Kuchnia industrialna
Niby to salon nazywany jest sercem domu, ale kuchnia również może być określana takim mianem. W niej także spędzamy dużo czasu każdego dnia, przygotowując i spożywając posiłki. Czasem to osobne pomieszczenie, a czasem niewielki aneks połączony z salonem i oddzielony zabudową w postaci na przykład barku. Jej aranżacja ma więc ogromne znaczenie dla estetyki, ale i funkcjonalności. Kuchnia musi być zarówno ładna, jak i wygodna do pracy i utrzymania czystości, które jest w niej szczególnie ważne ze względu na żywność. Wybór stylu do kuchni to niełatwa kwestia. Niemal każdy styl do niej pasuje, ale trzeba pamiętać, aby kuchnia pasowała do pozostałych pomieszczeń, a jeśli jest połączona z salonem, to przede wszystkim do niego. Jednym z ciekawych pomysłów na urządzenie kuchni jest styl industrialny. Klimat rodem ze starej fabryki w kuchni? Dlaczego nie - zróbmy to - krok po kroku!
Autor: imello.pl
Opublikowano: 23.09.2021
Zmodyfikowano: 17.06.2022
Na skróty
Styl industrialny - charakterystyka
Styl industrialny kojarzy się ze starą fabryką. Wnętrza takie są ciemnawe, chłodne, surowe, ale zawsze można je trochę ożywić dodatkami, których jednak nie powinno być zbyt wiele. Ten styl nie lubi przesady w kolorach i ilości drobiazgów. Pomieszczenia w stylu industrialnym charakteryzują się dużą przestrzenią, jak przystało na wielkie hale pozostałe po dawnej fabryce. Metal, kamień, cegła, drewno - to elementy, które najczęściej się w tym stylu pojawiają. Króluje więc tutaj naturalność i autentyczność materiałów. Styl ten nazywany jest także stylem loft, właśnie ze względu na duże przestrzenie. Jeśli chodzi o kuchnię w stylu industrialnym, przypomina ona zwykle kuchnie przemysłowe, a więc kuchnie w zakładach gastronomicznych, restauracjach czy firmowych stołówkach, przeznaczone do gotowania dużych ilości jedzenia dla wielu osób przez cały dzień. Stal nierdzewna, ascetyczne wyposażenie i sterylny chłód - to właśnie króluje w takich kuchniach. Jednak w domu wcale nie musimy się aż tak ograniczać. Istnieje bardzo wiele możliwości aranżacji kuchni w stylu loftowym, tak by nie przesadzić, ale uzyskać trochę ciepła i przytulności.
Kuchnia w stylu industrialnym - ściany
Zawsze aranżację wnętrza zaczynamy od ściany i podłogi, gdyż to jest podstawa i tło całości. Ważnym elementem jest wprowadzenie tutaj surowych materiałów wykończeniowych, takich jak beton architektoniczny, kamień czy naturalna cegła. Można tu trochę zaszaleć i nie trzeba przejmować się niedokładnością i niedociągnięciami, bo kuchnia industrialna lubi zadziory, pęknięcia czy rysy. Nie trzeba od razu rozwalać młotkiem nowej płyty na ścianie, ale cegła ukryta pod warstwą tynku może trochę prześwitywać. Odkryjmy ją i wyeksponujmy, bo właśnie o autentyczność tutaj chodzi. Beton architektoniczny idealnie będzie się prezentował na podłodze. Bardzo popularne są teraz monolityczne posadzki z betonu polerowanego lub szlifowanego. Możemy jednak tutaj napotkać pewne ograniczenia montażowe. Ciekawym pomysłem jest również mikrocement, a więc mieszanka cementu z innymi domieszkami. Zaś jednocześnie surowość i nowoczesność pozwoli idealnie uzyskać żywica epoksydowa o jednolitym wybarwieniu i powierzchni.
Kuchnia industrialna - kolory
Estetyka stylu industrialnego zakłada redukcję kolorów. W prawdziwych poprzemysłowych wnętrzach królowały zazwyczaj przygaszone brązy, betonowe szarości czy zaśniedziała stal. Kuchnia loft będzie więc wymagała nieco wyrzeczenia się kolorów i skupienia uwagi na materiałach i fakturach. Oczywiście to tylko ogólna zasada stylu industrialnego, ale nie ma nic gorszego od trzymania się sztywnych ram w aranżacji wnętrz. Warto więc nadać kuchni nieco życia wprowadzając kolorystyczne akcenty, ale należy pamiętać o umiarze. Pamiętajmy też, że ograniczona kolorystyka nie zmusza nas do stosowania tylko ciemnych kolorów. Biała kuchnia w stylu industrialnym to też nie jest zły pomysł. Poprzemysłowe przestrzenie to nierzadko także gładkie, białe ściany. Pamiętajmy o tym, że kuchnia powinna ostatecznie być w miarę przytulnym wnętrzem, w którym z przyjemnością będzie się spędzało czas i przygotowywało pyszne smakołyki. Dlatego nieco koloru w kuchni naprawdę jest konieczne.
Kuchnia industrialna - meble
Charakterystyczna dla stylu industrialnego jest duża przestrzeń z jak najmniejszą ilością podziałów. W przypadku pomieszczenia takiego, jak kuchnia, styl industrialny sprawdzi się głównie wtedy, gdy mamy dużą przestrzeń do zagospodarowania, a wręcz duże, odrębne pomieszczenie. Często sercem takiej loftowej aranżacji jest kuchenna wyspa, czyli ciąg szafek ustawionych na środku pomieszczenia, służący zarówno do przechowywania kuchennych akcesoriów, jak i pełniący również rolę stołu czy blatu roboczego. Meble mogą częściowo posiadać normalną zabudowę, a częściowo otwarte półki. Należy jednak pamiętać o tym, by nie posiadały frezowania czy dekoracji. Jako materiały wykończeniowe do zabudowy sprawdzą się idealnie gładkie, matowe płyty meblowe. Stelaże mebli oraz inne elementy powinny być wykonane z królowej stylu industrialnego, czyli stali. Jeśli chodzi o sprzęt AGD, w takiej kuchni urządzenia powinny mieć metalowe obudowy. Ewentualnie mogą być schowane w zabudowie. To pozwoli na połączenie: industrial plus nowoczesność.
Kuchnia industrialna - oświetlenie
W stylu industrialnym oświetlenie odgrywa bardzo istotną rolę. Podobnie ważne jest także w kuchni, szczególnie takiej, w której nie ma okna. Nawet biała kuchnia bywa ciemna. Zresztą wieczorami przecież także korzystamy w kuchni, przygotowując podwieczorek czy kolację, a zimą te wieczory są naprawdę długie. Ponadto przestrzeń robocza musi być dobrze oświetlona, a przy okazji lampy mogą stanowić walor dekoracyjny, a światło padające w ciekawy sposób może podkreślać klimat loftowego wnętrza. Dlatego warto zwrócić uwagę i się dobrze zastanowić nad wyborem oświetlenia do takiej kuchni. Idealnie do tego stylu będą pasowały reflektory o zogniskowanej wiązce. Jednak kuchnia w stylu industrialnym może być oświetlona na różne sposoby - mogą to być punkty świetlne podwieszone nonszalancko pod sufitem, szyny LED - owe czy po prostu tradycyjne żarówki pozbawione opraw. Lampy powinny mieć kolor czarny, a kabelki i przewody powinny wręcz być widoczne, więc nie ma co się głowić nad ich ukrywaniem. I to jest właśnie zaleta tego stylu. Nie trzeba tak bardzo dbać o estetykę i elegancję, bo wszelkie niedociągnięcia są dla tego stylu jak najbardziej charakterystyczne.
Dodatki w kuchni industrialnej
Styl industrialny charakteryzuje się surowością i chłodem wnętrza. Nie potrzebuje wielu dodatków, jednak w domu warto trochę takie pomieszczenie ożywić. Świetnie sprawdzą się rośliny, niekoniecznie kwitnące, ale zielone. Mogą to być świeże zioła w kamiennych doniczkach albo metalowych wiaderkach. Metalowe pojemniki, puszki z ciastkami, kawą albo herbatą stojące na półkach także będą się ładnie prezentować. Rewelacyjnym pomysłem na dekorację są także kuchenne akcesoria w klimacie loft, wyeksponowane na półkach czy blatach. Mogą to być metalowe, żeliwne garnki, czajniki, patelnie czy zawieszone na haczykach metalowe łyżki, cedzaki i inne rzeczy. Na ścianie pięknie będzie się prezentował duży, dworcowy zegar. Oczywiście za pomocą dodatków warto wnieść do chłodnego wnętrza trochę koloru, dzięki czemu wnętrze zostanie trochę ożywione i będzie nieco przytulniejsze, bo w sumie kuchnia powinna taka być. Dlatego z umiarem, ale można wykorzystać jasnożółte miseczki, czerwone akcesoria lub urządzenia. Jeśli jednak nie chce się używać bardzo rażących kolorów, można zastosować elementy w bardziej stonowanych barwach, na przykład miętowa zieleń, delikatna pomarańcza lub też pudrowy róż. Dodatki drewniane w naturalnym kolorze drewna albo w ogóle z naturalnego drewna również znakomicie się sprawdzą. Mowa oczywiście o drewnianych deskach do krojenia, łyżkach, stolnicy do wyrabiania ciasta czy choćby drewnianych krzesłach.
Mała kuchnia industrialna
Industrialny styl pasuje głównie do dużych kuchni, gdyż charakteryzuje go duża ilość przestrzeni. Jednak, czy mając małą kuchnię lub aneks połączony z salonem, musimy rezygnować z tego stylu choć o nim marzymy? Absolutnie nie! Nawet małą kuchnię w mieszkaniu w bloku w środku miasta można wystylizować na loftowo po dokładnym przemyśleniu sprawy i doborze odpowiednich rozwiązań. Nawet kawałek ściany wyłożony cegłą zrobi już bardzo wiele. Podłogę można wyłożyć płytkami imitującymi fakturę betonu, a do tego jeszcze industrialna lampa i trochę stalowych elementów w postaci na przykład uchwytów do szafek czy wieszaków na ściereczki albo akcesoria i gotowe. Co zaś w przypadku aneksu kuchennego połączonego z salonem? W tej sytuacji salon również musi mieć elementy stylu industrialnego, a najlepiej całą przestrzeń urządzić w takim stylu, zyskując zarówno strefę do gotowania, jak i jadalną czy wypoczynkową. Jednym zdaniem - strefę dla całej rodziny. Przy dużej przestrzeni możemy oddzielić kuchnię od salonu wyspą, barkiem albo po prostu stołem z metalowymi elementami, charakterystycznymi dla stylu loftowego.
Styl loftowy jest bardzo popularnym i cenionym stylem w aranżacji wnętrz. Choć surowy i chłodny, łatwo się w nim zakochać. Takie wnętrza mają bowiem niepowtarzalny klimat, bez znaczenia o jakie chodzi pomieszczenie. Styl ten to znakomity sposób na odzwierciedlenie własnego, nietypowego charakteru, a przecież kuchnia powinna być wizytówką właścicielki i gospodyni. Kuchnia w takim stylu zachwyci nie tylko domowników, ale także odwiedzających ich gości. W takim wnętrzu naprawdę można zapomnieć o Bożym świecie i poczuć się jak w wehikule czasu. Jest to idealny styl dla osób lubiących oryginalność i trochę nonszalancji. W takim pomieszczeniu spędzanie czasu stanie się niezwykłą przyjemnością i wprawi nas w dobry nastrój.