Oświetlenie ledowe do salonu - co warto o nim wiedzieć?

Salon jest z pewnością pomieszczeniem wielofunkcyjnym. Przede wszystkim wykorzystujemy go do wspólnego spędzania czasu z całą rodziną, odpoczynku, relaksu i rozrywki. Nierzadko jednak bywa on też połączony ze strefą spożywania posiłków, strefą zabawy dla dzieci czy strefą do pracy lub nauki. To w salonie też zazwyczaj przyjmujemy gości. 
Wszystko to powoduje, że urządzenie salonu nie jest łatwe. Trzeba dokładnie przemyśleć każdy szczegół wyglądu i wyposażenia wnętrza, w tym również oczywiście oświetlenie, które w salonie pełni kilka ważnych funkcji. 
Jak wybrać oświetlenie do salonu? Dlaczego warto wybrać oświetlenie LED i jak można je wykorzystać?

Autor: imello.pl

Opublikowano: 04.01.2023

Zmodyfikowano: 04.01.2023

Funkcje oświetlenia w salonie

Oświetlenie w salonie to nie tylko sposób na jasność i komfort przebywania w tym pomieszczeniu wieczorami. W zależności od tego, co chcemy robić w salonie i na ile stref go podzielić, oświetlenie będzie miało kilka ważnych funkcji. Przede wszystkim oprócz odpowiedniego doświetlenia każdego miejsca związanego z konkretną czynnością - np. stołu do posiłków, biurka do pracy czy kanapy i stolika do wspólnego wypoczynku, lampy pełnią również funkcję dekoracyjną. Nie chodzi tutaj o sam wygląd lamp, ale także o padające światło. 

Lampy mają więc wpływ na wygląd salonu, ale także na panujący w nim klimat. Światło odgrywa ogromną rolę w uzyskaniu odpowiedniej atmosfery wnętrza. Ponadto odpowiednio wybrane i umiejscowione oświetlenie pozwala wyeksponować niektóre elementy wyposażenia, takie jak dodatki dekoracyjne w postaci obrazów czy ozdób stojących na półkach. Z drugiej strony zaś umiejętnie dobierając lampy można ukryć pewne niedociągnięcia. Jak widać więc oświetlenie salonu jest szczegółem, którego absolutnie nie można pomijać i lekceważyć, bo ostateczne efekty mogą nas mocno rozczarować. 

Jak dobrać oświetlenie do salonu?

Wybór odpowiednich źródeł światła do salonu nie jest taki prosty, jak mógłby się wydawać. Przy tylu funkcjach, jakie musi pełnić światło, nie można absolutnie poprzestać tylko na jednym źródle. Sama lampa sufitowa lub żyrandol to stanowczo za mało. To, ile źródeł światła będzie potrzebne zależy od tego, na ile stref chcemy podzielić salon i ile czynności w nim wykonywać. 

Dobór oświetlenia będzie także zależał od wielkości oraz kształtu salonu, bo światło musi docierać w każdy zakątek. Ponadto wygląd lamp należy dopasować odpowiednio do stylu, w jakim urządzane jest całe wnętrze. Wybór lamp i żarówek zależy również rzecz jasna od naszych upodobań. To od nas zależy, czy chcemy ciepłą barwę światła, czy chłodną lub też jak mocne światło chcemy mieć.  Wszystko to wymaga dokładnej analizy przed zakupem lamp.

Rodzaje oświetlenia do salonu

Najważniejszym źródłem światła w salonie jest oczywiście lampa sufitowa lub żyrandol. Można wybrać zarówno pojedynczą lampę umieszczaną na środku sufitu, jak i kilka lamp zawieszanych w różnych miejscach. W przypadku kilku lamp warto zadbać  o różne możliwości zaświecania, tak, aby można było zaświecić tylko jedną, dwie lub wszystkie, jeśli jest więcej. Lampa sufitowa to jednak nie wszystko. Oprócz tego niezbędne są dodatkowe źródła światła. Mogą to być lampy ścienne, kinkiety, lampy stojące na podłodze lub lampki stawiane na stoliku lub półce. 

Lampa ścienna lub stojąca powinna mieć ciemniejszą i stonowaną barwę światła, aby tworzyć idealną atmosferę do wyciszenia, relaksu i odpoczynku. Najnowocześniejszym rozwiązaniem są lampy LED, które z powodzeniem można wykorzystać jako oświetlenie dodatkowe, spełniające praktycznie wszystkie funkcje salonowego oświetlenia. Nie tylko stworzy bowiem idealny klimat, ale też pozwoli doświetlić różne zakamarki w ciekawy sposób.

Oświetlenie LED do salonu - dlaczego warto?

Oświetlenie LED w salonie jest coraz częściej spotykane. Szczególnie furorę robi w nowoczesnych wnętrzach. Idealnie spełnia wszystkie swoje funkcje, pod warunkiem, że zostanie dobrze dopasowane do stylu, w jakim urządzany jest salon. Zaletą oświetlenia LED jest ogromny wybór różnorodnych lamp oraz sposobów ich wykorzystania w pomieszczeniu. Dzięki lampom LED można stworzyć w salonie naprawdę niepowtarzalny klimat. Są także niezwykle komfortowe, a nawet zdrowe i pozwalają oszczędzać energię elektryczną. Dzięki zastosowaniu takich lamp można obniżyć zużycie energii nawet o 80%, a co za tym idzie rachunki za prąd. Ponadto lampy LED są bardzo trwałe. 

Nowoczesne żarówki mogą pracować nawet do 50 tysięcy godzin, a do tego nie generują niepożądanego ciepła i nie nagrzewają się. Nie trzeba też czekać aż lampy te osiągną całkowitą jasność. Osiągają ją niemal od razu i to bez poboru większej ilości prądu. Z tego względu nadają się znakomicie do wnętrz, w których trzeba co chwilę włączać i wyłączać światło. Choć salon należy raczej do wnętrz, w których przez całe wieczory świeci się światło, to i do niego lampy LED nadają się znakomicie. Należy jednak pamiętać o tym, że mimo mnóstwa zalet nie nadają się na oświetlenie główne. Mogą być jedynie oświetleniem dekoracyjnym i uzupełniającym, a w tej roli spełniają się fantastycznie. 

Rodzaje lamp LED do wyboru

Różnorodność lamp LED na rynku jest naprawdę przeogromna. Lampy te cechuje rozmaity design, dzięki czemu można znaleźć idealne do każdego wnętrza, a także różne sposoby wykorzystania tych lamp. Do wyboru są takie rodzaje lamp LED, jak sufitowe w postaci punktowych lamp lub listw świetlnych, listwy ścienne, montowane najczęściej pod sufitem i podświetlające ścianę, lampy szynowe, taśmy świetlne, a nawet lampy, które można umieścić w podłodze czy mniejsze listwy lub punkty świetlne, które da się wykorzystać do oświetlenia wnętrza szafek i podświetlenia półek w celu wyeksponowania tego, co na nich stoi. 

Tak ogromny wybór lamp sprawia, że można z ich pomocą tworzyć we wnętrzach swojego mieszkania, w tym również w salonie prawdziwe cuda. Oczywiście oprócz samych lamp niezbędny jest także specjalny pilot do sterowania oświetleniem, który umożliwia nie tylko włączanie i wyłączanie świateł, ale również regulację ostrości i temperatury światła. 

Jaką barwę oświetlenia LED wybrać?

W pomieszczeniu takim, jak salon, oświetlenie musi mieć odpowiednią barwę. Najlepiej rozmieścić we wnętrzu źródła światła dające różne barwy. Kolory światła się ze sobą mieszają, więc nic nie stoi na przeszkodzie, żeby mieć w salonie zarówno ciepłe, jak i zimne światło. Wybór barwy światła zależy jednak też od koloru ścian czy użytych w salonie materiałów dekoracyjnych. 

Jeśli w salonie są ściany w ciepłym kolorze, najlepiej dobrać do nich ciepłe światło od 2200 do 4000 K. Jeśli zaś są ściany pomalowane zimnym kolorem, to dobierzmy do nich zimne światło, a więc 600 K lub uniwersalne 4000 K. Do drewna lepszym wyborem będzie ciepłe światło 2200 lub 3000 K. Podobnie ciepłe światło znakomicie podświetli ścianę z cegły, natomiast kamienną ścianę idealnie podkreśli chłodne lub uniwersalne. 

Sposoby wykorzystania lamp LED w salonie

Jeśli chodzi o oświetlenie LED, salon daje ogromne pole do popisu pod względem sposobów jego wykorzystania. Możliwości jest całe mnóstwo, a wszystko oczywiście zależy od oczekiwań, upodobań oraz całości wnętrza. Oto propozycje sposobów wykorzystania oświetlenia LED w salonie:

1. Gzymsy LED

Gzymsy montowane są na 10-15 cm pod sufitem, a na nie przyklejana jest taśma LED, kierując ją w stronę sufitu. Taki sposób instalacji daje efekt odbicia światła, a właśnie takie światło jest najprzyjemniejsze dla oka. Gzymsy można znaleźć w różnych wzorach, a do nich dopasować taśmy o dowolnej barwie światła. Takie światło nie tylko oświetla, ale też wspaniale ozdabia pomieszczenie i tworzy niesamowity klimat. Ważne tutaj jest, aby przyklejać taśmę LED do aluminiowego płaskownika. Odprowadzi on bowiem ciepło, a dzięki temu taśma zachowa zachowa dłużej swoje właściwości. Światło z taśmy można dowolnie rozjaśniać i przyciemniać za pomocą sterownika. Najlepiej do gzymsu wybrać taśmę o mocy 8,4 W, która daje sporo światła, ale można zmniejszyć jego natężenie.

2. Zabudowa karnisza z oświetleniem

Niezbyt ładnie prezentujący się karnisz można zamaskować za pomocą listwy, gdzie pomiędzy ścianą da się zamontować taśmę LED. Taśma rozlewa całe swoje światło po ścianie, co daje niezwykły efekt, będąc jednoczesnym oświetleniem i dekoracją. Listwę świetlną można pociągnąć jeszcze dalej, wzdłuż ściany, bo im dłuższa listwa, tym lepsze efekty. Tu również ważne jest przyklejenie listwy na płaskownik aluminiowy w celu odprowadzania ciepła i przedłużenia żywotności listwy. Tutaj też najlepiej sprawdzi się światło o mocy 8,4 W. Wybierając to rozwiązanie należy pamiętać o tym, że światło padające na firanki uwidoczni każde, nawet najmniejsze zabrudzenie, więc niestety trzeba przygotować się na częste pranie firanek i mycie okien. 

3. Krawędziowe podświetlenie ściany

Ten sposób zastosowania światła LED daje naprawdę spektakularne efekty. Światło takie jest przepiękne, klimatyczne, ale nie za mocne, więc może pełnić tylko i wyłącznie rolę dekoracyjną. Na pewno stworzymy dzięki takiemu światłu niepowtarzalny klimat do odpoczynku czy czytania. Taśma LED ukryta w krawędzi pod sufitem i skierowana na ścianę daje rozproszone światło, stąd niesamowity efekt dekoracyjny i funkcjonalność światła. Oczywiście i tutaj nie wolno zapomnieć o aluminiowym płaskowniku i mocy światła 8,4 W. 

4. Podwieszany sufit z taśmą LED

Podwieszany sufit z wnękami na taśmę LED można zrobić z płyt gipsowo - kartonowych. Taśmę LED montuje się na płycie, kierując światło na sufit, co sprawia, że rozmywa się ono na całą jego powierzchnię. Jest to klasyczne, piękne i zawsze modne, ponadczasowe rozwiązanie, pasujące do każdego wnętrza. Światło zaś jest miłe dla oka z racji rozproszenia. W tym przypadku również sprawdzi się listwa LED o mocy 8,4 W, przy czym natężenie światła można regulować za pomocą sterownika.

5. Podświetlenie półek

Ten sposób wykorzystania światła LED jest jedynie dekoracyjny. To wspaniała możliwość wyeksponowania bibelotów znajdujących się na półkach. Najlepszy efekt da podświetlenie szafki z przeszklonymi drzwiami. Takie światło to niesamowita ozdoba nadająca całemu wnętrzu niezwykłego klimatu. Aby takie oświetlenie szafki czy półki było ładne i trwałe najlepiej zamontować taśmę w aluminiowym ozdobnym profilu będącym obudową taśmy odprowadzającą ciepło.

6. Podświetlenie telewizora

Bardzo ciekawą możliwością jest LED-owe podświetlenie telewizora. Światło zza telewizora gwarantuje większy komfort oglądania oraz odciążenie oczu, kiedy oglądamy telewizję przy wyłączonym głównym oświetleniu. Światło za telewizorem nie tylko wygląda pięknie, ale również zmniejsza kontrast pomiędzy ekranem telewizora a ścianą dookoła. Do stworzenia oświetlenia za telewizorem wystarczy taśma LED o długości 1 metra i mocy 8,4 W, a także 1 m aluminiowego profilu z szybką, najlepiej mleczną, która idealnie rozproszy światło, zaślepki do profilu, zasilacz do taśmy oraz pilot sterujący, który umożliwi ustawienie odpowiedniego natężenia i barwy światła.

7. Lampa sufitowa tuba

Tego typu lampa sufitowa to uniwersalne rozwiązanie do każdego pomieszczenia, w tym również do salonu. Tuby łączą w sobie funkcjonalność z rolą dekoracyjną. Idealnie sprawdzą się jako dodatkowe lampy do podwieszanego sufitu z zamontowaną taśmą LED lub oświetleniowych gzymsów.  Światło padające z taśmy LED stworzy idealny nastrój, natomiast lampy sufitowe tuby podświetlą dodatkowo miejsca, które wymagają więcej światła - na przykład stół, czy kanapę do czytania. Najlepiej wybrać tuby, w których można wymieniać żarówki, gdyż daje to możliwość zmiany żarówki na taką z inną barwą lub światłem o innej mocy. Same żarówki zaś przede wszystkim nie powinny razić w oczy, a więc być wąskokątne.

8. Oświetlenie punktowe

Oświetlenie punktowe to znakomity sposób na idealną dekorację. Punkty świetlne, czyli drobne lampki LED można umieścić w każdym miejscu. Świetnie będą prezentowały się zarówno na suficie, jak i na ścianie. Pięknie podświetlą meble, łóżko, czy szafki lub wiszące na ścianie obrazy. Oświetlenie punktowe ładnie także podświetli ścianę z kamienia albo cegły. Takie punkty świetlne możemy wykorzystać także we wnętrzach głębszych szafek, aby z łatwością znaleźć coś, czego akurat szukamy, a przecież salon to miejsce, w którym robimy wiele rzeczy, więc potrzebujemy tam mieć dużo rzeczy pod ręką. Oświetlenie punktowe jest delikatne i nada wnętrzu idealnej atmosfery i pięknego, nowoczesnego wyglądu.

9. Lampy szynowe

Lampa szynowa to nietuzinkowa lampa sufitowa. Do sufitu montowana jest szyna, a do niej z kolei lampki, które można dowolnie przesuwać i ustawiać w celu zmiany kąta padania światła czy kierunku świecenia. Warto zastosować do szyny żarówki LED o wąskim kącie świecenia, ponieważ pozwoli to stworzyć bardzo ciekawą grę świateł. Polega to na tym, że część oświetlenia kieruje się na przykład na półki, a część na stół. Reszta salonu zaś pozostanie w półcieniu, co stworzy niezwykły nastrój. Wybierając ten rodzaj oświetlenia LED, należy dobrze przemyśleć miejsce zamontowania szyny, tak, aby nie rozczarować się później efektami. 

10. Ozdobne oświetlenie pod meblami

Bardzo ciekawym i nieszablonowym rozwiązaniem dla odważnych i lubiących odrobinę szaleństwa jest montaż ozdobnego oświetlenia pod meblami. W ten sposób w salonie można ładnie podświetlić kanapę albo stolik. W celu uzyskania takiego oświetlenia wystarczy zamontować taśmę LED pod meblem, najlepiej w aluminiowym profilu, który rozproszy światło oraz osłoni taśmę, a także odprowadzi ciepło, dzięki czemu przedłużymy żywotność taśmy. 

11. Lampy sufitowe LED nad stołem

Oprócz listwy LED zamontowanej na podwieszanym suficie albo gzymsie warto wykorzystać także sufitowe lampy LED, które można zawiesić na przykład nad stołem. Doświetlenie stołu, przy którym zamierzamy spożywać posiłki albo przyjmować gości jest konieczne, gdyż sama taśma LED nie daje na tyle światła. Można więc umieścić nad stołem jedną lub więcej wiszących lamp z żarówkami LED. Najlepiej wybrać lampy umożliwiające wymianę żarówek, aby nie musieć rezygnować z lamp, kiedy żarówki się zużyją albo móc zmienić żarówkę na taką o innej mocy czy barwie światła, jeśli pierwotna nam się nie spodoba. Dzięki takim lampom osiągniemy zachwycające efekty. 

12. Lampy LED jako oświetlenie orientacyjne

Pojedyncze diody LED można również rozmieścić na ścianach czy przy półkach w taki sposób, aby dawały drobne oświetlenie, które umożliwi poruszanie się po pomieszczeniu po ciemku, bez konieczności włączania głównego światła. To idealna możliwość na noc, kiedy czasem coś wyciągnie nas z łóżka i schodzimy do salonu lub kuchni, z którą jest połączony, na przykład po coś do picia. Dzięki temu nie rozbudzimy się i nie podrażnimy oczu zbyt mocnym światłem ani nie obudzimy pozostałych domowników. Ponadto takie diody można zostawiać zaświecone nawet na całą noc, gdyż nie zużyją dużej ilości energii. Nie trzeba więc pamiętać o ciągłym ich włączaniu i wyłączaniu. Takie lampy są nie tylko praktyczne, ale także ozdobne. Dobierając odpowiedni wygląd tych lamp możemy uzyskać naprawdę niezwykłe efekty, a salon pozostanie klimatyczny i nastrojowy nawet w środku nocy.

13. Białe panele LED na ścianie

Dwa białe panele zamontowane równolegle na ścianie jeden pod drugim idealnie przełamują konwencję wzorzystej ściany. Ładnie też będą się prezentowały na ścianie ciemniejszego koloru, dając kontrast. Za pomocą podświetlenia takich paneli listwami LED da się uzyskać nieszablonową dekorację wypoczynkowej części salonu. Najlepiej, aby takie panele znajdowały się na ścianie, przy której stoi kanapa. Podświetlone panele są bardzo eleganckie i stylowe. Dodadzą naszemu salonowi luksusu, nowoczesności i niezwykłego klimatu. 

14. Kolorowe światło LED

Światło LED to nie tylko światło o tradycyjnym białym lub żółtym kolorze. Można wybrać sobie żarówki o naprawdę różnych kolorach i uzyskać dzięki temu bardzo oryginalne wnętrze. Efekty zastosowania kolorowych świateł potrafią być niesamowite. Wiele osób kolor światła dopasowuje na przykład pod kolor dywanu, serwety leżącej na stole albo zasłon w oknach. To idealne rozwiązanie dla osób kreatywnych, lubiących odrobinę zaszaleć z nieszablonowymi rozwiązaniami. Takie rozwiązania zachwycą gości i wiele powiedzą im o naszym charakterze.

15. Oświetlenie podłogowe LED

Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest również oświetlenie podłogowe. Za pomocą listwy LED umieszczonej w panelu tuż nad podłogą można uzyskać bardzo ładny efekt podświetlenia podłogi. Oczywiście listwę da się też zamontować w taki sposób, aby światło padało w górę i podświetlało od dołu ścianę. To rozwiązanie sprawi, że pojawi się więcej światła w całym pomieszczeniu. Natomiast oświetlenie całej podłogi będzie ładną dekoracją, która pozwoli uzyskać niepowtarzalny klimat, ale także praktycznym rozwiązaniem, dzięki któremu nie potkniemy się o żaden mebel i przedmiot, nawet jeśli nie włączymy głównego oświetlenia. W podłodze można także umieścić lampki punktowe. Należy przy tym pamiętać, aby szkło zakrywające żarówki nie było zbyt śliskie. Takie rozwiązanie to bardzo ładna dekoracja, dzięki której można zrezygnować z dywanu. Często wybiera się mniejszy dywan, a lampki umieszcza się wokół niego. Efekt może być doprawdy niesamowity.

Światło LED w salonie połączonym z kuchnią

Połączenie salonu z kuchnią to coraz częściej spotykane rozwiązanie w nowoczesnych mieszkaniach, szczególnie tych o mniejszym metrażu. Przy takim połączeniu urządzenie obu wnętrz - zarówno salonu, jak i kuchni to niemałe wyzwanie. Przede wszystkim należy zaaranżować rozdzielenie strefy salonowej od kuchennej. Można to zrobić za pomocą ścianki działowej, stołu albo wyspy kuchennej lub barku. Tutaj także da się w ciekawy sposób zastosować oświetlenie LED (na przykład podświetlić ściankę działową albo zawieszone na niej dekoracje). Możemy również podświetlić wyspę czy barek zarówno za pomocą listwy LED montowanej na meblu, jak i oświetlenia sufitowego umieszczonego nad nim. 

Oczywiście należy pamiętać, że oba wnętrza muszą być spójne aranżacyjnie, dlatego, jeśli w salonie planujemy zastosowanie oświetlenia LED, zaplanujmy je również w kuchni. Tutaj da się wykorzystać listwę LED montowaną pod wiszącymi szafkami do podświetlenia blatu roboczego. Ewentualnie można też podświetlić szafki z przeszklonymi drzwiczkami, aby nawet z salonu widoczne były przechowywane w nich piękne naczynia. Warto również wykorzystać oświetlenie punktowe do podświetlenia kuchennych szafek, aby nie musieć włączać głównego oświetlenia, chcąc tylko wyjąć z szafki talerzyk czy kubek. 

Światło LED z czujnikiem ruchu i zmierzchu

Niezwykle wygodnym rozwiązaniem jest zamontowanie do oświetlenia LED czujników ruchu lub zmierzchu. Dzięki czujnikom nie trzeba pamiętać o włączaniu i wyłączaniu światła. Czujniki rozpoznają, kiedy zrobi się ciemno i kiedy ktoś pojawi się w salonie. Wtedy lampy zaświecą się same, a gdy w salonie nie będzie nikogo - same zgasną. W samych wnętrzach jednak rzadziej stosuje się to rozwiązanie. 

Czujniki ruchu najczęściej wykorzystywane są na korytarzach lub do oświetlenia na zewnątrz. Lampki LED z czujnikami ruchu przydadzą się szczególnie wtedy, gdy salon jest połączony z klatką schodową. Podświetlenie schodów z czujnikiem ruchu jest bardzo wygodne, gdyż nie ma konieczności włączania światła na górze i wyłączania na dole lub odwrotnie. Wszystko robi się samo. 

Czujniki ruchu są także zazwyczaj wykorzystywane do oświetlenia wewnątrz szafek. Dzięki nim samo otwarcie szafki powoduje włączenie się w niej światła. To dokładnie taka sama technologia, jak w lodówkach. Przecież tam też jest światło, które świeci się samo po otwarciu lodówki, a po zamknięciu gaśnie. 

Jak więc widać, diody LED są nie tylko praktyczne i wyjątkowo się prezentują, ale także mogą dać  wyjątkową wygodę funkcjonowania i korzystania z wnętrza. Nowoczesne LED-y to zdecydowanie lepsze rozwiązanie od tradycyjnego oświetlenia. W salonie urządzanym luksusowo i nowocześnie nie może ich zabraknąć.

Idealnie oświetlony salon?

Z listwami LED możesz to uzyskać!

Mogą Cię zainteresować

section logo

Tagi

section logo
imello logo