7 sposobów na aranżację okna w kuchni

Okno jest w kuchni prawdziwym, nieocenionym skarbem. Nie tylko rozjaśnia pomieszczenie dzięki światłu dziennemu, ale także umożliwia jego przewietrzenie – wpuszczenie świeżego powietrza i pozbycie się zapachów po gotowaniu, zwłaszcza tych mniej przyjemnych, jak kapusta, ryby czy gdy się coś przypali. Można powiedzieć, że okno w kuchni to wręcz luksus, ale jest to także wyzwanie aranżacyjne. Okno też musi jakoś wyglądać i być dopasowane do całego pomieszczenia. Trzeba je więc w jakiś sposób przyozdobić. Do wyboru są różne firany, zasłony czy rolety. Jak udekorować kuchenne okno? Oto 7 ciekawych sposobów. 

Autor: imello.pl

Opublikowano: 28.03.2022

Zmodyfikowano: 14.06.2022

Na skróty

Sposoby aranżacji okna – co na okno w kuchni?

Odpowiednia aranżacja okna w kuchni może ożywić pomieszczenie i spowodować całkowitą zmianę panującego w nim klimatu. Wszelkie zasłony czy firanki stanowią zarówno ochronę przed słońcem i oczami ciekawskich sąsiadów, jak i ciekawy dodatek wpływający na wygląd całego pomieszczenia. Wybór ozdoby na okno powinien zależeć od stylu, w jakim jest urządzone całe pomieszczenie. Firanki i zasłonki sprawdzą się w kuchni tradycyjnej, a w nowoczesnej lepiej będą się prezentować rolety czy żaluzje. Oto kilka pomysłów na aranżację okien w kuchni, które pozwolą stworzyć ładne i przyjemne dla oka wnętrze:

 
• klasyczne firanki  - przepuszczają dużo światła dziennego do wnętrza kuchni. Sprawiają, że staje się ona bardziej przytulna i najlepiej pasują do stylu klasycznego. Firanki dostępne są w sklepach zarówno w zwykłym, jak i bardziej wymyślnych wydaniach – z motywami ozdobnymi lub upięciami. Znaleźć można też firanki o różnej długości. Można wybrać długą firankę do ziemi lub krótką, sięgającą tylko do parapetu okna. Wszystko zależy też od tego, czy pod oknem znajduje się jakaś szafka i blat, czy nie. 


• Zasłonki zazdrostki – to niewielkie zasłonki, które zaczynają się około połowy okna. Dawniej znajdowały się niemal w każdym domu i możemy pamiętać je z domów naszych babć. Z tego powodu idealnie nadają się do kuchni w stylu rustykalnym lub retro. Zazdrostki zapewniają jednocześnie i światło i prywatność i nadają się zarówno do kuchni w wolnostojącym domu, jak i w mieszkaniu w bloku, zwłaszcza na parterze. 


• Nowoczesne firanowe panele - to rozwiązanie do nowoczesnych kuchni. Nie są to typowe dekoracje i nie cieszą się jeszcze taką popularnością jak tradycyjne firanki i zasłony. Zawieszane na karniszu panele, na dole posiadają obciążniki, dzięki którym zyskują idealny wygląd. Są rozciągnięte od góry do dołu okna, ale można też znaleźć takie, których długość można regulować. Wykonywane są z różnych materiałów, więc mogą mieć rozmaite wykończenia. Panele ażurowe przepuszczą więcej światła, natomiast grubsze lepiej osłonią przed słońcem i zapewnią nam prywatność.


• Zasłony - pozwalają na regulację dostępu światła. Kiedy chcemy go więcej, odsłaniamy je, a kiedy w okno świeci słońce, możemy je zasunąć i się przed nim ochronić. Zasłony można zakładać zarówno na samo okno, jak i dopasować do firanki na zasadzie kontrastu lub przeciwnie. Zasłony angielskie, które mają bogate zdobienia, idealnie nadają się do kuchni w stylu prowansalskim, a jednokolorowe, ciemne nadadzą jej elegancji. Zasłony można pozostawić luźno wiszące, jak i ciekawie upiąć – możliwości jest mnóstwo.


• Rolety – sprawdzą się zarówno do klasycznych, jak i eleganckich wnętrz. Ciekawą innowacją są tak zwane rolety noc – dzień, dające możliwość regulowania światła i do tego pięknie się prezentujące. Oryginalnym pomysłem są rolety rzymskie, które zyskują coraz większą popularność. Jeśli planujemy kuchnię na styl skandynawski, rolety rzymskie będą idealnym wyborem, aczkolwiek są uniwersalne i nadają się do każdego stylu. Łatwo można je zdjąć i wyprać, więc będą najlepszym wyborem na okno w okolicach zlewu lub kuchenki. Po podciągnięciu rolety rzymskiej tworzą się dekoracyjne fałdy, co czyni ją jeszcze bardziej elegancką. 


• Żaluzje – od dawna goszczą już w naszych domach, gdyż idealnie chronią przed nadmiernym słońcem i ciepłem oraz są łatwe do utrzymania w czystości. Do wyboru są klasyczne aluminiowe, ale także bambusowe lub drewniane. Mogą mieć różne kolory, więc łatwo dopasować je do całej kuchni. 


• Okno bez dekoracji – Czasami warto pozostawić okno bez dekoracji, na przykład w kuchni industrialnej lub w przypadku okna ozdobnego. 
 

Studio Darex, Jaworzno
Studio Darex, Jaworzno
Studio Eltop, Ostrowiec Świętokrzyski

Dekoracja a kształt okna

Wielkość i kształt okna również ma wpływ na dobór dekoracji. Im większe okno, tym więcej możliwości. Na dużym oknie możemy zastosować każdy rodzaj dekoracji. W przypadku mniejszego okna trzeba wziąć pod uwagę jego kształt. Okna mogą być bowiem prostokątne, kwadratowe, półokrągłe albo całkiem okrągłe. Kwadratowe czy prostokątne jest najprostsze w aranżacji. Gorzej z nietypowymi kształtami. Tutaj warto skorzystać z rolet, żaluzji lub plis robionych na wymiar. Znaleźć możemy też profilowane karnisze do zawieszania ozdób przy nietypowych oknach. Okna panoramicznego zaś lepiej nie zasłaniać, bo samo pięknie się prezentuje, a jeśli już musimy to także skorzystać z zamówienia na wymiar. Poniżej zdjęcia przykładowych aranżacji kuchennych okien. 

Studio Eltop, Ostrowiec Świętokrzyski
Studio Eltop, Ostrowiec Świętokrzyski
Studio Fler, Gdów

Która wersja dekoracji okna jest dla Ciebie?

Mogą Cię zainteresować

section logo

Tagi

section logo
imello logo