Sypialnia w stylu rustykalnym – sny dobre z natury

Wiejski i sielski – styl rustykalny jest kwintesencją niezaspokojonej tęsknoty do prostego życia, jakie wiedli nasi przodkowie. Bliżej natury. I to z tej melancholii wydobywa on to, co w nim najbardziej malownicze. Surowość, rozmaitość i ponadczasowe piękno. Wszystko to, co nas urzeka, kiedy idziemy na pieszą wędrówkę i spacerujemy po małych, zapomnianych przez świat wioskach. Ale z drugiej strony również po opuszczonych, industrialnych wnętrzach starych manufaktur. Sypialnia w stylu rustykalnym ma więc w sobie urok sielskości i tego, co minione.

Autor: imello.pl

Opublikowano: 26.07.2022

Zmodyfikowano: 26.07.2022

Styl rustykalny – po tym go poznasz

Slow life, sielskie życie! Styl rustykalny jest idealnym tłem dla spełniania marzeń o przestrzeni przyjaznej, ciepłej i pozwalającej oderwać się od codziennych obowiązków. Kładzie on duży nacisk na wydobywanie piękna natury poprzez surowe i naturalne meble i tekstury, ale nawiązuje również do wzornictwa przemysłowego, co nadaje mu bardziej nowoczesnego sznytu, głównie w warstwie dekoracyjnej. A styl rustykalny poznasz przede wszystkim po: surowo ciosanych belkach na suficie, wytyczających drzwi czy otaczających okna i kominek, formach organicznych, lekko opływowych, których kształty są  zaczerpnięte z natury oraz szorstkich i postarzonych materiałach. A króluje drewno, kamień, glina oraz przecierana stal. I naturalne tkaniny, najlepiej ręcznie robione dywaniki, makatki i serwetki.

Rustykalna sypialnia i jej paleta barw

Oczywiście jest jak najbardziej naturalna. Królują kolory ziemi, biele, beże i brązy. Te ostatnie mają właściwości uspokajające, dlatego do sypialni w stylu rustykalnym nadają się idealnie. To przecież również kolory drewna, które dominują w tym stylu wnętrz. Począwszy od jasnych odcieni sosny poprzez żółtobrązowy buk, skończywszy na cedrze – ciemnobrązowym i pasiastym. Kolejną paletę barw rustykalnej sypialni budują ciosane i łupane kamienie z ich kolorystyczną nierównością. Nic nie stoi również na przeszkodzie, by wykorzystywać w niej szarości, które są neutralne i nie chłodne, a trochę neutralizują ciepło drewna, jeśli jest go w naszej sypialni dużo.

Sypialnia rustykalna – jak wykończyć ściany?

Z tych samych względów, czyli dominanty drewna, sypialnia w stylu rustykalnym ma najczęściej ściany białe, bądź pomalowane na jasny, ciepły odcień – wanilii, kości słoniowej, beżu. Albo właśnie w jasnoszarym kolorze, który doskonale nadaje się na tło dla rozmaitych dekoracji. Najczęściej też ściany są gładkie i jednolite kolorystycznie, jednak styl rustykalny nie wyklucza, np. wykończenia ich w pobielonej cegle. Obecnie popularny jest również trend pozostawiania ścian w stanie wręcz surowym, niewykończonym lub z odpadającym tynkiem czy też pomalowanych tylko częściowo.

Rustykalna sypialnia, co na podłogę?

Drewniane, postarzane a nawet opalane to słowa klucze, gdy zastanawiamy się nad tym, jak w rustykalnej sypialni powinna zostać wykończona podłoga. Efekt ten zapewnią gatunki drzew z widocznym układem słoi i wyrazistym, pasiastym i smużystym rysunkiem. W małej sypialni sprawdzą się jasne odcienie lub drewno pobielone. W przypadku większego pomieszczenia, możemy się zdecydować na któreś z ciemniejszych gatunków, nawet egzotycznych! Ciekawym rozwiązaniem są deski o historycznym, szlachetnym wykończeniu z przetarciami i smugami i naturalnym usłojeniem, które przy okazji mają niezwykle praktyczny walor. Każde kolejne przetarcie czy ubrudzenie tylko wzbogaci tę kolekcję niedoskonałości. Jeśli chcemy tańszego rozwiązania, mamy do dyspozycji podłogi laminowane, również dostępne z efektem postarzenia i wyrazistym rysunkiem, które doskonale imitują te naturalne. 

Styl rustykalny, a meble do sypialni

U podłoża stylu rustykalnego leży prostota. Wpływa ona zarówno na dobór materiałów, jak również formy mebli. Łóżko rustykalne jest drewniane, masywne i osadzone w prostej ramie. Takie, które swoją stylistyką nawiązuje do łoża, w którym spali nasi pradziadkowie, a wykonał je z litego drewna stolarz na zamówienie! W naturalnej barwie drewna, z widocznym rysunkiem słojów, może postarzone? Raczej w czystej formie, ale zdarzają się również lekko rzeźbione, nawiązujące do stylu góralskiego, w którym drewno jest również sednem aranżacji. Pozostałe meble: komody, stoliki nocne, też drewniane i matowo wykończone dopasowujemy do łóżka tworząc spójną i czytelną kompozycję. Bo funkcja w stylu rustykalnym jest ważna, a aranżacja ma ułatwiać porządkowanie chaosu.

Oświetl dobrze rustykalną sypialnię

Elementem szczególnie ozdobnym w stylu rustykalnym są lampy i żyrandole i najczęściej vintage – zabytkowe, zdobione. Oba te style wiele zresztą ze sobą łączy: miłość do minionych czasów i artefaktów z przeszłości oraz do znaków, które pozostawia po sobie upływ czasu. Znajdą tu również swoje miejsce elementy stylu industrialnego, którzy przecież w równym stopniu wiąże się z sentymentem do przeszłości, w tym przypadku do epoki przemysłowej. W przypadku oświetlenia ogólnego, czyli lampy sufitowej żyrandol może być wykończony miedzią z efektem retro, może być wykonany z przecieranej stali, w wymyślnych formach, np. imitujących świeczniki. A z drugiej strony lampa może być wykonana z naturalnych materiałów, które sypialnia w stylu rustykalnym zawsze przyjmie jak swoje: ażurowy abażur z wikliny, rattanowych gałązek, z drewna czy płótna. Lampki nocne z kolei mogą przybrać formę starej latarni ulicznej, jeśli sypialnia ma wykończenie industrialne lub, np. materiałowych osadzonych na drewnianej nóżce w wersji nawiązującej do natury.

Sypialnia w stylu rustykalnym i jej przytulne oblicze

W sypialni rustykalnej króluje len, wełna i bawełna. Tkaniny o wyrazistej strukturze i ciepłych kolorach. Ze względu na to, że styl rustykalny niesie ze sobą pochwałę ręcznej, rzemieślniczej pracy, warto zadbać, by narzuty nie pochodziły z masowej produkcji, a warsztatu rękodzielniczego. Patchworkowe, wykończone frędzlami, z koronkowymi aplikacjami. Wzory z kolei nawiązują do natury i utrzymane są w naturalnej kolorystyce. Liście, kwiaty, ale raczej te polne, a nie ozdobne, z ogródka. Doskonale prezentują się na zasłonach, lekkich, uszytych z transparentnych materiałów, by delikatnie przepuszczały i rozpraszały promienie słońca.

Sypialnia w rustykalnym stylu, jakie dekoracje wybrać?

Sypialnia rustykalna powinna być bogata w ręcznie robione dekoracje z naturalnych materiałów. Część z nich możemy wykonać sami, co przysporzy nam przy okazji wiele przyjemności. Wystarczy zebrać wyrzucone przez rzekę patyki, które są dzięki wodzie gładkie i zaoblone, wziąć sznurek i połączyć je np. w ozdobną rozetę. Nawet porzucone gniazdo ptasie jest w sypialni rustykalnej traktowane jako dekoracja. Do tego szyte na drutach makatki, makramy zawieszane na kawałku gałęzi, suszone polne kwiaty. Do tego koronkowe serwetki  i gliniane wazony. Niekoniecznie pomalowane, bo surowa glina to też materiał pasujący do stylu rustykalnego.

Sypialnia w stylu rustykalnym – ku nowoczesności

Nowoczesne wydanie sypialni w stylu rustykalnym są również podyktowanie miłością do natury, ale ujawnia się ono na rozmaite sposoby. Przykładowo sypialnia urządzona minimalistycznie, w jasnej kolorystyce, ale z masywnymi drewnianymi drzwiami przypominającymi wejście do wiejskiej stodoły. Albo zaaranżowana w neutralnym stylu, ale silna dekoracjami pochodzącymi z pchlego targu, z dominującym roślinnym motywem. Rustykalny styl budować może również tapeta, ale jaka! Na przykład taka, która prezentuje ułożone jeden na drugim w stos ścięte pnie drzew z ich widocznym przekrojem, a sypialnia utrzymana w niebieskiej kolorystyce: niebo i ziemia. Sypialnia w stylu rustykalnym może również pójść w kierunku schabby chic, bo w obu przypadkach postarzenie, niedoskonałość jest atutem wnętrza. A więc łączymy dekoracje rękodzielnicze z dodatkami utrzymanymi w pudrowym różu pilnując przy tym, by drewno było w sypialni bielone. I jeszcze wersja, w której nowoczesne łóżko w stalowej, industrialnej ramie zderzone jest z drewnianymi belkami i wyłożonym kamieniami kominkiem. Styl rustykalny doskonale się sprawdza w nowoczesnych aranżacjach, ale i łączeniu go z wszystkimi tymi stylami, które zwracają się ku przeszłości.

To zapamiętaj

Rustykalny styl ma swoje korzenie w sielskiej wsi, a szerzej we wszelakich objawach ludzkiej aktywności minionych wieków. Mocno osadzony w naturze i naturalnych materiałach, celebruje ciepłą kolorystykę i pracę ludzkich rąk. Wszelkie rękodzieła stworzone z tego, co znajdziemy w lesie, na polu czy na łące. Stare drewno bądź z efektem postarzenia, kamień i glina to materiały, których nie może zabraknąć w sypialni w stylu rustykalnym, a całość otulają lniane bądź wełniane tekstylia nadające wnętrzu ciepłej i naturalnej aury.

Sypialnia w stylu rustykalnym również może być przytulna!

Aby stworzyć ten klimat wystarczą odpowiednie dodatki i materiały:)

Mogą Cię zainteresować

section logo

Tagi

section logo
imello logo