Czas na Very Peri - kolor roku 2022!

Tegoroczny werdykt Instytutu Pantone w sprawie koloru roku okazał się dla wielu osób zaskoczeniem. Wbrew prognozom wiodących producentów farb i trendsetterów nie wybrano kojącej zieleni, która biophilnie łączy z naturą ani eleganckiego granatu. PANTONE 17-3938 Veri Peri to nieoczywisty i intrygujący odcień niebieskiego wpadającego w fiolet, który symbolizuje zmienną rzeczywistość i zachęca do kreatywności. Jak zaadaptuje go branża wnętrzarska? Veri Peri nie jest kolorem oczywistym. To duże wyzwanie dla stylistów i projektantów. Komu pasuje? Podpowiadamy!

Autor: imello.pl

Opublikowano: 30.03.2022

Zmodyfikowano: 17.06.2022

Kojący duet

Co roku od ponad 20 lat Instytut Pantone wybiera kolor roku, a decyzja ta ma ogromny wpływ na wiele dziedzin, także rynek wnętrzarski. Decyzja nigdy nie jest przypadkowa. Eksperci zawsze starają się wybrać odcień, który ich zdaniem w największym stopniu oddaje atmosferę i ducha nadchodzących miesięcy.

 
W porównaniu do wcześniejszych, dość spokojnych werdyktów w sp. koloru roku, oryginalny odcień fioletu PANTONE 17-3938 Very Peri może wydawać się zaskoczeniem. Warto dodać, że zdziwienie było podwójnie - po raz pierwszy w historii z myślą o kolorze roku opracowano zupełnie nową barwę. Jak czytamy w udostępnionym w Social Mediach komunikacie jest to połączenie “dynamicznej, bladoniebieskiej barwy z ożywczymi odcieniami fioletu wpadającego w czerwień”, co daje niemal nieograniczone możliwości w interpretacji tego odcienia kompatybilnego z rzeczywistością wirtualną. Pantone opisuje Very Peri jako „dynamiczny barwinkowy odcień niebieskiego z ożywczym fioletowo-czerwonym odcieniem”. Laurie Pressman, wiceprezeska Instytutu Pantone– dodaje:  „Wybrana przez nas barwa jest odzwierciedleniem płynnego przejścia między tym, co cyfrowe, a tym, co fizyczne. Wkraczamy w kolejny etap, próbując napisać nasze życie na nowo i z optymizmem spoglądać w przyszłość. Spojrzenie na świat z innej perspektywy przyniosło nam – i będzie wciąż przynosić – nowe, ekscytujące rozwiązania”.


Nieoczywisty i subtelny odcień fioletu, który oznacza transformację – ma na celu pobudzić do działania oraz kreatywnego przekraczania granic oczywistości. Zachęcając do inwencji twórczej i kreatywności. Warto dodać, że zdaniem dyrektorki wykonawczej Instytutu Pantone Leatrice Eiseman.  Pantone połączyło kojarzącą się ze spokojem niebieską barwę z czerwienią symbolizującą energię, pasję i namiętność. „Uznaliśmy, że ważne jest, by zaprezentować kolor, który oddaje złożoność czasów, w których żyjemy i daje nadzieję na nowy start. Very Peri łączy w sobie wierność i stałość niebieskiego z energią i ekscytacją czerwieni. Razem tworzą inspirującą mieszankę nowości”.
 

Co PANTONE 17-3938 ma wspólnego z pandemią COVID-19?

Zapewne nikogo nie zaskoczył fakt, że tłumacząc swój wybór, amerykański instytut odniósł się do pandemii COVID-19, która opanowała nasz świat. Podobnie jak w minionym roku, wybór odcienia był podyktowany pragnieniem przezwyciężenia lęku i niepewności związanej z pandemią, która wiosną 2020 roku wywróciła nasze życie do góry nogami. Very Peri jest symbolem globalnego ducha czasu i przemiany, przez którą przechodzimy, czego najbardziej dobitnym dowodem jest bezdyskusyjne połączenie naszego realnego i cyfrowego życia, Nie można zaprzeczyć, że będąc w izolacji i zarazem wychodząc z niej, jesteśmy na styku świata rzeczywistego i wirtualnego. Fuzja świata cyfrowego ze światem rzeczywistym symbolizuje przyszłość i przemianę, która odzwierciedla absolutnie nieprzewidywalny czas i nieustanne zmiany.

Ekscytujący Very Peri. Czy to łatwy kolor?

Very Peri to kolor nawiązujący do trendów stylizacyjnych lat 80-90. Z pewnością Very Peri będzie miał odzwierciedlenie we wnętrzach i skorzysta z niego wiele firm ukierunkowanych na nowości i zaskoczenia. PANTONE 17-3938 Veri Peri pojawił się już na wybiegach Lanvin, Valentino, Isabel Marant, Tod's, Missoni, Gucci. 


Branża home & design równie szybko adaptuje wybory Instytutu Pantone i wykorzystuje je w swoich propozycjach. Przewidujemy, że kolor roku 2022 Very Peri będzie widoczny we wnętrzach przede wszystkim w dodatkach i kolorach akcentujących. Choć na pierwszy rzut oka, odcień Very Peri może wydawać się trudny do zastosowania, nie zapominajmy, że mieliśmy już do czynienia z podobną barwą w 2018 roku, kiedy kolorem roku został odcień Pantone 18-3838 Ultra Violet. Obecnie ogromną przewagą Very Peri jest to, że jest on łagodniejszy w tonacji i na pewno będzie pasował do uniwersalnych i klasycznych tonów, takich jak np. biele, beże i szarości, a nawet czerń. Łatwo skomponować go można z uniwersalnymi paletami niebieskości, które wszyscy znamy i kochamy. Dodatkowo przy pomocy Very Peri możemy również uzyskać efekt odważny, zabawny lub futurystyczny, zestawiając go z odcieniem energetycznej zieleni, odważnej czerwieni, dynamicznej fuksji i pastelowego różu lub miodowym. Niewątpliwie PANTONE 17-3938 Veri Peri to świetny sposób na dodanie charakteru neutralnej aranżacji, jak i odważnym wnętrzom. 

Kolor roku 2022 w kuchni

Dzięki Pantone mamy możliwość każdego roku wpływać na swoje otoczenie, czuć się lepiej i w pełni korzystać z możliwości zmian, które gwarantują nam zmieniające się trendy. Elementy wyposażenia kuchni nawiązujące do odcienia Very Peri to na pewno oryginalne rozwiązanie i jednocześnie fantastyczny sposób, aby kuchnię nieco ożywić - na przykład jako motyw barwny na ścianie między górnymi szafkami a blatem. Kawa czy herbata podana w kubku w najmodniejszym odcieniu będą smakowały wyśmienicie.

Innym dobrym pomysłem jest zakup frontów w kolorze Very Peri. Nie musimy od razu decydować się na całą zabudowę w fiolecie, wystarczy, że Very Peri zagości w naszej kuchni w postaci rzędu dolnych szafek, a górną zabudowę zostawimy w neutralnym kolorze, dzięki czemu kolor roku 2022 nie zdominuje wnętrza.


Już nie możemy się doczekać, kiedy PANTONE 17-3938 Very Peri zacznie królować w kuchennych wnętrzach.
 

Jak podoba Wam się kolor roku 2022 według Pantone?

Zaprosicie go do swoich wnętrz?

Mogą Cię zainteresować

section logo

Tagi

section logo
imello logo