Sypialnia w stylu skandynawskim

Sypialnia to pomieszczenie, które jest takim naszym azylem, rajem na ziemi, do którego chowamy się po męczącym dniu, by pobyć w końcu przez chwilę sobą i odpocząć. To, że spędzamy w niej głównie noce, nie znaczy, że mamy sypialnię traktować po macoszemu podczas urządzania całego domu. Odpowiedni jej wygląd również ma niemały wpływ na jakość naszego odpoczynku, a przede wszystkim snu. Sen odgrywa niezwykle istotną rolę w ogólnym samopoczuciu psychiczno-fizycznym. Sypialnia powinna być ciepła, przytulna i wprawiać nas w przyjemny i błogi nastrój. Jak więc ją urządzić, aby właśnie taka była? Jakie wybrać kolory, meble i dodatki, by stworzyć w niej niepowtarzalny klimat, w którym przyjemnie się przebywa i marzy, by znów się w nim znaleźć? Co, jeśli ktoś jest miłośnikiem stylu skandynawskiego? Czy połączenie surowości i chłodu z przytulnością sypialni jest możliwe? Jak najbardziej, gdyż styl skandynawski daje duże pole do popisu dzięki swojej uniwersalności i możliwości łączenia z elementami z innych stylów. Urządzona w stylu skandynawskim sypialnia również może stać się naszym wymarzoną przestrzenią do ucieczki przed całym światem oraz intymnych zbliżeń. 

Autor: imello.pl

Opublikowano: 15.11.2021

Zmodyfikowano: 22.06.2022

Styl skandynawski - cechy charakterystyczne

Styl skandynawski przywędrował do nas - rzecz jasna - z północy Europy. Jak to się stało, że ten dość chłodny i surowy styl przyjął się tak znakomicie w naszym kraju i stał tak niezwykle popularny? Skandynawowie stworzyli go po to, by rozjaśnić wnętrza, w których jest wiecznie ciemno z racji niewielkiej ilości słońca w ciągu roku. U nas, w Polsce jest nieco podobnie - również większość dni w roku jest bez słońca. Ponadto przekonaliśmy się, że styl skandynawski jest bardzo uniwersalny. Pasuje do każdego pomieszczenia i dla każdej osoby - zarówno do salonu, kuchni, pokoju dziecięcego, a nawet sypialni. Ponadto umożliwia świetną zabawę dzięki możliwości łączenia go z innymi stylami. Z łatwością można dopasowywać do niego elementy z innych stylów - zarówno takie rustykalne, jak i bardziej nowoczesne. 

Charakterystyczną cechą tego stylu jest minimalizm i prostota. Króluje tutaj biel, a rzadziej inne, jasne kolory. Oprócz tego istotne są naturalne materiały, takie jak drewno oraz tekstylia - wełna, bawełna czy len. Ważnym elementem są również rośliny lub dekoracje z kwiatów świeżych czy suszonych, ale nie można z tym przesadzić. Nic nie powinno być w stylu skandynawskim przesadzone, a szczególnie ilość dekoracji. Jednak ta prostota wcale nie musi sprawiać wrażenia, że wnętrze należy do osoby wiecznie smutnej i chorej na depresję. Przy odrobinie wyobraźni można tę prostotę zamienić w przytulność i ciepło. Styl skandynawski jest idealny dla osób skromnych i nielubiących nadmiaru wszystkiego, a także ceniących sobie ład i porządek. Co jeszcze warto wiedzieć o tym trendowym stylu? 

Sypialnia w stylu skandynawskim - naturalna jasność i oświetlenie

Charakterystycznym elementem stylu skandynawskiego jest naturalna jasność. Skandynawowie nie narzekają na jej nadmiar, więc wymyślili sposoby na to, by przemycić ją do wnętrz. Przede wszystkim istotne jest duże okno, które nie jest zasłonięte żadnymi firankami czy żaluzjami. W sypialni jednak można wykorzystać jasną i prostą zasłonę. Oprócz tego typowe dla stylu skandynawskiego są białe ściany i nie tylko. Meble także najczęściej są białe, aczkolwiek można dla kontrastu z białymi ścianami wybrać szare lub nawet czarne. Biel można nieco przełamać kolorami natury, by urządzona w stylu skandynawskim sypialnia nie była aż tak bardzo surowa i miała w sobie tę przytulność i ciepło, które mieć powinna. 

Jeśli zaś chodzi o oświetlenie, sypialnia w stylu skandynawskim powinna być wyposażona w różne rodzaje lamp. Podstawa to światło sufitowe, które jest najjaśniejsze. Ważna jest także boczna lampa, znajdująca się na ścianie nad łóżkiem. Ciepłe i rozproszone światło takiej lampy tworzy niezwykły nastrój i sprzyja odpoczynkowi oraz odprężeniu. Nie nadaje się jednak niestety do czytania, dlatego konieczna jest także lampka nocna na stoliku przy łóżku, która przyda się też, gdy przebudzimy się w nocy i będziemy chcieli przykładowo sprawdzić, która jest godzina. Młodzi rodzice zaś docenią lampkę nocną, gdy trzeba będzie wstawać nawet kilka razy do malucha. Ciekawym rozwiązaniem będzie lampka z abażurem wykonanym z przetworzonych plastikowych butelek, gdyż styl skandynawski jest też nieco ekologiczny i elementy z przetworzonych surowców również są w nim popularne. Idealnie do czytania przed snem sprawdzi się także reflektor ścienny, dzięki któremu czytanie stanie się komfortowe i oczy nie będą się męczyły. 

Sypialnia w stylu skandynawskim - łóżko i inne meble

Niewątpliwie najważniejszym meblem w sypialni, jest łóżko. Przede wszystkim należy pamiętać, że w stylu skandynawskim liczy się minimalizm. Wszystkie meble powinny więc być proste i solidne. Łóżko w stylu skandynawskim powinno być duże i mieć prostą, drewnianą lub metalową ramę. Najlepiej by było bez zagłówka, ale jeśli już, to powinien być on prosty i drewniany. Jeśli jednak decydujemy się na tapicerowany, to także powinien być prosty - bez elementów pikowanych i żadnych zdobień. Rama łóżka powinna mieć biały kolor, tak samo, jak i pościel. Obok łóżka musi znaleźć się szafka nocna lub mały stolik. W stylu skandynawskim powinien być prosty, drewniany i biały. Na nim może stanąć lampka nocna o prostym kształcie i neutralnym designie. Sypialnia w stylu skandynawskim nie może być zagracona, dlatego należy postawić na proste, ale pojemne meble. Szafa i komoda muszą pomieścić wszystkie ubrania i bibeloty. Sypialnia w stylu skandynawskim to nie miejsce na przepych i porozstawiane wszędzie drobiazgi. Tu panuje ład i porządek. 

Sypialnia w stylu skandynawskim - przytulność

Jak urządzić sypialnię w stylu skandynawskim, aby mimo charakterystycznej dla tego stylu surowości i zimna, była przytulna? Przede wszystkim pomogą nam w tym odpowiednie tekstylia. Biała pościel na łóżku powinna być zrobiona tylko z naturalnych materiałów - lnu albo bawełny. Nie można zapomnieć również o narzucie, a poduszek powinno być co najmniej kilka. Koniecznie na podłodze w skandynawskiej sypialni powinien znaleźć się miękki, jasny dywan, na który przyjemniej będzie wstać niż na zimne i twarde panele. Okna w stylu skandynawskim powinny być odsłonięte, jednak sypialnia w stylu skandynawskim jest specyficznym wnętrzem i można tu wyłamać się od twardej zasady, stosując lekkie i jasne zasłony. O przytulną sypialnię w stylu skandynawskim pomogą zadbać nam także dodatki dekoracyjne. Oczywiście nie może być ich za dużo. Świetnym pomysłem będą wiklinowe koszyczki, w których możemy ukryć wiele drobiazgów, bo sypialnia w stylu skandynawskim nie może być zasypana drobiazgami. Na białe ściany warto powiesić najpiękniejsze czarno - białe, rodzinne zdjęcia w prostych ramkach. Można też wybrać inne obrazy, plakaty czy grafiki, pod warunkiem, że nie będą zbyt krzykliwe i nie przesadzimy z ich ilością. Styl skandynawski, podobnie jak prowansalski, czerpie inspiracje z natury, więc koniecznie sypialnia w stylu skandynawskim powinna być wzbogacona o rośliny doniczkowe. Rośliny poprawiają mikroklimat i sprawiają, że wnętrze sypialni jest bardziej ożywione oraz przyjemniej pachnie, co zapewnia idealny komfort odpoczynku. 

Sypialnia w stylu skandynawskim - funkcjonalność i praktyczność

Urządzona w stylu skandynawskim sypialnia powinna łączyć w sobie funkcjonalność i praktyczność. Choć nie ma tu miejsca na mnogość różnorodnych dodatków, nie ma tu mowy o bylejakości. Sypialnia w stylu skandynawskim powinna być zaaranżowana pieczołowicie i starannie. Każdy szczegół powinien być dobrze przemyślany. Wszystkie elementy, w jakie wyposażona ma być sypialnia w stylu skandynawskim, powinny być wykonane z materiałów wysokiej jakości, najlepiej naturalnych. Z wyczuciem można jednak wprowadzić do stylu skandynawskiego elementy z innych stylów. Sypialnia w stylu prowansalskim również jest jasna i naturalna, więc delikatna domieszka tego stylu do skandynawskiego nie zaszkodzi, a wręcz przeciwnie. Sypialnia w stylu skandynawskim wzbogacona o mebel nieco rustykalny nabierze niezwykłego klimatu. Od czasu pojawienia się stylu skandynawskiego w naszym kraju, powstało wiele jego odmian w wyniku urozmaicania, które ma na celu przełamanie jego surowości i zimna. Dzięki takim modyfikacjom właśnie stało się możliwe aranżowanie wnętrz takich, jak sypialnia w stylu skandynawskim. Styl skandynawski to połączenie funkcjonalności i praktyczności wnętrza z jednoczesną prostotą i elegancją, co pozwala stworzyć idealny kąt do odpoczynku, relaksu i odstresowania, którym przecież niewątpliwie jest sypialnia. 

Czy podoba Ci się minimalizm i prostota w sypialni?

Mogą Cię zainteresować

section logo

Tagi

section logo
imello logo