kuchni industrialnej i vintage.

Kuchnia fronty drewniane czy ze sklejki?

Kuchnia z drewnianymi frontami przy całym swoim uroku nie jest pozbawiona wad. Przede wszystkim nie należy do tanich, dlatego możesz rozważyć wykończenie frontów szafek kuchennych innym naturalnym materiałem. Na przykład sklejką. To nic innego, jak cienkie warstwy forniru łączone ze sobą przy pomocy specjalnej prasy. Materiał ten doskonale imituje drewno. Można go nie tylko malować, ale również oklejać. Jeszcze tańszym rozwiązaniem są meble z płyty wiórowej, również naturalnego materiału, który odpowiednio zabezpieczony, jest całkiem trwały. Nie możesz jednak w tym przypadku wykonać żadnych żłobień czy frezów. A co powiesz na płytę MDF? Wykonaną z drobno zmielonego drewna? Płyty są już podatne na obróbkę. Te dobrej jakości są również dość trwałe – choć nie tak, jak drewno – i odporne na wilgoć.

Studio Pio-Mar
Studio Meble Wach

To zapamiętaj

Kuchnia z drewnianymi frontami to klasyka gatunku. Najczęściej kojarzona z tradycyjnymi stylami, doskonale również sprawdza się w nowoczesnych i minimalistycznych wnętrzach. Wszystko zależy od wykończenia. Czy będą proste i matowe czy też z frezami i rzeźbieniami. Pamiętaj, by wybierać fronty u sprawdzonego dostawcy, bo od tego zależy, jak wpłynie na nie upływ czasu i warunki panujące w kuchni. Jeśli chcesz je pozostawić z widoczną naturalną strukturą, zadbaj o ich odpowiednią impregnację, a przy wyborze farby kieruj się radą fachowców lub zleć malowanie sprawdzonej ekipie. Zbyt wiele od tego zależy, a pierwsze wrażenie w kuchni jest ważne!

Kuchnia z drewnianymi frontami.

Dowiedz się na co zwrócić uwagę przy jej wyborze.

Mogą Cię zainteresować

section logo

Tagi

section logo
imello logo