Biophilic design, czyli trend miłości do natury

Uwielbiasz przyrodę? W takim razie trendy ci sprzyjają, ponieważ biophilic design szturmem podbija świat architektury oraz aranżacji wnętrz. Domy oraz biura coraz częściej i wyraźniej otwierają się na naturę, zarówno w postaci zielonych roślin, jak i naturalnych materiałów wykończeniowych. Rezultat obcowania z przyrodą we wnętrzach prywatnych lub biurowych jest niezwykle satysfakcjonujący – wielozmysłowy, multisensoryczny i przytulny. W artykule dowiesz się, jak zastosować biophilic design, aby znaleźć równowagę i połączyć się z naturą. Zainspiruj się i stwórz swoją naturalną oazę spokoju, w której będziesz czuć się najlepiej, jak to możliwe.

Autor: imello.pl

Opublikowano: 10.08.2021

Zmodyfikowano: 17.06.2022

Czym jest biophilic design?

Biofilny design (z ang. biophilic design) to trend w projektowaniu wnętrz, który stawia na tworzenie przestrzeni jak najbardziej zbliżonych do naturalnego otoczenia. W praktyce oznacza to wprowadzenie do wnętrza nawiązania do natury w postaci: roślin doniczkowych lub „żywych ścian”, naturalnego oświetlenia, tkanin, tekstur, wzorów i kolorów.
Biophilic design to obecnie wiodący trend w aranżowaniu przestrzeni domowych oraz biurowych, który przekształca przestrzeń, w której przebywamy w strefę sprzyjającą poprawie życia.
Biofilia oznacza natomiast miłość do Matki Natury, która inspiracje czerpie z ewolucyjnych potrzeb człowieka. Modne wnętrza są coraz częściej inspirowane biofilią i wiążą się z holistycznym podejściem do projektowania.
Biophlic design wprowadza naturę na wiele różnych sposobów, przez co korzystnie wpływa na komfort i zdrowie człowieka. Wnętrza zaprojektowane biofilicznie dzięki wykorzystaniu naturalnych materiałów, roślin i wyeksponowaniu światła przywracają stan wewnętrznej równowagi, wyzwalają pozytywną energię, kreatywność oraz radość. 
 

Kto wynalazł biophilic design?

Termin biophilic design po raz pierwszy został użyty na początku lat 70. przez psychoanalityka, Ericha Fromma, w książce The Anatomy of Human Destructiveness. Fromm opisał biofilię jako namiętną miłość życia i wszystkiego, co żyje. Następnie ideę biofilii spopularyzował amerykański biolog, Edward O. Wilson w publikacji pt. Biophilia (1984), w której zasugerował, że skłonność ludzi do relacji z przyrodą i innymi formami życia ma częściowo podłoże genetyczne. Według Wilsona, człowiek miał stały kontakt z naturą przez ponad 90% swojego istnienia na Ziemi. Stąd genetycznie, instynkt ludzki reaguje pozytywnie na kontakt z przyrodą, co przyczynia się do prowadzenia radosnego, produktywnego i wartościowego życia. I ta właśnie teoria, związana z naturalną potrzebą człowieka egzystowania wśród zieleni, nabiera we współczesnych czasach pandemicznych niebywałego znaczenia.

Studio Meblomar, Oświęcim
Studio Meblomar, Oświęcim
Studio Inter-styl, Nowy Sącz

Dlaczego projektowanie biofilne jest ważne?

Biofilia to styl życia i naturalna skłonność człowieka do obcowania z przyrodą. Składa się z różnych naturalnych akcentów  wystroju  wnętrz, które poza niebywałymi walorami estetycznymi mają również odstresowujące właściwości. Ludzie są stworzeni do życia w harmonii ze środowiskiem naturalnym dzięki ewolucyjnej zależności ukształtowanej tysiące lat temu. Biofilna relacja między człowiekiem a naturą polega na szacunku i miłości. Biophilic design ma na celu wzmocnienie połączenia między ludźmi, domami a przyrodą. Biofilia dowodzi, że ludzie tęsknią za połączeniem z naturą, a biofilne elementy wystroju stymulują nie tylko zmysły, ale także troszczą się o dobre samopoczucie. Uważa się, że ten trend przynosi korzyści środowiskowe, zdrowotne i ekonomiczne. W badaniach naukowych udowodniono, że przestrzeń, która łączą nas z naturą, inspiruje i zwiększa naszą produktywność. Eksperci zgodnie potwierdzają, że kolor zielony użyty w postaci dodatków pozytywnie wpływa na nasz organizm i samopoczucie - zmniejsza tętno i działa uspokajająco, regenerująco oraz relaksująco.
 

Biofilne wnętrza

Biophilic design stanowi wyzwanie dla współczesnych domów oraz biur i jest uniwersalnym kierunkiem, który koresponduje z wieloma stylami wnętrz, m. in. skandynawskim, nowoczesnym i ekologicznym. 
Biofilię można rozszerzyć na prawie wszystkie aspekty projektowania wnętrz - materiały budowlane i wykończenia, oświetlenie, akustykę, meble, obudowy i wyposażenie, oświetlenie, odnajdywanie drogi, ergonomię i wyposażenie. Aranżując dom w zgodzie z biophilic design, powinno się zaakcentować we wnętrzach cechy świata przyrody, takie jak woda, zieleń i naturalne światło lub elementy wykonane z drewna oraz kamienia.
Projektanci, architekci oraz dekoratorzy chętnie wdrażają biofilię w swoich projektach i tworzą stylizacje w duchu biophilic design, aby wykreować przestrzenie, uwzględniające kompleksowe potrzeby człowieka - fizyczne, psychiczne i emocjonalne, które skutecznie redukują stres i poprawiają funkcje poznawcze oraz kreatywność domowników lub pracowników. 
Projektanci wykorzystują podejście biofilne wielowymiarowo. Preferują botaniczne kształty i organiczne formy, a także tworzą wyraźne wizualne relacje między naturą a człowiekiem. Bardzo modne jest stosowanie naturalnych materiałów, np. drewna z widocznymi słojami lub pożyłkowanego kamienia), kolorów, tekstur i kształtów, przywodzących na myśl wszystko, co typowe dla świata przyrody. To właśnie naturalne tekstury potęgują we wnętrzu poczucie bezpieczeństwa i przytulności.
 

Studio Meble Kania, Gorzów
Studio Meble Kania, Gorzów
Studio Bossi, Nowy Targ

Żywa zieleń to podstawa

Chcąc poczuć kontakt z naturą i samodzielnie wdrożyć biophilic design we własnym domu, w pierwszej kolejności zadbaj o odpowiednią ilość roślin. Wykreowanie prywatnej oazy zieleni jest łatwiejsze, niż myślisz. W tym przypadku sprawdzi się zasada: im więcej tym lepiej. Dodanie kilku kwiatów domowych do stylizacji pokoju pomoże Ci zbudować uspokajające i harmonijne otoczenie. Doniczki i kwietniki ustaw na stołach, regałach, parapetach, większe rośliny będą świetnie wyglądać na podłodze. Ponadto użycie zielonej farby oraz lub elementów dekoracyjnych w barwach ziemi jest także sprawdzonym sposobem na zaakcentowanie we wnętrzu biofilnej atmosfery. Warto wiedzieć, że światło słoneczne jest również biofilne. Wdrażając biophilic design, zadbaj zatem, aby domowa przestrzeń była jak najbardziej doświetlona naturalnym światłem. Zasłony powinny być rozsunięte, aby nie blokowały naturalnego przepływu promieni słonecznych.
 

Jak działa biophilic design?

  1. Oznacza zredukowanie granic między wnętrzem a światem zewnętrznym, oczywiście w miarę możliwości każdego pomieszczenia.
  2. Kładzie nacisk na kontemplację naturalnych krajobrazów, które są widoczne za oknem.
  3. Wymaga wyeksponowania naturalnego oświetlenia, które rozjaśnia wnętrze.
  4. Zakłada wzbogacenie wystroju o naturalną roślinność, biofilne dodatki i kształty. Niezwykle modne są elementy w kształcie łuków, które występują w naturalnym krajobrazie.
  5. Wykorzystuje lokalne i naturalne materiały.
  6. Preferuje dekoracje ścienne z pejzażami w postaci grafik, obrazów lub plakatów.
Studio Kuchnie marzeń, Łódź
Studio Kuchnie marzeń, Łódź
Studio Kuchnie marzeń, Łódź

Jesteś miłośnikiem roślin i lubisz żywą zieleń w domu?

Biophilic to styl idealny do Twojego wnętrza!

Skorzystaj z naszego super Kreatora kuchni!

Wygeneruj kuchnię marzeń.

Nasz Kreator 3D pozwoli Ci zaprojektować kuchnię marzeń, a następnie ją skonsultować, wycenić i zrealizować z naszymi specjalistami.

konfigurator screen

Mogą Cię zainteresować

section logo

Tagi

section logo
imello logo