Kuchnia w stylu nowoczesnym

Wraz z rozwojem technologii, również wnętrza domów i mieszkań stają się coraz bardziej nowoczesne. Nie omija to również kuchni. Każda Pani Domu traktuje kuchnię jak swoje królestwo i urządza ją na sposób najbardziej wymarzony. Kuchnia jest dziś już nie tylko osobnym pomieszczeniem. Często, zwłaszcza w niewielkich domach i mieszkaniach, jest łączona z salonem i służy nie tylko do przygotowywania i spożywania posiłków, ale także do rodzinnego spędzania czasu na co dzień. To sprawia, że obok salonu, kuchnia jest kolejnym pomieszczeniem, w którym spędzamy najwięcej czasu. Warto więc zadbać o jej odpowiednią aranżację, by spędzany w niej czas był jak najprzyjemniejszy. Kuchnia powinna być nie tylko elegancka, ale także ergonomiczna, a więc wygodna do przygotowywania posiłków oraz łatwa do sprzątania, gdyż czystość w kuchni jest na pierwszym miejscu.

Autor: imello.pl

Opublikowano: 06.04.2022

Zmodyfikowano: 20.06.2022

Kuchnia w stylu nowoczesnym- jaka to kuchnia?

Nowoczesna kuchnia powinna spełniać kilka ważnych kryteriów. Powinna być miejscem ciepłym i rodzinnym, bo tak jest przecież od zawsze. Oprócz tego jednak aranżacja musi być odpowiednio przemyślana dla komfortu przygotowywania jedzenia, przechowywania produktów, gromadzenia odpadów czy oczywiście utrzymania czystości. Ważne jest więc zastosowanie odpowiednich materiałów oraz elementów wyposażenia i ich umiejscowienie. Nie może w niej także zabraknąć odrobiny nonszalancji i szaleństwa. Kuchnia powinna odzwierciedlać charakter Pani Domu, więc powinna zawierać elementy zgodne z jej upodobaniami i potrzebami. Zazwyczaj to panie spędzają tam najwięcej czasu, więc warto oddać im pole do aranżacji tego wnętrza według własnego gustu. Kuchnię w stylu nowoczesnym charakteryzuje również oszczędność w dodatkach oraz oczywiście nowoczesny sprzęt AGD. 

Nowoczesne meble kuchenne

Nowoczesne meble do kuchni charakteryzują się przede wszystkim stonowanymi kolorami. Współcześni producenci mebli prześcigają się w coraz ciekawszych rozwiązaniach. Najlepszym pomysłem do nowoczesnej kuchni będą szafki z dużą ilością szuflad i półek lub wnęk z pojemnikami, w których pomieści się wszystko i łatwiej będzie utrzymać porządek. W kuchni bowiem musi znaleźć się miejsce nie tylko na produkty spożywcze, ale również na wszystkie kuchenne przybory, garnki, małe AGD i rzecz jasna na odpady, których segregacja wymaga naprawdę niemałej przestrzeni. To w kuchni powstaje najwięcej śmieci, więc logiczne jest, że muszą być tam składowane. Najczęściej nowoczesne meble do kuchni mają biały lub szary kolor, ale można puścić wodze fantazji i dopasować coś o bardziej żywych barwach. Zamiast stołu roboczego, w nowoczesnych kuchniach najczęściej mamy blaty umiejscowione na szafkach. Są one wykonane z gładkiego i śliskiego drewna lub kamienia, dzięki czemu łatwo je zetrzeć. Warto pomyśleć także o wykorzystaniu szkła, nie tylko na blaty, ale również na ścianę nad blatami. To znacznie ułatwi sprzątanie. 

Studio Kamela, Kraśnik
Studio Kamela, Kraśnik
Studio Kuchnie BB, Bielsko-Biała

Sprzęty w kuchni w stylu nowoczesnym

Oczywiście kuchnia to także kilka niezbędnych sprzętów AGD. W każdej kuchni musi znaleźć się lodówka, kuchenka, piekarnik czy zmywarka. W nowoczesnych kuchniach nie ma już tradycyjnych kuchenek gazowych. Ich miejsce zajęły płyty indukcyjne. Sprzęty AGD bardzo często są zabudowane szafkami. Jednak kuchnia to nie tylko duże AGD, ale też mniejsze urządzenia, takie jak czajniki elektryczne, ekspresy do kawy czy tostery. Eleganckie urządzenia powinny być w nowoczesnej kuchni wyeksponowane na szafkach, blatach lub półkach i stanowić ciekawy element dekoracji. 

Ciekawe dodatki

W stylu nowoczesnym dodatków raczej jest niewiele. Dodatek dekoracyjny może stanowić wyeksponowane na szafkach małe AGD. Na szafkach i półkach można także ustawić różne minimalistyczne pojemniki na drobiazgi. Mogą to być na przykład stojaki na sztućce czy noże lub pojemniki na przyprawy. Wartym rozważenia rozwiązaniem jest zastosowanie ceramiki, która urzeka formami i zwykle jest utrzymana w jednolitej kolorystyce. Nie można zapominać także o ciekawych akcesoriach kuchennych, które nie tylko ułatwią życie, ale również będą ciekawymi dodatkami dekoracyjnymi. Mowa tu na przykład o designerskim dziadku do orzechów, wyciskarce do cytrusów, silikonowych szpatułkach czy łyżkach. Tego typu rzeczy można doskonale wyeksponować zawieszając je na haczykach nad blatami. Takie urozmaicające wnętrze drobiazgi, przydatne zawsze pod ręką cieszą oko i wywołują uśmiech na twarzy. 

Wyspa kuchenna - jedno z najnowocześniejszych rozwiązań

Coraz częściej wśród nowoczesnych aranżacji spotykana jest kuchnia z wyspą. Wyspa przypomina kilka szafek połączonych ze sobą. Jest to ciekawa możliwość do przechowywania większej ilości kuchennych szpargałów. Wyspa kuchenna może być umiejscowiona zarówno na środku dużego pomieszczenia, jak i w aneksie kuchennym, połączonym na przykład z salonem lub jadalnią. Wyspa taka może wtedy być zastosowana zamiast ścianki działowej - będzie idealnym sposobem na oddzielenie strefy do przygotowywania posiłków od strefy rodzinnej lub jadalnej. Okazałe wyspy kuchenne przywędrowały do nas oczywiście ze Stanów Zjednoczonych, gdzie są już niemal standardem. Przy wysokich wyspach idealnie sprawdzają się tak zwane hokery, czyli wysokie krzesła barowe

Studio Verle, Katowice
Studio Verle, Katowice

Oświetlenie w nowoczesnej kuchni

W pomieszczeniu takim jak kuchnia oświetlenie odgrywa ogromną rolę. Odpowiednie światło jest niezbędne, aby dokładnie widzieć, co się robi, kiedy przygotowuje się jedzenie wieczorem. Ponadto odpowiednie oświetlenie pozwoli też na łatwiejsze i porządniejsze sprzątanie, dzięki temu, że łatwo dostrzeżemy wszelkie zabrudzenia i zanieczyszczenia. W nowoczesnych wnętrzach, w tym również w kuchni, najlepiej zastosować oświetlenie LED, które jest zarówno ekonomiczne, jak i ekologiczne. Warto postawić na ciekawe warianty oświetlenia - nie tylko lampę sufitową o ciekawym, nowoczesnym designie, ale także oświetlenie nad blatami lub kuchenką. 

Minimalizm w nowoczesnej kuchni

Minimalizm to słowo, które często przewija się w kontekście nowoczesnych aranżacji pomieszczeń. Szczególnie w małych pomieszczeniach jest ważny, a kuchnie nierzadko takie właśnie są, zwłaszcza gdy są połączone z salonem. W nowoczesnym wnętrzu nie wszystko też musi być gołym okiem widoczne - stąd właśnie też ukrywanie AGD pod zabudową czy pozbawianie szafek i szuflad uchwytów. W nowoczesnej i minimalistycznej kuchni stawia się na wygodę i łatwość obsługi oraz sprzątania, na które przecież nie lubimy tracić czasu. 

Nowoczesna kuchnia marzeń

Urządzanie nowoczesnej kuchni to niezłe pole do popisu dla gospodyń domowych. Warto urządzić swoje wymarzone królestwo tak, by być z niego dumną i dumnie prezentować je gościom, jako własną wizytówkę. W takiej nowoczesnej, eleganckiej i luksusowej kuchni gotowanie będzie czystą przyjemnością i nie będzie się chciało z niej wychodzić. 
 

Studio Kuchnie BB, Bielsko-Biała
Studio Kuchnie BB, Bielsko-Biała
Studio Kuchnie BB, Bielsko-Biała

Nowocześnie? Nic trudnego!

Piękna kuchnia dla każdego!

Mogą Cię zainteresować

section logo

Tagi

section logo
imello logo