Zasadniczym zadaniem architekta jest stworzenie projektu przestrzeni, która dobrze spełni swoje zadania. Rola architekta może zacząć się już w momencie określania tych zadań. Czy planowana funkcja wynika z realnej potrzeby, czy tylko z przyzwyczajeń albo wyobrażeń? Architekt przeprowadzi już przez ten najważniejszy etap – określenie potrzeb.
Współpraca może ograniczyć się do stworzenia koncepcji, ale żeby tę koncepcję odpowiednio urzeczywistnić, pomocny będzie również szerszy zakres: rysunki techniczne dla wykonawców różnych branż, listy zakupowe, projekty mebli do wykonania na zamówienie, symbole dobranej kolorystyki czy konkretne materiały. Współpraca może obejmować też nadzór nad realizacją czy wsparcie w prowadzeniu zamówień.
Zalet współpracy z architektem jest naprawdę wiele. Mamy pewność, że wykorzystujemy maksymalnie potencjał danego wnętrza. Bazując na wiedzy architekta, możemy liczyć na jego doradztwie również w kontekście funkcjonalności. W wielu kwestiach potrzebna jest też wiedza stricte techniczna, jak np. odpowiednie parametry oświetlenia względem stref czy odległości w kuchni. Nie każdy ma również wyczucie i zmysł do łączenia kolorów, faktur oraz materiałów. Co więcej, mamy pewność, że żadna z naszych potrzeb nie zostanie pominięta, a jeśli musimy z którejś zrezygnować na rzecz innej – wiemy, jest to świadoma decyzja i po wykończeniu mieszkania nie zastanawiamy się dopiero „gdzie wstawić ten kredens po babci”.
Architekt pomoże znaleźć drogę w gąszczu możliwości i produktów, a – co nawet ważniejsze – pomoże utrzymać wybrany kierunek.
64