Klimatyczna kuchnia w stylu skandynawskim
Wnętrza w stylu inspirowanym Skandynawią robią wrażenie - są efektowne, piękne i przytulne. Skandynawskie aranżacje tworzą atmosferę sprzyjającą rodzinnych chwilom w domowym zaciszu. Jaka powinna być kuchnia w stylu skandynawskim? Z całą pewnością powinna być stonowana, bardzo dobrze oświetlona, funkcjonalna. Północnoeuropejska estetyka propaguje bliskość przyrody, prostotę, minimalistyczne wzornictwo. Nie brakuje tu jednak mocnych elementów ocieplających pomieszczenie. Jak urządzić wnętrze w stylu skandynawskim? Jakie kolory sprawdzą się w takim pomieszczeniu? Jakie meble i dodatki wybrać? O tym poniżej.
Autor: imello.pl
Opublikowano: 22.11.2021
Zmodyfikowano: 17.06.2022
43 osób lubi ten artykuł
Na skróty
Wnętrza w stylu skandynawskim - czym się charakteryzują?
Jakie jest pierwsze skojarzenie ze stylem skandynawskim? Zdecydowana większość wskaże na białe, charakterystyczne wnętrza ożywione dużą ilością zieleni. Nie bez powodu śnieżne aranżacje zdają się idealnym wzorcem dla wnętrza aranżowanego w takim wydaniu. Styl skandynawski powstał w krajach, w których trudniej o doskonałe, dzienne światło. Skandynawowie postawili na biel, bo ta optycznie rozświetla pomieszczenia. Umiłowanie przyrody łatwo dostrzec w dużej ilości drewna, wikliny, zielonych roślin. Skandynawskie wnętrza charakteryzuje prostota w doborze wszystkich elementów bazowego wyposażenia. Minimalistyczne i funkcjonalne rozwiązania mają na celu zapewnić domownikom możliwie największy komfort życia. Pomieszczenia inspirowane Skandynawią są stonowane i jasne. Mile widziane są tutaj materiały budujące unikalny klimat, na przykład cegła. Klinkier może mieć różnorodne zabarwienie - od popularnych śnieżnych i rdzawych odcieni po popiel. Skandynawska paleta oscyluje wokół przygaszonych i naturalnych kolorów - bieli towarzyszą szarości, barwy ziemi, pastele. W aranżowanym pomieszczeniu nie może zabraknąć motywów inspirowanych światem przyrody. Dużą rolę odgrywają dodatki tworzące idealną atmosferę do wypoczynku - kwiaty, rośliny doniczkowe, świece oraz lampiony.
Kuchnia w stylu skandynawskim
Skandynawska kuchnia powinna być jasna i funkcjonalna. Tutaj nie ma miejsca na ekstrawaganckie rozwiązania i niepraktyczne sprzęty. We wnętrzu najlepiej sprawdzą się śnieżne kolory tworzące neutralną bazę. Jasne ściany idealnie dopełnią meble wykonane z drewna. Taki materiał sprawi, że kuchenna zabudowa zyska na szlachetności i naturalnym wyglądzie. W pomieszczeniu warto wykorzystać śnieżne fronty wzbogacone o ciemne, efektownie kontrastujące blaty. Całość może zostać wzbogacona o białą cegłę estetycznie wkomponowaną w lukę między górnymi i dolnymi szafkami. Kryształowe lampy i oszklone witryny dodają wnętrzu elegancji i wysublimowanego wydźwięku. Biała kuchnia w efekcie końcowym jest monochromatyczna. Charakterystyczne dla niej jest także czerpanie akcentów i rozwiązań z innych stylów. Skandynawskie wnętrza mogą przywoływać na myśl elementy zapożyczone ze stylistyki rustykalnej, retro, boho. Za ich dużą popularnością przemawiają także bardzo praktyczne pobudki. Biel czyni przestrzenie optycznie większymi i przestronniejszymi w odbiorze.
Co powinno się znaleźć w kuchni w stylu skandynawskim?
Drewno
W kuchni w stylu skandynawskim doskonale sprawdzą się drewniane elementy wykończenia wnętrz. Podłoga wykonana z drewna wspaniale wpisuje się w klimat i charakter pomieszczeń inspirowanych północnoeuropejską estetyką. Drewno może także przybrać nieco mniej zobowiązującą formę. Drewniane mogą być krzesła, blaty, stołki. Z powodzeniem można także wyeksponować klimatyczne dodatki i kuchenne akcesoria wykonane z tego surowca. Warto zadbać, by współgrały ze stylem wnętrza i budowały radosną, przytulną atmosferę. W skandynawskiej kuchni zastosowanie znajdą drewniane deski do krojenia i podkładki pod naczynia. Z drewna może zostać wykonany także chlebak i kuchenny zegar.
Zielone rośliny
Jasne, monochromatyczne wnętrza łatwo odświeżyć i ożywić przy pomocy roślinności. Zieleń wspaniale wkomponuje się w bazowe wyposażenie i śnieżną paletę. Kontrastowy efekt nieco zdynamizuje wystrój. Zielone rośliny doskonale sprawdzą się w stylu inspirowanym światem przyrody. Skandynawska estetyka bazuje na ekologicznych materiałach, motywach czerpanych z natury i minimalistycznych rozwiązaniach. Roślinność jest najlepszym możliwym dopełnieniem północnoeuropejskiego wnętrza. Nie wolno zapominać o świeżych ziołach - stanowią znakomity zamiennik dla przypraw z opakowania i pięknie prezentują się na kuchennych parapetach.
Funkcjonalne sprzęty
Skandynawskie kuchnie powinny zostać wyposażone w sprzęty cechujące się wysoką ergonomią i wysokim komfortem użytkowania. Sprawdzone i tradycyjne urządzenia AGD doskonale współgrają z rustykalnymi kredensami i meblami stylizowanymi na retro. Ich bardziej nowoczesne i innowacyjne odpowiedniki sprawdzą się idealnie w kuchniach łączących stylistykę skandynawską z industrialną.
Meble i dodatki w stylu skandynawskim
Meble
Miłośnicy stylu skandynawskiego powinni postawić na tradycyjny stół z drewna. Taki mebel jest sercem kuchni. Duży blat zapewnia komfortowe warunki do przygotowywania posiłków i spożywania ich w większym gronie. Miłośnicy współczesnych rozwiązań mogą postawić na wyspę z drewnianymi blatami i drewniane hokery. Warto wybrać drewno w jasnych, wręcz białych wariantach - te nadają wnętrzu monochromatyczny efekt kolorystyczny charakterystyczny dla Skandynawii. Ciemniejsze warianty tego szlachetnego surowca ocieplą aranżację i dodają jej przytulności. Kuchnia w stylu skandynawskim może zostać wyposażona w zabudowę w nowoczesnym wydaniu. Minimalizm takich szafek doskonale oddaje klimat tej estetyki. Meble mogą także mieć nieco bardziej urokliwy i romantyczny wydźwięk za sprawą wzornictwa inspirowanego poprzednią epoką. W skandynawskim pomieszczeniu można wykorzystać komody, kredensy i witryny nawiązujące do stylu rustykalnego oraz vintage. Eleganckie gablotki z porcelaną wzmocnią efekt.
Skandynawskie dodatki
Dodatki wprowadzą kolor do białego wnętrza, ocieplą aranżację i wyeksponują wiodące motywy. W skandynawskiej kuchni można wykorzystać kwiatowe akcenty oraz desenie czerpiące wzory ze świata przyrody. Doskonale sprawdzą się także materiały pochodzenia naturalnego, jak rattan, len, ceramika. Kuchenne wnętrze zyska na żywszych tonach i wyrazistości, jeśli pojawią się w nim geometryczne kompozycje. Nic nie stoi na przeszkodzie, by w kuchni zostały wykorzystane kafle z czarno-białą szachownicą lub zasłony inspirowane drzewami. Kolor do wnętrza wniosą odpowiednio wyeksponowane naczynia w pastelowej palecie kolorystycznej, dekoracyjne misy, wazony z ciętymi kwiatami, a nawet świeczniki. Całość zwieńczą typowo skandynawskie dodatki - kubki, dzbanki, pojemniki na kawę i herbatę oraz drewniane akcesoria kuchenne. Na ścianach mogą pojawić się fotografie w ramkach i obrazy.
Obrazy w skandynawskich wnętrzach
Dekoracyjne obrazy na kuchennej ścianie mogą prezentować zwierzęta, dmuchawce, krajobrazy. Wspaniale się tutaj sprawdzą zarówno kwiaty, jak i ptaki oraz motyle. Skandynawskie obrazy mogą przywoływać na myśl ulubione miejsca na ziemi i ukochane motywy z dzieciństwa. W ten sposób łatwiej zbudować swobodną atmosferę tak charakterystyczną dla tego stylu. W takich wnętrzach można powiesić zarówno klasyczne obrazy z określonymi motywami, jak i nieco bardziej nowoczesne grafiki inspirowane sztuką współczesną oraz popularnymi trendami.
Największą swobodą w tej kwestii będą się cieszyć właściciele aneksów kuchennych łączonych z salonami. Nierzadko większy metraż pozwoli wykorzystać wielkoformatowe obrazy i tym samym uwydatnić klimat, który niesie z sobą konkretny motyw.
Kuchnia w stylu skandynawskim jest dedykowana osobom ceniącym prostotę i funkcjonalność. Użytkowanie takich wnętrz jest komfortowe i przyjemne. Aranżacje są jasne i przestronne - wszechobecna wszędzie biel optycznie powiększa i rozjaśnia przestrzeń. Wnętrze w stylu skandynawskim jest jedyne w swoim rodzaju - jasne odcienie są doskonałą bazą dla dekoracyjnych przedmiotów, rodzinnych pamiątek i klimatycznych dodatków. Biała kuchnia budzi pozytywne wrażenie - panuje tutaj harmonia, a ta wszystkim kojarzy się z poczuciem bezpieczeństwa. Skandynawska estetyka znajdzie swoich miłośników także wśród osób preferujących częsty kontakt z przyrodą, długie spacery na łonie natury i ekologiczny styl życia.