Rolety do salonu – ozdobne i praktyczne

Rolety coraz częściej towarzyszą, a nawet zastępują zasłony w przestrzeni salonu. Szczególnie te ozdobne, materiałowe, np. austriackie. Możliwości wyboru jest wiele. Zarówno pod kątem estetycznym, praktycznym, jak i sposobu ich montowania. Najważniejsze jest przy tym, by rolety do salonu spełniały właściwie określone funkcje i by uzupełniały efektownie wystrój wnętrza.

Autor: imello.pl

Opublikowano: 21.07.2022

Zmodyfikowano: 22.07.2022

Rolety do salonu, jakie masz możliwości?

Mniej lub bardziej ozdobne nowoczesne rolety do salonu najczęściej wykonane są z tkaniny, włókna szklanego czy poliestru. System montażu jest mniej lub bardziej inwazyjny i jest to ważna kwestia, którą trzeba rozważyć przed wyborem jednego z nich. Rolety spełniające oczekiwania estetyczne, a więc które z powodzeniem możesz przewidzieć w swoim salonie to:
- rolety rzymskie: materiałowe i jedne z bardziej dekoracyjnych. Mogą być gładkie lub ozdobione wymyślnym wzorem. Mogą mieć też dodatkowe, dekoracyjne falbany. Są od lat najpopularniejszym wyborem do salonu,
- rolety austriackie: moda na nie dopiero dociera do Polski. Doskonale zastępują zasłony, ponieważ mają formę udrapowanego, zebranego materiału, który układa się w miękkie marszczenia.
- rolety dzień noc: rozwiązanie nowoczesne, estetyczne i praktyczne, bo pozwalające w pełni kontrolować natężenie światła dziennego we wnętrzu,
- rolety w kasecie, ściśle przylegające do ramy okna.

Alternatywą dla rolet do salonu są drewniane żaluzje. Klasyczne i eleganckie rozwiązanie pasujące praktycznie do każdego stylu aranżacyjnego.
 

Rolety rzymskie do salonu – absolutny klasyk

Rolety rzymskie w salonie są wciąż najczęstszym wyborem, ponieważ łączą estetykę z wieloma praktycznymi walorami. Mało kto jednak wie, skąd wzięły swoją nazwę. Trudno też uwierzyć, jak długa jest za nimi historia. A to właśnie starożytni Rzymianie jako boda pierwsi zaczęli stosować rolety w swoich oknach, by przede wszystkim ukryć się przez żarem słońca, jak i wszechobecnego tam pyłu unoszącego się w powietrzu. Nie było jeszcze wówczas tak zaawansowanych systemów montowania i sterowania roletami, jednak z czasem Rzymianie wyspecjalizowali się w upiększaniu ich, by z funkcją szła w parze estetyka.

Roleta rzymska – jak jest montowana?

Rolety rzymskie do salonu mają przede wszystkim walor dekoracyjny i to one najczęściej zastępują klasyczny niegdyś zestaw zasłon i firanek. Tym bardziej, że mogą przypominać jedne i drugie. Istnieją trzy sposoby montażu rolety rzymskiej:
- do ściany lub sufitu - nad wnęką okienną. Najczęściej stosuje się montaż sufitowy, który pozwala na komfortowe otwieranie okna. Rozwiązanie to jest również bardziej estetyczne. 
- na ramie okna, inwazyjnie, polegające na zamontowaniu rolet na stałe, wymagające wykonania nawierceń pod kołki montażowe.
- na ramie okna, bezinwazyjnie. Z zastosowaniem specjalnych uchwytów, które nie uszkadzają ramy.
- na karniszu. Wówczas roleta rzymska najbardziej przypomina wizualnie swoją starszą siostrę – zasłonę.

Warto również zwrócić uwagę na sam mechanizm podnoszenia i opuszczania zasłony. Dostępny jest sznurkowy i koralikowy, przy czym ten drugi uznaje się za trwalszy.

 

Rolety rzymskie – feeria wzorów i kolorów

Roleta rzymska to w gruncie rzeczy dość szerokie pojęcie obejmujące rozmaite wzory, kolory i formy wykończenia materiału bazowego, jak i wspomniane mechanizmy i sposoby montażu. Ich bazę stanowi zawsze tkanina i to ona jest tu najważniejsza, bo uzupełnia, puentuje wystrój salonu. Materiały są gładkie i wzorzyste, wykonane raz z lekkich i delikatnie przeziernych, a raz z cięższych i bardziej mięsistych. Mogą być proste, wykończone rozmaitymi falbanami, frędzlami czy koronką bądź nawet połączone z transparentną tkaniną woalkową. Ta wersja doskonale imituje duet zasłona plus firana. We wszystkich tych przypadkach zadaniem rolety rzymskiej jest zdobić okno w każdym wybranym położeniu: i tym maksymalnie podniesionym i tym opuszczonym. Poprzez pociągnięcie sznureczka czy łańcuszka podnosimy je, a one układają się w ozdobne fale. Rolety rzymskie to również bardzo praktyczne rozwiązanie. Należą one do rolet wolnowiszących, ponieważ najczęściej łatwo je zdjąć, wyprać, bądź wymienić. Im bardziej mięsisty materiał wybierzesz, tym mniej przepuszczać będzie promieni słonecznych do zasłoniętymi nimi wnętrza. Jeśli chcesz tylko zmiękczyć ich obecność, wybierz przezierne, firanowe tkaniny. Dzięki temu, że możesz swobodnie dopasować kolor i wzór tkaniny wykończeniowej, roleta rzymska pasuje praktycznie do każdego wystroju wnętrza.

Rolety austriackie – nowy trend!

Rolety austriackie to szlachetne materiały. Te, które miękko i plastycznie układają się w piękne marszczenia wzdłuż i wszerz. Eleganckie, w klasycznym stylu wprowadzają do pomieszczenia romantyczny nastrój. Podobnie jak rolety rzymskie, są podnoszone do góry, ale składają się od dołu, dzięki czemu górna część pozostaje gładka. Szyje się je z tkaniny zasłonowej, a możliwości w zakresie wyboru kolorystyki i wzorów są niemal nieograniczone. Mogą być wykonane zarówno z cienkiej i transparentnej tkaniny takiej, jak tiul czy organza, lub grubszej i cięższej. Ponadto, w zależności od preferencji i wyboru tkaniny, możesz dowolnie ustalać odległości między fałdami. Czy będą węższe i bliżej siebie, czy szersze.  Żaluzje austriackie można podnosić lub opuszczać za pomocą ozdobnego łańcuszka i ustawiać na dowolnej wysokości, regulując tym samym ilość światła wpadającego do pomieszczenia. Tym jednak różnią się od rolet rzymskich, że nie można ich podnieść całkowicie. Austriackie rolety do salonu są wyjątkowo ozdobne, a najbardziej pasują do wnętrz klasycznych, glamour, shabby chic, vintage i art deco.

Rolety dzień noc – światło pod kontrolą

Wybierając rolety do salonu najczęściej kierujemy się ich estetyką, jednak coraz większe znaczenie ma również potrzeba czy możliwość kontrolowania za ich pomocą natężenia światła naturalnego we wnętrzu, a także chęć zapewnienia sobie prywatności. To dlatego powstały rolety dzień noc, których sama nazwa wskazuje na funkcję, jaką pełnią w pomieszczeniach. Składają się na nie poziome pasy dwóch tkanin o różnej gęstości i przepuszczalności światła połączonych ze sobą naprzemiennie. Materiał znajduje się po obu stronach rolki. Korzystając z mechanizmu wprowadzającego ją w ruch ustawiasz pasy w takim do siebie położeniu, że możesz zarówno całkowicie zacienić pomieszczenie, jak i je rozjaśnić. Zawsze też możesz całkowicie ją podnieść. 

Rolety dzień noc – ekonomicznie i estetycznie

Rolety dzień noc w łatwy i nieinwazyjny sposób montuje się bezpośrednio do ramy okna dzięki specjalnym wieszakom. Wyposażone są w mechanizm samohamujący z prowadzeniem żyłkowym, pozwalający na swobodny wybór ustawienia pasów względem siebie. Masz również do wyboru inne formy montażu, np. wolnowiszące czy w kasecie. Te rolety do salonu występują najczęściej w jednolitym kolorze, a ciekawym estetycznie rozwiązaniem, idealnym do tej reprezentacyjnej części domu, są te imitujące barwy i teksturę drewna. Dzięki temu wpisują się one w klasyczne wnętrza, ale rolety dzień noc doskonale uzupełnią również inne style: industrialny, nowoczesny, minimalistyczny czy skandynawski. Wykonane z poliestru i zabezpieczone specjalnym impregnatem są niezwykle odporne za zabrudzenia czy zagniecenia.

Rolety kasetowe – minimalizm i geometria

Rolety kasetowe mogą przypominać rzymskie, jak i rolety dzień i noc. Ściśle przylegają one do szyby zapewniając bardzo skuteczną ochronę przed słońcem i poczucie prywatności. Montuje się je na ramie okna. Są dostępne dwa sposoby montażu: inwazyjny i nieinwazyjny. Ich charakterystyczną cechą – i stąd wzięła się ich nazwa – jest to, że mechanizm umieszczony jest na górze rolety, w specjalnej kasetce. Można zadbać o to, by charakteryzowała się ona subtelnym designem, korespondującym ze stylem wnętrza, w jakim urządzony jest salon. I swobodnie też dopasować cały system kolorystycznie. Materiał zasłaniający to może być zarówno tkanina – gładka, wzorzysta, jak i – w przypadku rolet dzień noc – z poliestru. Ich dużą zaletą jest łatwość obsługi i wyjątkowa trwałość samego mechanizmu, który – ukryty we wspomnianej kasetce – nie kurzy się i nie haczy z czasem. Rolety kasetowe to idealne rozwiązanie do wszystkich wnętrz urządzonych w sposób czytelny, prosty i minimalistyczny, a te bardziej dekoracyjne z powodzeniem możesz dopasować do aranżacji bardziej wyszukanych i ozdobnych, np. glamour czy art deco.

Rolety do salonu – jak dopasować kolor?

Rolety do salonu zdobią okna, ale wpływają również na odbiór estetyczny całego pomieszczenia. Masz dwie podstawowe możliwości: albo sprawisz, że będą subtelnie komponowały się z aranżacją, wtedy wybierz stonowane beże, szarości czy biele, albo odwrotnie. Wprowadzisz rolety, które będą ożywiały swoim wyrazistym kolorem spokojnie urządzone wnętrze salonu. Bez względu na swój wybór, pamiętaj, że w ich przypadku ważne jest, by komponowały się przede wszystkim z kolorem i wykończeniem ścian. Szczególnie, jeśli mowa jest o wzorach. Jeśli więc na ścianach masz położoną wzorzystą tapetę, wówczas rolety powinny być gładkie, np. w kolorze dominującym tapety. Jeśli zaś ściany są gładkie – tapety mogą zakwitnąć wzorem kwiatów lub prostszym, geometrycznym. 

To zapamiętaj

Zanim zdecydujesz się na nowoczesne rolety do salonu, zastanów się jakie funkcje mają one pełnić. Czy tylko dekoracyjne? A może równie ważna jest dla Ciebie prywatność, a także kontrola natężenia światła dziennego we wnętrzu? Jeśli na przykład masz sypialnię w salonie, wówczas warto wziąć pod uwagę te, które pozwalają na całkowite zacienienie pomieszczenia. Potem pomyśl nad sposobem montażu oraz sterowania roletami.  Dopiero na końcu weź pod uwagę względy estetyczne. Ta kolejność już Cię ukierunkuje i ułatwi wybór, który jest naprawdę bogaty! Pozostanie Ci wówczas dopasowanie koloru i wzoru do ścian, jak i całej aranżacji wnętrza. Decyzja czy rolety mają ją uzupełniać czy też być akcentem wprowadzającym życie. 

A Wam który rodzaj rolet najbardziej odpowiada?

Warto je zamontować - chronią przed słońcem i zdobią wnętrze:)

Mogą Cię zainteresować

section logo

Tagi

section logo
imello logo