Kolory roku 2021 według Instytutu Pantone

Co roku, tak jak w świecie mody, tak i w świecie aranżacji wnętrz pojawiają się nowe tendencje. Są odzwierciedleniem nastrojów społecznych, naszych potrzeb i stylu życia. Eksperci z najbardziej wpływowego w dziedzinie kolorów Amerykańskiego Instytutu Pantone, już od ponad 20 lat, typują Pantone Color of the Year. Z wzorników i próbników Pantone korzystają wszyscy graficy oraz eksperci ze świata wnętrz i mody. Zazwyczaj jest to jeden faworyt, który zapowiada wiodące w danym roku kalendarzowym modne odcienie. Najmodniejszy zestaw na 2021 rok, to kojący i bezpieczny Ultimate Grey oraz optymistyczny i żywiołowy Illuminating Yellow. Werdykt fifty-fifty, zdaniem trendsetterów, jest odpowiedzią na aktualne nastroje wywołane pandemią COVID-19. Jeden jest oznaką siły, bezpieczeństwa i uniwersalności. Drugi daje radość i napawa optymizmem. Połączenie subtelnego szarego oraz świetlistego żółtego, przynosi nam odprężenie i nadzieję, ponieważ po zawirowaniach ostatniego roku pragniemy przede wszystkim lepszego świata opartego na harmonii, relacji oraz wzajemnym uzupełnianiu się, co oznacza przyjemną i motywującą paletę kolorów.

Autor: Dominika Wiewiórska

Opublikowano: 27.07.2021

Zmodyfikowano: 17.06.2022

Na skróty

Zaskakujący wybór

Szarość króluje we wnętrzach już od co najmniej kilku sezonów. Obecnie, dzięki Instytutowi Pantone, prawdopodobnie będzie jej jeszcze więcej. Pojawi się ona w optymistycznym zestawieniu ze świetlistą żółcią. W kontekście nadchodzących sezonów pojawia się zatem oczywiste pytanie, co skłoniło trendsetterów do wytypowania akurat takiego dobrze znanego wszystkim zestawu barw. Przecież nie ma w nim niczego odkrywczego. Znaczenie jest jasne – to miły dla oka kontrast, który ma symbolizować nadzieję i światło na końcu tunelu. Zdaniem Laurie Pressman, wiceprezesa Pantone Color Institute: To połączenie nawiązujące do odporności, optymizmu, nadziei i pozytywności, których tak bardzo potrzebujemy, kiedy resetujemy, odnawiamy, wymyślamy na nowo i odkrywamy na nowo. 


W obliczu pandemii jasnym stało się, że potrzebujemy wszechobecnej równowagi oraz optymistycznych akcentów, zwłaszcza w domach, w których z wiadomych powodów spędzamy większość prywatnego i zawodowego czasu. Wytypowane barwy wzajemnie się uzupełniają i wyrażają więzi międzyludzkie oraz nadzieję na lepsze czasy. Wybór Pantone 2021 jest jak kompromis pomiędzy ponadczasową uniwersalnością i ekscentrycznością, bezpieczną klasyką skandynawską, a odważnym charakterem, który ceni świeżość spojrzenia i pobudza do działania.
 

Must have modnych wnętrz

W nadchodzących sezonach stylizacje w odcieniach optymistycznego żółtego i kojącej szarości w modzie, designie oraz wnętrzach będą stanowiły absolutny must have. Kojący szary jest w tym zestawieniu równocześnie rozważny i odważny. Jest jak bezpieczna baza dla radosnego żółtego, który zachęca do działania, zmian i metamorfoz. Decydując się na najmodniejszy tandem kolorów, nie bójmy się eksperymentować oraz pamiętajmy, że żółty, podobnie jak  szary,  niejedno ma imię i występuje w wielu odcieniach np. cytrynowym, bananowym, musztardowym i… złotym! 

Atrakcyjna osobowość

Wyważony zestaw odcieni Pantone 17-5104 Ultimate Gray i Pantone 13-0647 Illuminating Yellow kryje w sobie szeroką funkcjonalność - idealnie sprawdzi się zarówno w prywatnej przestrzeni domowej, jak i biurowej lub publicznej. Duet szarości i żółtego będzie się prezentował perfekcyjnie w wielu stylizacjach - nie tylko w nowoczesnych i skandynawskich wnętrzach, ale również inspirowanych stylem wiejskim, eklektycznym i klasycznym. 

Wskazówka jak dobrze łączyć najmodniejsze kolory

Prawdopodobnie zastanawiasz się, jak operować tymi przeciwstawnymi kolorami, aby wykreować modne wnętrze? W trosce o spokój i ogólne poczucie bezpieczeństwa stylizacje oraz dobór wyposażenia wnętrz powinny być podporządkowane zasadzie harmonii oraz idei wzajemnego uzupełnia się, jak w przypadku najmodniejszego duetu kolorów Ultimate Grey i Illuminating Yellow. Zastosowanie Ultimate Grey we wnętrzach jest stosunkowo proste, ponieważ odcienie subtelnych szarości stanowią doskonałą bazę wielu aranżacji i pasują właściwie do każdego innego koloru, a w tym zwłaszcza do radosnych tonów słonecznych w duchu Iluminating Yellow.


Jak zapewne wiesz, możliwości ogranicza jedynie wyobraźnia, ale to umiar jest zazwyczaj kluczem do sukcesu. Pamiętaj, że w przypadku tonów kontrastujących nie trudno o przesadę, więc na wstępie warto zatroszczyć się o właściwą proporcję. W zestawie Ultimate Grey i Illuminating Yellow proponuję zbudować aranżację w oparciu o proporcję, w której zdecydowaną przewagę (ok. 80%) będą stanowiły neutralne odcienie szarości, a optymistyczne tony żółte będą odważną plamą koloru (ok. 20%) użytą np. w postaci dodatków - dekoracji, poduszek i dywanów lub pojawią na wybranej ścianie. Kierując się metodą umiaru, można stworzyć przytulną stylizację, która będzie zgodna z obowiązującymi trendami oraz sprzyjała dobremu samopoczuciu.
 

Made by Poland

Najmodniejsze w tym sezonie połączenie kolorów szary + żółty już od kilku sezonów z powodzeniem funkcjonuje w propozycjach polskich projektantów. Kultowe już projekty Oskara Zięty czy Tomka Rygalika nieprzerwanie urzekają swoją lekkością, niesztampową bryłą i innowacyjnością zastosowanych materiałów. Od lat są synonimem piękna i klasy.

Jak Ci się podoba tegoroczny wybór Pantone?

Czy zaprosisz zestaw Ultimate Gray and Illuminating do swojego domu lub biura?

Mogą Cię zainteresować

section logo

Tagi

section logo
imello logo