Hit wnętrzarski - styl japandi

Japandi, czyli japońsko – skandynawska hybryda to jeden z najmodniejszych trendów wnętrzarskich w nadchodzących sezonach. Łączy w sobie skandynawską nowoczesność i powściągliwość z ponadczasową elegancją i minimalizmem japońskiej estetyki, perfekcyjnie miksując to, co najlepsze w obu trendach. Absolutnie piękny i wyciszający styl o czym przekonasz się w dalszej części tego artykułu.

Autor: imello.pl

Opublikowano: 13.06.2022

Zmodyfikowano: 17.06.2022

Nowy trend, starzy przyjaciele

Naturalna harmonia stylu japandi jest w dużej mierze zasługą długoletnich więzów kulturowych Skandynawii i Japonii. To relacja oparta na wpływach, która rozpoczęła się ponad 150 lat temu, kiedy duńscy architekci, artyści i projektanci zaczęli podróżować do Japonii w poszukiwaniu nowych inspiracji. Podziw jest wzajemny: przez wiele dekad również duńskie wzornictwo było bardzo cenione w całej Japonii.

Co to jest styl japandi?

Prawdopodobnie zastanawiasz się o co chodzi w tej nordycko-wschodniej mieszance? Co łączy oba style? Dlaczego tak dobrze ze sobą korespondują? 


Wnętrza w stylu japandi są przestronne i minimalistyczne, ale jednocześnie ciepłe oraz przytulne. Podstawą jest wspólny dla Skandynawii i Japonii funkcjonalizm i fascynacja naturą. Obie kultury mają bardzo podobną estetykę i szacunek dla rzemieślników, rzemiosła oraz naturalnych materiałów, głównie drewna.


Znalezienie idealnej równowagi między uporządkowaną i minimalną estetyką japońską, a chłodną i przyjazną przestrzenią skandynawską nie jest łatwe, ale jest to klucz do idealnego wnętrza japandi.


Japandi to coś więcej niż tylko styl wnętrza, to filozofia. W istocie japandi łączy skandynawski minimalizm oraz przytulne „hygge” oparte na prostocie i dbałości o rodzinną atmosferą z japońskim uwielbieniem dla wabi sabi, który odnajduje doskonałość w niedoskonałości. Nic dziwnego, że styl przypadł tak bardzo do gustu w pandemicznych okolicznościach przyrody, kiedy w świecie wnętrz kluczowe stały się troska o naturę i przytulną atmosferę w domu.
 

ABC wnętrza japandi

Styl japandi gwarantuje przytulny minimalizm wnętrza, co przekłada się na komfortowy wystrój, który na pierwszym planie eksponuje piękno rzemiosła, surowe materiały oraz proste i naturalne elementy. Wnętrza japandi są proste, funkcjonalne, uporządkowane i efektowne, a każdy przedmiot ma swoje przeznaczenie oraz uzasadnienie, ponieważ w tym stylu nie ma miejsca na bibeloty i bezużyteczne dekoracje. Im prościej i mniej, tym lepiej! Mocną stroną stylu jest wszechobecność drewna w różnych odcieniach, które gwarantuje ciepło i przytulność.


Planując wystrój w stylu japandi, na wstępie oczyść podłogę ze zbędnych przedmiotów, aby łatwo można było się po niej poruszać. 


Pamiętaj, że japandi preferuje niskie meble. Zarówno meble skandynawskie, jak i japońskie charakteryzują się prostymi liniami i funkcjonalnością pozbawiona ozdób, ale występują również pewne różnice pomiędzy nimi: meble skandynawskie są zazwyczaj jasne i bardziej zgeometryzowane, a japońskie często mają ciemniejsze odcienie i bardziej eleganckie kształty. Kreując japandi, najlepiej używaj mieszanki mebli w obu stylach. Nie wahaj się także zastosować różnych odcieni drewna – zagwarantują bardziej wyrazisty charakter z natury spokojnego wnętrza. 


Dodatki należy starannie dobierać, komponując ze sobą naturalne rośliny, elementy szklane, książki i ręcznie robioną ceramikę.

 
Zjawiskowe bonsai, bambus paprocie i puszyste kwiaty bawełny we wnętrzu japandi będą mile widziane, pod warunkiem, że pojawią się w małych ilościach. Pamiętaj, że japandi stawia na jakość, a nie ilość! Oznacza to, że nie ma tutaj mowy o zieleni w stylu dżungli, można zaplanować użycie tylko kilku roślin w całym mieszkaniu. Wybieraj np. wysokie rośliny o gładkich i eleganckich liściach oraz prostej formie, nie zapominając o odpowiednio dopasowanej doniczce.


Ozdoby ścienne powinny być również zredukowane do kilku wyrazistych akcentów – np. dużej abstrakcyjnej grafiki lub zdjęć z naturalnymi krajobrazami umieszczonymi w eleganckich i subtelnych ramach wyeksponowanych na pustej ścianie. Warto pamiętać, że Japandi bezwzględnie wyklucza galerie ścienne.


W tradycyjnych japońskich wnętrzach nierzadko można spotkać ściany z bambusowych lub drewnianych paneli, więc również ściany Japandi mogą mieć zróżnicowaną fakturę. Dopuszcza się stosowanie np. cienkich listew drewnianych i parawanów.

Paleta kolorów japandi

Styl skandynawski charakteryzuje się mieszanką jasnych, neutralnych tonów barwnych, naturalnego drewna i akcentów pastelowych. Japoński styl jest natomiast zbudowany głównie z odcieni bejcowanego lub jasnego drewna otoczonego efektownymi dodatkami czerni. Jeśli chcesz wykreować pokój w stylu japandi, najlepiej stwórz monochromatyczną mieszankę w odcieniach kolorów ziemi, obejmującą szeroką gamę beży i brązów uzupełnionych żywymi akcentami zieleni w postaci roślin domowych. We wnętrzu japandi nie ma miejsca na krzykliwe kolory. Pomieszczenia mają być oazą spokoju, która zapewnia wyciszenie i poczucie harmonii.


Warto wiedzieć, że ciepła i neutralna paleta kolorów ziemi to tło każdego wnętrza w stylu japandi, ale obok tonów beżowych i off white w ciepłej odsłonie mile widziane są także inne kontrastujące odcienie inspirowane kolorami natury, takie jak szarości i czerń. To właśnie te akcenty pomogą w subtelny sposób wymodelować bardziej wyrazisty charakter wnętrza w stylu japandi. 
We wnętrzach japandi dopuszcza się również  chłodniejsze odcienie zgaszonego różu, błękitu i zieleni, ocieplone drewnianymi elementami, ale kolorowe akcenty mogą być zastosowane włącznie z umiarem. 

Must have stylu

Japandi stawia przede wszystkim na umiar i prostotę, tworząc spokojne i ciepłe otoczenie o przytulnie minimalistycznym temperamencie. Kreując wnętrze japandi, pamiętaj o najważniejszych elementach stylu:


1. Minimalizm, który jest kluczowy dla aranżacji w tym stylu
2. Umiar i prostota: wybierz meble (najlepiej niskie i lekkie) o prostych kształtach i wystrzegaj się tych bogato zdobionych. 
3. Uporządkowana przestrzeń z pominięciem zbędnych bibelotów.
4. Wszechobecność elementów drewnianych i naturalnych materiałów.
5. Barwy ziemi urozmaicone akcentami kontrastujących kolorów, takich jak: perłowa szarość, błękit nieba, głęboka nuta czerni, blady róż.
6. Zastosowane złamanych odcieni off white i wyeliminowanie chłodnych odcieni białych farb, ponieważ docelowo okażą zbyt surowe i zimne.
7. Umiarkowana ilość naturalnej zieleni w postaci roślin i kwiatów wyeksponowanych we wnętrzu w odpowiednio dobranych osłonach, donicach oraz wazonach.
8. Wyłącznie praktyczne dodatki, które są bardziej funkcjonalne niż dekoracyjne, takie jak: pledy, poduszki, świece parawany.

 

Proste, a zarazem oryginalne wnętrze.

Czy styl japandi jest dla Ciebie?

Mogą Cię zainteresować

section logo

Tagi

section logo
imello logo