Aranżacja klatki schodowej

Klatka schodowa - to określenie kojarzy nam się z blokami mieszkalnymi w miastach. Tymczasem tak samo można nazwać przestrzeń w piętrowym domu jednorodzinnym, w której znajdują się prowadzące na piętro schody. Taka klatka schodowa może być zarówno niewielkim, odrębnym pomieszczeniem, jak i być połączona z innym wnętrzem, na przykład przedpokojem lub salonem. Może też być otwarta lub zamknięta, jeśli chce się oddzielić górę od dołu. Często nie przykładamy większej wagi do aranżacji klatki schodowej w domu, bo wydaje się mniej ważnym miejscem niż kuchnia czy salon. To błąd, bo klatka schodowa także jest częścią domu i powinna współtworzyć charakter wnętrza, a także idealnie z nim współgrać

 

W świecie designu klatka schodowa także do niedawna była traktowana po macoszemu. Trudno było gdziekolwiek doszukać się jakichkolwiek inspiracji czy pomysłów na aranżację klatki schodowej w domu. Być może właśnie dlatego, że nigdzie się o niej nie mówiło, zdecydowanie była spychana na dalszy plan podczas urządzania domu. Teraz jednak aranżacja klatki schodowej staje się coraz bardziej istotnym tematem architektonicznym w kręgach dekoratorskich. Propozycje aranżacji klatek schodowych coraz częściej, choć i tak jeszcze dość rzadko, pojawiają się w magazynach dekoratorskich. Powinna więc ona być urządzona spójnie z innymi pomieszczeniami. Jak urządzić klatkę schodową, by była szczegółem dodającym domowi uroku? Oto przykładowe inspiracje, które trzeba poznać! 

Autor: imello.pl

Opublikowano: 03.06.2022

Zmodyfikowano: 14.06.2022

Aranżacja klatki schodowej wygłuszająca hałas

Kiedy jedne osoby przebywają na dole, a inne na górze, problemem może stać się hałas. Ten z dołu będzie przeszkadzał osobom na piętrze i odwrotnie - ten na piętrze będzie przeszkadzał osobom na dole. Najlepszym tutaj wyjściem jest klatka schodowa zamknięta. Zamknięcie drzwi skutecznie zagłuszy wszelkie hałasy. Ponadto, jeśli w jednym domu mieszkają rodzice i dorosłe dzieci, można w ten sposób wydzielić osobne jakby mieszkania, dzięki czemu jedni i drudzy zyskają swobodę i prywatność. Niestety jeśli zamknięta klatka schodowa nie była uwzględniona w projekcie, nie zawsze da się przebudować otwartą. Jeśli nie ma takiej możliwości, są pewne inspiracje, które mogą pomóc wytłumić hałas. 


Jedną z możliwości jest podwieszany sufit lub okładzina ścienna z płytkami pochłaniającymi dźwięki. Niestety wymaga to sporo pracy i dużego remontu w domu, jednak tłumi hałas znakomicie. Kolejne sposoby na to, by klatka schodowa w domu tłumiła hałasy między piętrami, to uzyskanie jak największej gładkości powierzchni, tak, aby dźwięki nie miały się od czego odbijać lub też wyłożenie ścian i podłogi miękką wykładziną czy tapicerowanie gładkich powierzchni, na przykład schodów. Tapicerowanie schodów pozwoli uniknąć głośnego tupania podczas wchodzenia i schodzenia. Ponadto zwiększa bezpieczeństwo, gdyż upadek na miększe schody nie będzie aż tak niebezpieczny, co jest szczególnie ważne w domach z małymi dziećmi.

Oświetlenie klatki schodowej w domu

Na klatce schodowej często bywa ciemno, zwłaszcza jeśli znajduje się na niej jeszcze półpiętro. Bieganie po schodach po ciemku nie jest przyjemne, ba, może być nawet niebezpieczne, gdyż grozi upadkiem. Dlatego na klatce schodowej, szczególnie gdy jest odrębnym pomieszczeniem, należy zadbać o oświetlenie. W przypadku schodów niełatwo o dobre oświetlenie sufitowe. Lampy sufitowe wprawdzie dają dużo światła, jednak przy tak nieregularnych załamaniach światła, jak na schodach, nie sprawdzają się, bo i tak niektóre kąty nie zostają dostatecznie oświetlone. Dlatego tutaj należy rozważyć inne opcje oświetlenia. Jedną z bardzo dobrych możliwości są kinkiety. Można zainstalować kilka ich sztuk, podłączonych do jednego włącznika lub wybrać samodzielne panele oświetlające ścianę ciągiem. Kinkiety należą do bardzo popularnych rodzajów oświetlenia i ich oferta na rynku jest naprawdę bogata. 


Ciekawym pomysłem są również punkty świetlne na schodach, które stały się hitem ostatnich lat. Nadają klatce schodowej modernistycznego charakteru i można je zamontować na różne, ciekawe sposoby. Są także bezpieczne, gdyż żadna ich część nie wystaje poza listwę na schody. Nie ma więc obaw o potknięcie się czy zaczepienie długimi spodniami. Lampy takie można umieścić nie tylko na schodach, ale także fantazyjnie rozmieścić na ścianie. Dla odważnych dobrą propozycją są LED-y. Chodzi o taśmy LED, które po podłączeniu kabli zasilających je prądem i łączących, przykleja się na schodach lub na ścianie. Takie taśmy mogą być również wykorzystywane jako oświetleniowe elementy dekoracyjne w innych pomieszczeniach, na przykład świetnie sprawdzą się chociażby w salonie. 


Bardzo istotnym szczegółem dotyczącym oświetlenia są oczywiście włączniki. Montowane w ścianie powinny znaleźć się zarówno na dole, jak i na górze schodów, aby można było z jednej strony zaświecić światło, a z drugiej zgasić. Bardziej innowacyjną, ale też niestety droższą opcją jest oświetlenie z czujnikami ruchu. To rozwiązanie jest idealne dla osób wchodzących po schodach często z zajętymi rękami. Ile razy zdarzyło nam się coś upuścić podczas próby włączenia światła łokciem? Każdemu z nas przynajmniej raz. Dzięki czujnikom ruchu nie trzeba przejmować się włączaniem i wyłączaniem światła. To przydatne rozwiązanie szczególnie w domu z dziećmi, które potrafią wpadać na schody nie pamiętając o tym, żeby włączyć sobie światło. To może być dla nich naprawdę niebezpieczne, a lampy z czujnikami ruchu to niebezpieczeństwo niemal całkowicie likwidują. 

Klatka schodowa - ściany i schody

Kolor klatki schodowej także ma znaczenie. Jak więc ją pomalować, aby ładnie wyglądała i była również spójna z innymi pomieszczeniami? To ważne, zwłaszcza jeśli klatka schodowa jest połączona z przedpokojem czy salonem. W takim przypadku najlepiej, by miała podobne kolory, jak ściany w tych pomieszczeniach. Jednak ściany klatki schodowej w domu można nie tylko malować farbą. Można użyć także płytek gresowych, które świetnie imitują drewno, cegłę lub kamień. Warto też łączyć różne tekstury. Schody również można pomalować farbą lub wyłożyć płytkami albo drewnem. Należy oczywiście przy tym pamiętać o elementach antypoślizgowych oraz wygłuszających tupanie, jeśli nam na tym zależy. Aranżując schody nie można też zapomnieć o poręczach. Jeśli są drewniane, powinny być gładkie, bez zadziorów, przez które można wbić sobie drzazgę. Poręcze to także istotny element dla bezpieczeństwa osób chodzących po schodach, tak samo jak ogrodzenie półpiętra. Bez tego można spaść z wysokości na dół, co jest szczególnie niebezpieczne w przypadku małych dzieci. Dziecko lub zwierzę mogłoby strącić także coś z półpiętra. Dlatego należy zadbać, aby odstępy między prętami poręczy były na tyle małe, aby ani dziecko, ani pies się między nimi nie zmieścił

Wysoka klatka schodowa - aranżacje

Klatka schodowa w domu jednorodzinnym może być niska, ale też wysoka. Jak wygląda aranżacja klatki schodowej w domu jednorodzinnym, gdy klatka schodowa jest wysoka? Najlepiej tutaj sprawdzi się jednolite wykończenie z jakimś pojedynczym, wybranym elementem dekoracyjnym. Miłośnicy surowego wystroju mogą zdecydować się na beton architektoniczny lub też skucie części tynku, by wyeksponować starą cegłę. Należy ona do ponadczasowych trendów w aranżacji i nie trzeba stosować przy niej zbyt wielu dodatkowych ozdób. Aranżacje klatki schodowej zależą też od rodzaju schodów. W przypadku schodów krętych idealnym rozwiązaniem będzie emulsja z efektem 3D. Taka klatka schodowa często jest częścią większego holu. Wtedy istotna jest także aranżacja holu. Należy pomalować ściany holu tak samo jak te przy schodach, a schody zrobić podobnie, jak podłogę w holu. Klatka musi być spójna z pomieszczeniem, z którym się łączy czy styka. 

Aranżacja klatki schodowej w domku jednorodzinnym - dodatki

Urządzając klatkę schodową nie można zapomnieć o ciekawych dodatkach. Tak jak różne mogą być aranżacje klatki schodowej, tak samo różnorodne mogą być dodatki. Puste ściany są dobre dla osób ceniących sobie minimalizm. Jednak warto ożywić je wieszając na nich choćby jakieś obrazki. Można też zastosować ozdobniki w czole stopni. Ponadto warto położyć na schody dywaniki lub wykładziny czy też materiałowe obicia, które nie tylko ożywią klatkę schodową, ale i zapewnią bezpieczeństwo na schodach. Jeśli na naszej klatce schodowej mamy półpiętra, warto postawić na nich rośliny doniczkowe czy jakieś rzeźby


Jak widać, w pomieszczeniu takim, jak klatka schodowa, aranżacje również mogą być bardzo ciekawe i urozmaicić wnętrze całego domu. Powyższe inspiracje mogą pomóc osobom, które nie mają specjalnych zdolności dekoracyjnych ani ciekawych pomysłów na swoją klatkę schodową. Warto wykorzystać te sposoby, zamiast zostawić nieciekawą przestrzeń, która będzie psuła wygląd i klimat całego domu. Jeśli zupełnie nie mamy weny do wymyślania aranżacji naszej klatki schodowej, możemy zwrócić się o pomoc do specjalisty, który zaproponuje nam najlepsze rozwiązanie. Oczywiście najlepiej aranżuje się klatkę schodową w stanie surowym, gdyż mamy zdecydowanie większe pole do popisu niż w przypadku klatki już wykończonej. Dlatego jeśli budujemy swój dom od podstaw, aranżację klatki schodowej należy uwzględnić już w projekcie i dokładnie przemyśleć rozwiązania architektoniczne wykorzystane do jej tworzenia. 

Przy aranżacji domu nie można zapomnieć o klatce schodowej.

Dzięki naszym poradom pójdzie Wam doskonale!

Mogą Cię zainteresować

section logo

Tagi

section logo
imello logo