Projekt salonu krok po kroku

Salon jest centralnym i najbardziej reprezentacyjnym miejscem w domu, dlatego projektowanie go trzeba przeprowadzić z dużym namysłem i troską o każdy detal. Jeśli czujesz, że możesz zaaranżować swój salon sama to świetnie. Potrzebujesz więcej czasu, ale najprawdopodobniej wykorzystasz mniejszy budżet. To może być doskonała zabawa, a z pewnością duże wyzwanie. Projekt salonu warto przeprowadzić krok po kroku.

Autor: imello.pl

Opublikowano: 27.07.2022

Zmodyfikowano: 04.11.2022

Projekt salonu – jak się do tego zabrać?

Pięknie i funkcjonalnie zaaranżowany salon to marzenie, które jest w zasięgu ręki. A jeśli spełnia się je samodzielnie, staje się przy okazji powodem do dumy i ogromnej satysfakcji. Zacznij więc od marzeń i szukaj inspiracji dla ich realizacji. Z drugiej zaś strony przemyśl, jaki budżet masz do dyspozycji, by udało Ci się zrealizować projekt salonu według planu. Ściany, podłoga, meble i oświetlenie – to te najdroższe pozycje na liście, ale żeby salon był kompletny, są tu potrzebne również dekoracje. Detale, które często decydują o odbiorze całości. Kiedy już wyobraźnia zaczyna pracować, możesz zacząć działać! 

Projektowanie salonu: przemyśl wszystkie funkcje

Projekt salonu, żeby jego piękno i komfort można było docenić, musi przewidywać wszystkie funkcjonalności. Zacznij więc od przemyślenia, do czego ma on służyć i kto z niego korzysta. Inaczej oczywiście podejdziesz do niewielkiego salonu w kawalerce, który zawiera w sobie funkcje sypialni, a inaczej do przestronnego pomieszczenia dla wielodzietnej i niezwykle towarzyskiej rodziny. Weź pod uwagę typowe aktywności domowników, a potem podziel pomieszczenie na poszczególne strefy: wypoczynkową, kącik do czytania książki, stolik dla gier planszowych i spożywania przekąsek, przestrzeń audio video z TV i sprzętem muzycznym czy konsolą PlayStation. To tylko przykłady aktywności, które najczęściej odbywają się w salonie. Projekt salonu może być również dopasowany przede wszystkim do spotkań towarzyskich z rozbudowaną strefą audio, miejscem do tańca i barkiem.

Projekty salonu – wybierz punkty świetlne

Kiedy już Twój projekt salonu ma za sobą przemyślane funkcje i podzielisz go na strefy aktywności, łatwiej będzie Ci zdecydować, jakie oświetlenie trzeba zastosować. Pamiętaj, że im większy jest salon, tym więcej powinnaś przewidzieć punktów świetlnych. Dobrze zaprojektowane oświetlenie pozwoli Ci również symbolicznie wydzielić zaplanowane strefy. Ma ono do spełnienia w salonie trzy role: zadaniową, budującą nastrój i akcentującą wybrane miejsca czy przedmioty. Podstawą jest oczywiście oświetlenie zadaniowe: ogólne mocowane na suficie, np. w postaci żyrandola czy kinkietu oraz punktowe, rozmieszczone w poszczególnych strefach aktywności domowników. Efekt nastroju mogą zapewniać, np. lampy podłogowe ustawione przy komplecie wypoczynkowym, designerskie lampki stołowe czy kinkiety na ścianach. Jeśli zdecydujesz uzupełnić projekt salonu o system inteligentnego sterowania oświetleniem i jego temperaturą barwową, wówczas możesz do niego włączyć wszystkie punkty świetlne. Wybierać rozmaite kolory. Od czerwonego na imprezę, po niebieski zapewniający ukojenie nerwów. Światło akcentujące to najczęściej punkty lub paski LED, które umieszczasz w sąsiedztwie, np. wyeksponowanego na ścianie obrazu czy też wnętrza szklanej witryny kredensu, gdzie prezentujesz, np. swoją kolekcję dekoracyjnych figurek.

 

Projektowanie salonu, a styl aranżacji

Masz za sobą etapy, które wymagają od Ciebie przede wszystkim określenia funkcjonalności. Teraz projektowanie salonu będzie polegało na włączeniu do niego estetyki. Żeby była ona spójna, meble pasowały do podłogi, rolety w salonie do ścian, a wszystko to rozświetlały perfekcyjnie dobrane oprawy oświetleniowe, wybierz styl, który lubisz, a który pozwoli Ci swobodnie dopasować go do zdefiniowanych wcześniej funkcji. Wśród tych obecnie najmodniejszych z pewnością znajdziesz ten, który pozwoli Ci zrealizować swój własny projekt salonu. Czym się wyróżniają?


- styl skandynawski: naturalne materiały, jasne odcienie i kolory ziemi, prostota i funkcjonalność. Projekty salonu w tym stylu to przyjazne środowisko do codziennego życia,
- styl vintage: przybrudzona kolorystyka, stare meble i dekoracje, z efektem postarzenia,
- styl industrialny: artystyczny, niewykończony, łączący surową ramę z cieplejszymi akcentami, lubiący beton, metal, cegłę. Aranżacje salonu w tym stylu są niebanalne i zbudowane na rozmaitych kontrastach,
- styl glamour: błysk metalu, połysk szkła, designerski, lubiący powiew luksusu i odważne zestawienia kolorystyczne. Projekty salonu w stylu glamour są niezwykle żywe i energetyczne,
- styl art deco: luksus, elegancja, dekoracyjne wzornictwo i wysoka jakość materiałów wykończeniowych,
- styl nowoczesny: jeden z najbardziej minimalistycznych stylów aranżacyjnych. Tu nie ma zbędnych dekoracji, za to najważniejsza jest przestronność,
- styl amerykański: ciepły, przyjazny, w stonowanej kolorystyce z bardziej wyrazistymi akcentami kolorystycznymi. Funkcjonalny i nastawiony na bliskie relacje.

 

Aranżacje salonu mogą mieć tak wiele obliczy, że trudno je wszystkie wymienić. Wybór stylu pozwala jednak w łatwy sposób zapewnić pewną estetyczną spójność.
 

Salon projekt – zdecyduj, jakie ściany i podłoga

Chociaż Twój projekt salonu przewiduje już podstawowe funkcje pomieszczenia, zawsze pamiętaj o nich przy doborze kolorów, materiałów i detali. Dobrym przykładem są podłogi, w silny sposób oddziałujące na odbiór wizualny salonu, a jednocześnie wymagające przemyślenia w zakresie doboru materiału. Jeśli bowiem masz małe dzieci czy zwierzęta domowe, albo jeśli często przyjmujesz gości – podłoga wszystko to powinna mężnie znieść. Estetykę i funkcjonalność łączą najlepiej panele podłogowe, które można obecnie dopasować do każdego stylu aranżacyjnego. Więcej na ich temat znajdziesz w artykule: Panele do salonu: doskonały kompromis. Projekt salonu musi również przewidywać wykończenie ścian. Jest to wybór pomiędzy tym, czy mają one być stonowaną ramą dla aranżacji salonu czy też go określać. W tym drugim przypadku stają się one nośnikiem wzorów, tekstur, kolorów i rozmaitych materiałów, a wyposażenie salonu podporządkowuje się ich dominacji.

Projekt salonu – zaaranżuj ustawienie kanapy

W przypadku wyboru mebli, pamiętaj o zaplanowanych przez siebie strefach aktywności, ale również o tym, by projekt salonu przewidywał swobodne poruszanie się po nim. Najczęściej życie w tym pomieszczeniu toczy się wokół kanapy, sofy, dodatkowo foteli czy też narożnika. Ich wybór jest kluczowy. W wyborze sofy warto kierować się proporcjami i im większy salon tym większa ona może być. Eksperci sugerują, by kierować się zasadą dwóch trzecich: taką długość powinna ona mieć w stosunku do ściany znajdującej się za nią. Twój projekt salonu powinien również przewidywać dodatkowe miejsca siedzące dla gości. Mogą to być fotele, pufy, ławki ustawione przy oknie czy nawet – w przypadku wyjątkowo przestronnych salonów - druga sofa zwrócona do tej pierwszej przodem bądź pod kątem prostym. Pamiętaj, że wszystkie meble tekstylne wzmacniają we wnętrzu wrażenie przytulności, więc warto się nimi otaczać. 

Projekty salonu, a meble

Projekt salonu w odniesieniu do pozostałych mebli, które wybierzesz, musi przewidzieć przejścia zapewniające swobodne poruszanie się po jego wnętrzu. Uznaje się, że pomiędzy meblami powinna być odległość równa minimum trzem stopom dorosłej osoby. Pod tym kątem dopasuj pozostałe meble, ale również myśląc o tym, jakie mają one pełnić funkcje. Minimalizm sugeruje ograniczać przedmioty do minimum, a vintage uwielbia pewne wrażenie bałaganu. Pomiędzy tymi stylami jest duża przestrzeń pozwalająca Ci swobodnie dobrać meble do salonu. Z pewnością przyda się stolik czy ława ustawiona przy kanapie, przy czym dobrze się zastanów nad wysokością blatu, by swobodnie można było z niego korzystać. Stolik, ale już wyższy przyda się w strefie zabaw dla dzieci. Przydatne mogą być również niskie meble podłogowe do ustawienia na nich lub w nich TV i sprzętu muzycznego,  jak również wyszukane estetycznie kredensy czy komody, na których możesz ustawić swoje ulubione dekoracje. W nowoczesnych wnętrzach spotkasz też podświetlone od wewnątrz witryny. Doskonały sposób na wyeksponowanie barku z dobrymi trunkami!

Aranżacje salonu – dobierz dekoracje

Projekt salonu nie może się obejść bez warstwy dekoracyjnej. Detali, które są ważną, estetyczną kropką nad i! Zacznij od rozważenia dekoracji okiennych. Drewniane żaluzje, eleganckie zasłony, a może rolety? Te austriackie na przykład są zawsze wyrazistym akcentem. Podobnie rolety rzymskie, a z kolei te dzień noc łączą minimalistyczną estetykę z opcją pełnej kontroli obecności światła naturalnego we wnętrzu. Gładkie ściany w salonie możesz udekorować zarówno jednym, mocnym akcentem, np. obrazem, jak i rozmieszonymi w różnych miejscach ramkami. Jeżeli masz do dyspozycji duże pomieszczenie, projekt salonu wzbogać, np. o specjalne miejsce do ekspozycji pięknych przedmiotów, np. kolekcji figurek czy rzeźb. Tylko pamiętaj wówczas o oświetleniu akcentującym!

Projekt salonu z kuchnią – zadbaj o spójność

Projekt salonu z kuchnią wymaga większej uwagi, ponieważ łączysz ze sobą dwie przestrzenie o zupełnie różnych funkcjonalnościach. Spójność estetyczna jest w tym przypadku konieczna. Jeśli bowiem marzy Ci się kuchnia rustykalna, a salon ma być w stylu nowoczesnym, ich połączenie się nie uda. Efekt będzie dziwaczny. Projekty salonu z kuchnią opierają się na innych założeniach, ale to wcale nie wyklucza zastosowania pewnych kontrastów, choć zawsze w ramach jednej stylistyki. W przypadku, gdy obie strefy mają być spójne, wykorzystaj prosty zabieg, jakim jest jednolita podłoga. Operuj też podobną gamą kolorystyczną i podobnymi materiałami wykończeniowymi. Jeśli zaś projekt salonu chcesz oprzeć na kontrastach względem części kuchennej, wówczas stwórz granicę, której wyznacznikiem będą panele drewniane w salonie i płytki ceramiczne w kuchni. Wykorzystaj również kontrastową kolorystykę mebli, ale w jednym stylu: np. prostym, minimalistycznym.

Projektowanie salonu - to zapamiętaj

Projekt salonu warto zacząć od określenia funkcji, jakie będzie pełnił, a każdy kolejny krok dopasować do swojej wizji estetycznej pamiętając o tym, by każdy element do siebie pasował, ale i o tym, by można było swobodnie się poruszać po wnętrzu. Salon to miejsce, w którym wypoczywamy na rozmaite sposoby. Centrum naszego życia. Niech więc projekt salonu, który sama zrobisz, będzie spełnieniem marzeń.

Teraz wiecie już wszystko o projektowaniu salonu.

Wystarczy zdecydować w jakim stylu go zaaranżować.

Mogą Cię zainteresować

section logo

Tagi

section logo
imello logo