Kultowe krzesła w stylu Eames
Charles i Ray Eames to jedni z najbardziej wpływowych projektantów – najważniejszych osobowości związanych ze światem wzornictwa z połowy XX wieku, którzy pragnęli „ofiarować jak najwięcej najlepszych rzeczy jak największej liczbie ludzi za jak najmniejsze pieniądze”. Wspólnie, jako małżeństwo stworzyli projekty mebli. Współcześnie określa się jako design w stylu Eames’ów, którego znakiem rozpoznawczym są przede wszystkim charakterystyczne siedziska, o których przeczytasz w dalszej części artykułu. Można powiedzieć, że ich historia małżeństwa Eames to opowieść o miłości dwojga ludzi do siebie oraz do designu. Wspólnymi siłami stworzyli projekty mebli, które okazały się ponadczasowo nowoczesne. Po ponad 70 latach od czasu ich powstania wciąż są uznawane za niekwestionowane ikony designu, po które chętnie sięgają projektanci i architekci wnętrz oraz klienci indywidualni.
Autor: imello.pl
Opublikowano: 16.02.2023
Zmodyfikowano: 28.02.2023
52 osób lubi ten artykuł
Na skróty
Dream Team, czyli Charles i Ray Eames
Historia życia i twórczości małżeństwa Eames jest jedną z tych, w których życie napisało piękny scenariusz. Droga od miłości do realizacji kultowych ikon designu była bardzo krótka i ekscytująca.
Ray i Charles Eames poznali się we wczesnej młodości na studiach w Akademii Cranbrook w Detroit w 1940 roku, a już w 1941 roku byli małżeństwem. Spotkanie malarki Ray Keiser i architekta Charlesa Eames'a docelowo okazało się początkiem pięknego romansu, którego dzieckiem są meblarskie obiekty nieustannego pożądania. Eames’owie zawsze pracowali i występowali razem. We wczesnej młodości połączyły ich wspólne pasje oraz ponadprzeciętna kreatywność. Ona, studiując malarstwo abstrakcyjne, skupiała się na formie i estetyce przedmiotów, a on, pracując jako architekt, eksperymentował z nowymi technologiami.
Krzesła Eames można spotkać na całym świecie w domach prywatnych oraz w przestrzeniach publicznych. Gdziekolwiek się pojawiają, wszędzie prezentują się fantastycznie. Najlepiej czują się we wnętrzach urządzonych w stylu skandynawskim, ale równie pięknie wyglądają w mieszkaniach minimalistycznych, vintage oraz industrialnych.
Krzesła Eames: Love is in the air
Eames’owie pobrali się w 1941 roku, a ich słynna podróż poślubna samochodem zakończyła się stałą przeprowadzką do Los Angeles i następnie międzynarodową karierą. Wkrótce po przyjeździe do Kalifornii duet rozpoczął wdrażanie innowacyjnych projektów z wykorzystaniem swojego ulubionego materiału tamtych czasów, czyli sklejką. Prawdziwa historia z wojną w tle dopisała kolejne rozdziały w życiu i twórczości niezwykłej pary designerów. Mało kto wie, że młodzieńcze projekty Ray i Charlesa z wykorzystaniem sklejki przyniosły parze pierwsze zlecenia w Marynarce Wojennej Stanów Zjednoczonych. Po wojnie Eames zgromadzili wystarczające doświadczenie, aby wprowadzić do produkcji własne krzesło ze sklejki, obecnie rozpoznawane jako krzesło do jadalni.
Apetyt Eames’ów na tworzenie designerskich projektów rósł w miarę jedzenia… Niespokojny duch państwa Eames motywował ich przez ponad cztery dekady, inspirując do wdrażania kolejnych projektów, które docelowo okazały się ponadczasowe. Początki twórczości nie zapowiadały aż tak spektakularnego sukcesu, który miał nadejść niebawem. W 1948 roku Charles i Ray wzięli udział w organizowanym przez Nowojorskie Muzeum Sztuki Nowoczesnej „Low Cost Furniture Design”. Niestety, ich propozycja nie przekonała jury obradującego pod przewodnictwem słynnego Ludwiga Miesa van der Rohe. Wybitny przedstawiciel modernizmu i autor awangardowych mebli nie poznał się na talencie małżeństwa Eames’ów – zajęli drugie miejsce. Jak się wkrótce okazało, przyszłość dopisała do historii przegranej w konkursie osobny rozdział. O zwycięzcy w konkursie nikt dzisiaj nie pamięta, a Eams’owie nigdy nie poddali się i pozostali niestrudzeni w swoich innowacyjnych poszukiwaniach. Przyświecał im wspólny cel i ambicje - chcieli oferować światu – “jak największej liczbie osób - jak najlepsze rzeczy”. Czas pokazał, że siłą determinacji udało się spełnić swoje marzenie.
Próby i eksperymenty z alternatywnymi materiałami doprowadziły Eames’ów do kolejnej innowacji, która w niedalekiej przyszłości zaowocowała międzynarodowym sukcesem. Niezwykle inteligentne małżeństwo wpadło na pomysł wykorzystania żywicy poliestrowej wzmocnionej włóknem szklanym, która do tej pory ograniczała się głównie do zastosowań wojskowych, takich jak radiometry lotnicze i osłony kabin. Kreując nowy model krzesła, od pomysłu do realizacji, Eames’owie w pełni wykorzystali zalety włókna szklanego i stworzyli kultowy mebel wszechczasów. Legendarne krzesło Eames Fiber Glass w błyskawicznym tempie stało się ikoną designu, a projektanci zyskali rangę mistrzów z połowy wieku. Dzięki zastosowaniu materiału, który wcześniej nie był znany w branży meblarskiej, z powodzeniem opracowali model siedziska, które mogło zostać wprowadzone do masowej produkcji. Krzesło zostało wyprodukowane przy współpracy z Zenith Plastic dla Muzeum Sztuki Nowoczesnej MOMA w Nowym Jorku i było pierwszym (!) fabrycznie wyprodukowanym krzesłem z plastiku. Początkowo siedziska Eames produkowane były z włókna szklanego, dziś używa się do ich produkcji wysokiej jakości polipropylenu.
Modele krzeseł Eames, które warto znać
Krzesła Eames występują w wielu wariantach i wersjach kolorystycznych. Łączy je wszystkie charakterystyczny i powszechnie rozpoznawalny styl. Innowacyjne podejście do technologii i formy, użycie nowych materiałów takich, jak sklejka, włókno szklane, plastik, uczyniło siedziska Eames’ów niepowtarzalnymi oraz ponadczasowo odpornymi na przemijające mody i trendy.
- Playwood Chair LCW to jeden z pierwszych projektów krzeseł ze sklejki. W zależności od potrzeb użytkowników jest produkowane na różnych wysokościach siedzisk.
- Fiber Glass Chair było pierwszym wykonanym fabrycznie plastikowym krzesłem. Seria siedzisk Plastic Chair jest produkowana do dnia dzisiejszego w wielu kolorach, m. in. czarnym, czerwonym, białym, niebieskim, szarym, kremowym, musztardowym, grafitowym.
- Warto wiedzieć, że krzesła Eames można łączyć z nogami drewnianymi, czworonożną podstawą metalową lub konstrukcją nóg o nazwie wieża Eiffla. Występują także w wersji tapicerowanej z małą poduszką.
- Eames Plastic to model DSR, a pod skrótem DSW kryją się krzesła, które powstały w wyniku połączenia plastikowego siedziska z drewnianymi nogami.
- Typowo jadalniane krzesła Eames są wyposażone w wygodne podłokietniki i występują w trzech wariantach: DAW (wersja na klasycznych drewnianych nogach), DAR (siedziska osadzone metalowej konstrukcji inspirowanej wieżą Eiffla) oraz RAR (na dwóch bujanych płozach).
- Fotel Longue Chair & Ottoman jest uważany za najwygodniejsze siedzisko XX wieku.
- Model La Chaise to niewiarygodnie eleganckie w swej formie krzesło, z którego można korzystać w pozycji siedzącej i leżącej.
- Aluminium Chair to seria foteli biurowych osadzonych na aluminiowej ramie, która wprowadziła nową elegancję do biur i sali konferencyjnych.
Eames’owie oprócz mebli projektowali domy, wnętrza, meble dla dzieci, jak np. wieszak Hang it all złożony z kolorowych kulek drewnianych i metalowych prętów oraz Eames Elephant z giętej sklejki, pasjonowali się sztuką, fotografią, filmem.
Który z modeli Eames jest Twoim faworytem? Które z krzeseł chętnie widzielibyście u siebie?