Salon w stylu prowansalskim

Zielone wzgórza, kamienne domy, rodzinne winnice i wszechogarniające pola lawendy. Sielskość przeplatana z urzekającym romantyzmem, a całość otulona przytulnością absolutnie nie do podrobienia. To pierwsze to Prowansja - we własnej osobie. Drugie - styl prowansalski. Szalenie modny we wnętrzach! Urządzając salon w stylu prowansalskim możemy być pewni, że to właśnie w nim każdego dnia zaświeci słońce, a do życia pobudzi nas aromat kwitnących pól lawendy. Tylko jak je zasiać? W jaki sposób odtworzyć kwintesencję francuskiej wsi pod własnym dachem? Jak zaaranżować pokój dzienny w stylistyce słonecznych krajobrazów Prowansji? Wystarczy znajomość kilku trików, by nasz salon przypominał przestrzenie wakacyjnego domku na południu Francji. 

Autor: imello.pl

Opublikowano: 01.07.2022

Zmodyfikowano: 18.07.2022

Wnętrza w stylu prowansalskim: złoty środek pomiędzy swojskim i dworskim światem

Narodził się na południu Francji wśród lawendowych pól. Jest kwintesencją klimatu francuskiej wsi urzekającej bezpretensjonalnym wdziękiem, przy którym każdy zyskuje kilka punktów do romantyczności. Na myśl przywodzi niespieszne poranki z kubkiem kawy w dłoni i kojące wieczory przy kamiennym kominku z lampką wina. Od wielu lat z powodzeniem wnoszony na salony, gdzie łączy sielski klimat z odrobiną nonszalanckiej elegancji kojarzącej się z dystyngowanym luzem. 
Salon w stylu prowansalskim niezwykle urokliwie łączy ze sobą dwa zupełnie odległe światy - ten swojski i ten dworski. W aranżacji wnętrz stawia jasne warunki, ale pozostawia odrobinę miejsca na kompromisy. Nie wybaczy jednego - braku naturalnych materiałów, drewna, jasnych kolorów i zdobnych akcentów. 
 

Meble do salonu: wyznaczniki klimatu malowniczej Prowansji

Projekt salonu w stylu prowansalskim warto rozpocząć od wybrania niekwestionowanych bohaterów wnętrza i tego, bez czego nie obejdzie się absolutnie żadna aranżacja. Mowa tutaj oczywiście o meblach. Te muszą doskonale współgrać z zamysłem wprowadzenia do wnętrza romantycznego klimatu i rozumieć w pełni styl prowansalski. Salon, w którym ten króluje, z otwartymi ramionami przyjmie w swe szeregi meble wykonane z drewna. Triumfy we wnętrzach utrzymanych w klimacie francuskiej wsi święcą bez wątpienia meble specjalnie postarzane, naznaczone nieco zębem czasu. Ten dodaje im wyjątkowej szlachetności, w której zapisana ma być cała ich historia. 
Meble prowansalskie do salonu to także bielone drewno lub takie w odcieniach delikatnego beżu. Dopełnione mogą być delikatnymi przeszkleniami i subtelnymi zdobieniami. Wszelkie motywy przywodzące na myśl klimat Prowansji są tutaj absolutnie wymagane. Wyposażenie prowansalskich wnętrz, choć sprawia wrażenie nieco ciężkiego, opiera się głównie na miękkich i zaokrąglonych liniach, które są zwieńczeniem niezwykle lekkiej, nieco romantycznej formy. Aranżacyjnym dopełnieniem wysublimowanego wnętrza, jakim jest salon w stylu prowansalskim, będą cienkie, gięte nóżki i ornamentowe uchwyty drewnianych mebli. 
 

Salon w stylu prowansalskim naturalnie, czyli materiały to podstawa

Naturalne drewno to materiał, bez którego nie uda się praktycznie żadna aranżacja, w której pierwsze skrzypce ma grać właśnie styl słonecznej Prowansji. Świetnym kompanem dla niego będzie kamień, który jest z kolei podstawowym budulcem domów rodem z Prowansji. A w jaki sposób wprowadzić go do serca domu, którym będzie salon prowansalski? Kamienne okładziny ścienne czy chociażby bohater wnętrza - kominek, który w chłodne wieczory będzie dawał ciepło i ukojenie, to świetnie dopełnienie takiego wnętrza. Przepiękna, delikatnie zdobiona ceramika, która niby od niechcenia będzie eksponowana w różnych zakątkach drewnianych mebli, to zwieńczenie salonu przypominającego wakacyjne domki z francuskiej wsi. 
Stawiając na wnętrzu w stylu prowansalskim, salon powinien być przepełniony naturalnymi materiałami. Tutaj świetnie sprawdzi się także wiklina, którą wprowadzimy do wnętrza chociażby za pomocą nieco tradycyjnego fotela ustawionego w sąsiedztwie kominka czy ozdobnego kosza, z którego niedbale wyglądać będą ciepłe pledy. To co najważniejsze - Prowansja nie toleruje materiałów syntetycznych. Len, płótno czy bawełna - to główne wyznaczniki stylu, które nadają wnętrzu nieco sielskości z delikatnie wiejskim zacięciem, ale jednocześnie prezentują się nadzwyczaj przytulnie, a może nawet nieco szlachetnie.
 

Kolory stylu prowansalskiego: biel, biel i nie tylko biel

Stylistyka prowansalska dopuszcza we wnętrzu sporo swobody. Jednocześnie stawia jednak pewne warunki i narzuca ograniczenia. Kluczowe dotyczą kolorów, jakie nosić może salon w stylu prowansalskim. Pierwsze skojarzenie jakie przychodzi nam na myśl to oczywiście fiolet nawiązujący do obłędnych lawendowych pól. W salonie prowansalskim jest dla niego sporo miejsca. Świetnie sprawdzą się jednak delikatne i nieco stłumione fiolety, które będą genialnie korespondowały z otaczającą bielą. Bo to właśnie kolor biały wysuwa się na absolutne prowadzenie we wnętrzach urządzonych na styl słonecznej Prowansji. 
Salon utrzymany w takiej charakterystyce jest spowity czystą bielą i jej złamanymi odcieniami. Delikatne beże czy wszelkie odcienie kremowe świetnie zrozumieją się także z jasnymi błękitami, wprowadzającymi do wnętrza jeszcze więcej sielskości. W aranżacjach stylu prowansalskiego świetnie odnajdą się także pastelowe odcienie delikatnego różu, który z kolei nada przestrzeniom nieco romantyzmu i przytulności. 
Pamiętajmy, że niezależnie od tego na jaki mariaż kolorów postawimy, całość musi rozjaśniać wnętrze i nadawać mu wyjątkowej przestronności. Salon w stylu prowansalskim Musi zachęcać do tego, aby usiąść w nim i odetchnąć przez chwilę od otaczającego nas zgiełku, którego przecież nie zaznamy na kojących polach lawendy.
 

Salon: styl prowansalski nieznający minimalizmu

Minimalizm i umiar w dodatkach - tego nie znajdziemy we wnętrzach będących pochwałą stylu prowansalskiego. Przy tym warto jednak pamiętać, że dodatki - choć są absolutnie nieodzowne, a wszelkie zdobienia nierozerwalnie związane z klimatem południowej Francji - dopełniają jedynie generalną aranżację i są poniekąd tłem dla bohaterów wnętrza. Nie ma więc tutaj mowy o nieprzemyślanych dekoracjach czy nieogarniętym przepychu. Salon w stylu prowansalskim doceni ceramiczne wazony wypełnione świeżą lawendą, która roztoczy we wnętrzu relaksującą woń, długie i swobodnie opadające zasłony wykonane z naturalnych materiałów czy obrazy nawiązujące stylistyką do klimatu południowej Francji. 
Nie bójmy się wprowadzić do naszej przestrzeni rustykalnych dodatków z pięknymi kwiatowymi motywami. To właśnie za pomocą takich akcentów możemy wprowadzić do wnętrza w stylu prowansalskim kolor przełamujący wszechobecną biel. Pamiętajmy jednak, że dla niej genialnym kompanem będą wspomniane wyżej wszelkie odcienie pasteli, delikatne błękitny, rozbielone szarości czy subtelne fiolety. 

Aranżacja w stylu prowansalskim: z kuchni na salony i jeszcze dalej

Wnętrza w stylu prowansalskim cieszą się sporą popularnością. Styl ten nie jest być może tak pożądany jak nowoczesne projekty mieszkań czy takie z nutką glamour, ale bez wątpienia ma ogromne grono zwolenników. Najczęściej wprowadzany jest do kuchni, która jest sercem domu. To w niej królują ogromne stoły zastawione naczyniami wykonanymi z przepięknej ceramiki, nieco babcine kredensy z bielonego drewna czy takie same meble przywodzące na myśl sielskość wsi. Jednak styl prowansalski coraz częściej wchodzi także na salony. Triumfuje w romantycznych i przytulnych wnętrzach. 
Stawiając jednak na pokój dzienny urządzony w takiej stylistyce warto zadbać o harmonię całości. Decydując się na salon w stylu prowansalskim, podobny klimat powinniśmy utrzymać także w pozostałych pomieszczeniach. Nie wymaga on jednak całkowitej wierności, dopuszczając lekkie modyfikacje. Pamiętajmy jednak, że sielskość w jednym pomieszczeniu nie do końca przypadnie do gustu innemu, który urządzony zostanie w stylu nowoczesnym czy przypominającym loftowe klimaty. Niech punktem odniesienia dla całości będą naturalne materiały i jasne, pastelowe barwy. 
 

Kuchnia z jadalnią w stylu magicznej Prowancji

Styl zaczęrpnięty z Prowansji możemy świetnie wyeksponować także w salonie połączonym z jadalnią, tworząc w ten sposób centrum domu, wokół którego będzie toczyło się życie. Ogromny drewniany stół z klimatycznymi przetarciami (najlepiej z bielonego drewna), tradycyjne krzesła na giętych nóżkach i nieśmiało wybijający się na prowadzenie we wnętrzu - stary kredens, który po latach zapomnienia wraca do łask. Wybierając model z efektownymi przeszkleniami, zyskujemy jednocześnie idealną przestrzeń do wyeksponowania przepięknych, subtelnie zdobionych naczyń kuchennych. Na stole obowiązkowo urocza zastawa, wazony w tłoczone kwiatowe wzory czy romantyczne świeczniki. W ten sposób wprowadzimy do strefy dziennej klimat, który będzie kojarzył się tylko z jednym - klimatem francuskiej, skąpanej w słońcu wsi. Takim, w którym praktycznie każdy poczuje się jak u siebie w domu.

Salon prowansalski w pełnym słońcu, czyli oświetlenie sielskich przestrzeni

Prowansja to imponujące pola lawendy skąpane w świetle słonecznym. Kamienne domki, których okiennice wyglądają na pobliskie winiarnie, mają do niego niemal nieograniczony dostęp. Nie jest tajemnicą, że ich wnętrza w stylu prowansalskim najpiękniej prezentują się doświetlone światłem naturalnym. W polskim klimacie możemy mieć jednak z tym niemały problem, dlatego w aranżacji wnętrz prowansalskich nie do zanegowania jest rola światła. To powinno być pomyślane tak, aby jak najpiękniej wydobywało głębię wnętrza, jednocześnie otulając go ciepłym i delikatnym światłem. Idealnie sprawdzą się tutaj ozdobne żyrandole - kryształowe czy nawet takie kute z żelaza. 
W większych metrażach warto rozplanować chociażby dwa źródła sufitowego oświetlenia. Aranżując salon połączony z jadalnią, jeden powinien obowiązkowo zawisnąć nad dużym, drewnianym stołem, wyznaczając w ten sposób poszczególne strefy wnętrza. Do tego dochodzą oczywiście podłogowe lampy czy urocze kinkiety. Zwieńczeniem całości będą ozdobne świeczniki przypominające stylistyką te królujące w domach naszych dziadków. 
 

Salon w stylu prowansalskim: od sufitu po podłogi

Ściany i podłogi. Podłogi i ściany. To wszystko składa się na aranżację, która ma przywodzić ma na myśl ściśle określony styl. Pamiętajmy, że nie tylko meble i dodatki decydują o jego ostatecznym wyrazie, ale także sama baza, podstawa. W przypadku wnętrz prowansalskich (jak każdych innych), nic nie jest przypadkowe - wszystko musi być odpowiednio przemyślane, zaplanowane. Ściany w salonie urządzonym w stylistyce francuskiej wsi powinny być zaaranżowane tak, by były świetnym tłem dla reszty aranżacji. Zdecydowanie najpopularniejszym rozwiązaniem jest więc postawienie na gładkie, białe ściany czy takie w kolorystyce przełamanej bieli. Dzięki temu wyjątkowej rangi we wnętrzu zyska wyposażenie, takie jak tradycyjne meble czy wygodna kanapa, a kolorowe akcenty zostaną pięknie wyeksponowane. 
W ogromnych i przestronnych wnętrzach możemy zdecydować się na kamienne wykładziny ścienne, również charakterystyczne dla tej stylistyki. Warto jednak mieć na uwadze, że na małym metrażu, gdzie każdy kawałek wolnej przestrzeni będzie na wagę złota, a wnętrze wymaga od nas, by wydobyć z niego dodatkową głębię, takie rozwiązanie nie zda egzaminu. Może nieco przytłoczyć przestrzeń, sprawiać wrażenia jakby oderwanej nieco od rzeczywistości i romantycznego otoczenia.
 

Podstawa stylu wakacyjnej Prowansji, czyli spięcie aranżacji spójną klamrą

Dla jasnych ścian pozostaje dobranie odpowiedniej podłogi. Ta w stylu Prowansji może być wyłożona wykładziną, gresem czy nawet kamieniem (również zarezerwowanym dla przestronnych wnętrz o imponującym metrażu). W przypadku mniejszych salonów warto zdecydować się drewnianą podłogę i bielone deski lub takie w naturalnym kolorze jasnego drewna, które idealnie zepną całą aranżację. To jednak nie koniec! Ciepły wyraz salonu dodatkowo podkreślimy rzucając na podłogę miękki dywan. W ten sposób możemy mieć gwarancję, że nasz salon będzie harmonijny i spójny, a jednocześnie niezwykle ciepły i przytulny. 

A może tym razem aranżacja w stylu prowansalskim?

Twój salon czeka na zmiany:)

Mogą Cię zainteresować

section logo

Tagi

section logo
imello logo