Panele do salonu – doskonały kompromis

Czy panele podłogowe mogą się równać z naturalną, skrzypiącą pod nogami litą drewnianą deską? O ile przedkładamy ponad pewien sentyment względy praktyczne to i owszem. Estetyka bowiem nie jest już przeszkodą, by Twoja podłoga wyglądała naturalnie. Panele zapewniają trwałość, bezpieczeństwo użytkowania i piękny efekt wizualny. Tylko czym kierować się w ich wyborze?

Autor: imello.pl

Opublikowano: 03.11.2022

Zmodyfikowano: 04.11.2022

Panele podłogowe – dlaczego warto?

Produkowane lata temu panele podłogowe uchodziły za marną podróbkę i rzeczywiście wizualnie znacznie odbiegały od drewnianych desek, które miały imitować. Od tego czasu tak wiele się zmieniło, że argumentów takich, jak: panele są tańsze, trwalsze, łatwo się je układa i utrzymuje w czystości trudno nie brać pod uwagę. Ich estetyka jest obecnie praktycznie bez zarzutu. Doskonale naśladują zarówno te usłojone gatunki drewna, jak i te charakteryzujące się większą subtelnością wzoru. Ta metamorfoza powoduje, że panele podłogowe wyglądać będą wspaniale już nie tylko na korytarzu czy sypialni, ale i w salonie. Swobodnie dopasujesz je również do wybranego stylu: skandynawskiego, minimalistycznego, vintage czy nawet glamour. Nie musisz się przy tym aż tak martwić zabiegami konserwacyjnymi, jak w przypadku drewnianych desek. Nowoczesne technologie produkcyjne sprawiają, że wizualnie możemy z powodzeniem odwzorowywać naturę z całą jej różnorodnością i pięknem, ale mieć produkt, który z pewnością przejdzie próbę czasu. Także w salonie, miejscu, w którym koncentruje się domowe życie. Biega pies, który właśnie wrócił mokry ze spaceru, dziecko pozostawia ślad swojej twórczości malarskiej , a Ty przypadkiem wylewasz odrobinę tłustego sosu.

Panele do salonu – jaki masz wybór?

Decydując się na łatwe w montażu i niedrogie w stosunku do naturalnych desek panele podłogowe, masz do wyboru:

- panele drewniane, czyli deski warstwowe powstające z naturalnego surowca. Jest to więc opcja dla Ciebie, jeśli zależy Ci na jak najbardziej naturalnym wykończeniu podłogi w salonie. Należą do droższych rozwiązań, ale mają wiele zalet. Są odporne na wilgoć, nie skrzypią pod nogami i można je cyklinować, o ile zadbasz o to, by wierzchnia warstwa miała co najmniej 4 mm grubości,

- panele laminowane, wykonywane z twardej płyty HDF lub MDF, z wierzchnimi kilkoma warstwami specjalnie wzmocnionego papieru. To najlepsze rozwiązanie dla Ciebie, jeśli nie chcesz martwic się zarysowaniami, plamami, wgnieceniami czy tym, że podłogi będą się z czasem przecierać. Doskonale obecnie imitują naturalne wzory drzew,

- Panele winylowe, złożone z kilku warstw winylu (tworzywa sztucznego) pokrytego z wierzchu warstwą dekoracyjną. Są niesłychanie trwałe i jeszcze bardziej odporne na wilgoć, a w stosunku do paneli laminowanych, cieplejsze w odbiorze sensorycznym,

- panele korkowe, również wykonane są z winylu, ale wierzchnią warstwę stanowi dekoracyjny fornir korkowy, zabezpieczony dodatkowo najczęściej lakierem.

Panele do salonu – które będą najlepsze?

Wiele zależy od tego, na co zwracasz uwagę i co jest dla Ciebie najważniejsze. Najbardziej naturalny efekt uzyskasz w salonie dzięki panelom drewnianym, które mają wiele zalet naturalnego materiału, a pozbawione są jego wad. Nie zmienia to faktu, że po kilku lub kilkunastu latach, taką podłogę trzeba będzie wycyklinować. Ale przy okazji może pomalować na inny kolor? Panele laminowane, estetycznie niezwykle efektownie już odwzorowujące wzory z natury to ekonomiczny i praktyczny wybór. W ich przypadku zadbaj o to, by znalazła się pod nimi warstwa tłumiąca odgłos kroków, ponieważ panele do salonu laminowane pozostawiają głuchy odgłos podczas chodzenia. Panele podłogowe winylowe z kolei, których popularność ostatnio rośnie, nie dają tego nieprzyjemnego efektu dźwiękowego. Są dobrym rozwiązaniem w przypadku, gdy masz dzieci. Wykazują one właściwości antypoślizgowe i antystatyczne. Panele w salonie wykonane z korka zapewniają Ci relację z przyjemnym w dotyku naturalnym materiałem. Świetnie wygłuszają, ale też zatrzymują w pomieszczeniach ciepło i również mają właściwości antystatyczne.

Panele podłogowe, a klasa użytkowa

Podłogę dużo trudniej jest zmienić czy odrestaurować, aniżeli meble i inne ruchome elementy wyposażenia domu, dlatego w ich przypadku jakość wykonania ma szczególne znaczenie. Warto więc wiedzieć, czym kierować się w ich wyborze. Zacznijmy od klas użytkowania. Jest ich sześć, a każda w jasny sposób określa, do jakich pomieszczeń dane panele podłogowe są przeznaczone. Są to liczby: 21, 22 i 23 oraz 31 32 i 33. Pierwsza cyfra zawsze wskazuje czy są one dedykowane do budynków mieszkalnych – w tym przypadku jest to 2 czy też do użytkowych, a więc cyfra 3. Druga zaś wskazuje dopuszczalne natężenie ruchu. Do salonu, w którym jest ono z pewnością duże, odpowiednim wyborem będą panele z oznaczeniem 23, a do sypialni wystarczy 21. Warto pamiętać, że za ustalaniem tych oznaczeń kryje się testowanie przez producentów danych paneli pod kątem intensywności użytkowania czy odporności na rozmaite uszkodzenia, nawet takie, jak żar z papierosa, który przypadkiem trafia na podłogę.

Klasa ścieralności – weź to pod uwagę!

Klasa ścieralności to kolejny ważny parametr, który trzeba wziąć pod uwagę przy swoim wyborze. Panele do salonu z pewnością wymagają dużej uwagi, bo to tutaj koncentruje się życie codzienne rodziny. Podobnie, jak w przypadku oznaczeń użytkowych, jest sześć klas ścieralności, które określa europejska norma EN 13329. Skala wynosi od AC1 do AC6, przy czym im wyższa jest cyfra, tym wyższa jest klasa. Warto wiedzieć, że parametr ten określa nie tylko właściwości użytkowe paneli podłogowych, ale również twardość, a więc i wytrzymałość zastosowanego materiału. Klasa ścieralności dla pomieszczeń domowych nie powinna schodzić poniżej AC3. Niższa odbije się bowiem zarówno na trwałości, jak i samej estetyce. Jeśli chcesz mieć panele do salonu wyjątkowo trwałe, wybierz najbardziej popularną klasę AC4. Wyższe są naprawdę niepotrzebne i najczęściej wybierane do budynków użyteczności publicznych.

Panele do salonu – czy ważna jest ich grubość?

Tak, i jest to kolejny, trzeci parametr, który koniecznie weź pod uwagę przy wyborze paneli do salonu. Ich grubość waha się pomiędzy 6, a 12 mm, przy czym najczęściej spotkasz się z tymi o grubości 8 mm. Dlaczego ten parametr jest ważny? Ponieważ po pierwsze im panele podłogowe są grubsze, tym mają większą gęstość. Są cięższe i lepiej przylegają do podłoża nie powodując powstawania tzw. poduszek powietrznych i znacznie skuteczniej tłumią dźwięki. Po drugie, jak w przypadku, np. paneli drewnianych, pozwalają na swobodne cyklinowane, czyli usuwanie wierzchniej, startej warstwy i pełną konserwację podłogi. Poza tym zbyt cienkie panele mają tendencję do uginania się i wypaczania. Dochodzi nawet do wyłamywania łączeń, wiążących się niekiedy nawet z koniecznością wymiany całej podłogi. 

Montaż też jest ważny

Jeszcze do niedawna panele podłogowe wyłącznie klejono do podłoża. Nie jest to rozwiązanie idealne, ponieważ w przypadku poważniejszych, ale miejscowych uszkodzeń, często trzeba wymieniać całą podłogę. Obecnie są możliwe dwa dodatkowe sposoby montowania paneli bez użycia kleju:

- na tzw. „klik”, czyli zatrzask. Panele w salonie zatrzaskowe wyposażone są w specjalne wpusty i wypusty, a łączy się je ze sobą dłuższymi krawędziami,

- na gumki. Panele mają tu wydrążone po krawędziach rynienki, w których umieszcza się specjalne gumki. Te widoczne dla oka mają zawsze walor dekoracyjny.
Przy wyborze sposobu montażu najlepiej poradź się fachowca, który podpowie najlepiej, które rozwiązanie w przypadku Twojego salonu będzie najlepsze.

O tym warto pamiętać!

Panele podłogowe to dzisiaj doskonały kompromis pomiędzy niesłabnącym zamiłowaniem do natury i jej niepowtarzalnych wzorów, a codziennością. Względami praktycznymi, które podpowiadają, by panele do salonu były nie tylko estetyczne. By przy okazji zapewniały trwałość i swobodę użytkowania. Przy ich wyborze kieruj się podstawowymi parametrami: klasą użytkowania, klasą ścieralności oraz grubością paneli. W warstwie sensorycznej i estetycznej, masz wybór pomiędzy tymi bardziej naturalnymi, jak drewniane czy korkowe, a tymi, które gwarantują Ci przede wszystkim trwałość.

Panele zapewnią trwałość i bezpieczeństwo użytkowania.

Poznaj zasady, jakimi się kierować podczas ich wyboru!

Mogą Cię zainteresować

section logo
imello logo