Kuchnia w stylu włoskim - słoneczna Italia w Twoim domu

Gaje oliwne, ogrzewane słońcem słodkie pomarańcze, czerwone wino i długie godziny spędzane przy wspólnym stole - to kwintesencja włoskiego dolce vita. Ten kraj na południu Europy słynie nie tylko z pięknych widoków, ale i wyjątkowo smacznych potraw. Chcesz, aby Twoja kuchnia w stylu włoskim była urządzona ze smakiem i zachęcała do spotkań z bliskimi? Dowiedz się, jak przenieść włoską estetykę do polskiego domu, by zyskać funkcjonalne i ponadczasowe wnętrze rodem z Południa.

Autor: imello.pl

Opublikowano: 28.02.2023

Zmodyfikowano: 28.02.2023

Styl włoski a styl śródziemnomorski - czym się różnią?

Kiedy spojrzymy na mapę Europy, a dokładniej na basen Morza Śródziemnego, naszym oczom ukaże się nie tylko włoski "bucik", ale także terytorium Grecji, Prowansji czy Maroka. Nic więc dziwnego, że śródziemnomorski styl urządzania wnętrz obejmuje wiele trendów i sposobów kreowania przestrzeni - włoska estetyka jest jedną z nich. W zależności od regionu, we wnętrzach mogą pojawiać się inne wykończenia i motywy, chociaż wspólnym mianownikiem pozostaje relaksująca, czerpiąca z barw natury i zachęcająca do zatrzymania się w biegu, atmosfera. Jakimi środkami udaje się ją osiągnąć w przypadku poszczególnych styli?


1. Kuchnia w stylu greckim słynie z nieco pocztówkowego charakteru: we wnętrzu dominuje biel i kobalt. Połączenie tych kolorów owocuje niezwykłą wizualną czystością i świeżością, do których pasuje szmaragdowa zieleń i kolor cytrynowy. Klimat greckiej wyspy w samo południe osiągnięty.
2. Kuchnia w stylu prowansalskim uwielbia rozbielone barwy, bladofioletowy kolor i motyw dekoracyjny z lawendą w roli głównej, meble z tzw. przecierką czy postarzane ramy obrazów i luster. Jej najlepszym przyjacielem są pastele.
3. Kuchnie w stylu hiszpańskim oraz marokańskim łączy zamiłowanie do wyrazistych ornamentów, widocznych szczególnie na płytkach podłogowych i ściennych. Hiszpania słynie z azulejos - kwadratowych, szkliwionych płytek ceramicznych, często geometrycznych, w biało-błękitnej tonacji. Z kolei z Maroka wywodzi się marokańska koniczyna, czyli niezwykle dekoracyjny wzór inspirowany tą rośliną, chętnie umieszczany na mozaikach.


A czym cechuje się kuchnia w stylu włoskim? Dziś to właśnie o niej opowiemy Ci najwięcej. 
 

Stylowe włoskie kuchnie - wyznaczniki

Kuchnia w stylu włoskim w subtelny sposób nawiązuje do dziedzictwa starożytnych Rzymian. W tak urządzonym, pełnym światła i przestronnym pomieszczeniu, z pewnością pojawią się wnęki, a także wszelkiego rodzaju zaokrąglenia m.in. łuki pomiędzy pokojami, na suficie czy w formie kuchennej wyspy. Obecne są tam także kolumny w nieco mniej monumentalnym, wtopionym w całość wystroju, wydaniu.

Materiały wykończeniowe a kuchnia w stylu włoskim
W stylizacjach na włoski dom brakuje raczej szklanych i chromowanych - ogólnie: wypolerowanych - powierzchni. Gdzieniegdzie pojawiają się ozdoby z kutego żelaza, ale zdecydowanym królem aranżacji włoskich kuchni jest naturalny kamień, często w surowej formie  - marmur, granit i trawertyn. W południowej kuchni kamienne wykończenia są niezwykle popularne. Wykonuje się z nich nie tylko podłogi, ale także kuchenne blaty oraz wykłada miejsca wokół okien i drzwi. Oprócz marmuru do dekoratorskiego tria należy ceramika oraz terakota, czyli wypalana glina, o ciepłej barwie, którą kładzie się na podłogę w formie płytek. W takim otoczeniu każda pizza, owoce morza czy dodające energię espresso będą smakować jak u prawdziwej włoskiej mammy.

Co na ścianę w kuchni w stylu włoskim?
Jeżeli chodzi o wykończenie ścian, możliwości jest wiele. Dla wielbicieli wnętrzarskiej harmonii idealne będą: jednobarwne kafelki lub tynk dekoracyjny, który pomoże stworzyć klimat włoskiej winnicy. Wielbiciele odważniejszych rozwiązań mogą zdecydować się nawet na malowniczy fresk czy efektowną, drobniutką mozaikę nad blatem, nawiązującą do natury np. z gałązkami oliwnymi czy soczystymi owocami pomarańczy. Chcesz szybko nadać swojej kuchni włoski charakter? Wybierz taką fototapetę, dzięki której poczujesz się jak na spacerze po uliczkach pięknej Italii: z widokiem na spokojne morze, dojrzewające w słońcu winogrona czy kamienną fontannę.
 

Kolory we włoskiej kuchni

W palecie kolorystycznej pomieszczeń we włoskim stylu, jak w lustrze, odbija się charakterystyczny śródziemnomorski krajobraz. W tych wnętrzach nie może zabraknąć beżów, kremów i brązów, szczególnie w odcieniach kawy - to odwołanie do włoskiej ziemi. Doskonale zagrają one z bielą, którą kochają Włosi. Do klasycznej włoskiej kuchni pasują też mocne, energetyczne kolory: intensywna czerwień, żywe pomarańcze i cała gama żółcieni niczym mocne słońce zachodzące nad tym malowniczym krajem. Z czym je zestawić? Na pewno z elementami w zielonej tonacji oraz turkusem i seledynem, naśladującymi głęboki kolor nieba i wody. Kiedy aranżacja jest już prawie gotowa, można śmiało wzbogacić ją o pudrowy róż, a nawet fiolet. Tak właśnie prezentuje się kolorystyka włoskiej kuchni w pigułce.

 

Meble kuchenne we włoskim stylu

Co jest charakterystyczną cechą kuchni w stylu włoskim? To udane połączenie elementów zaczerpniętych wprost z klasycznych wnętrz i takich, które swoim wystrojem przypominają dawne angielskie posiadłości. Sielski charakter kuchni nie jest jednak przesadzony ani zbyt banalny - dużo w nim drewna i bogatych ornamentów. Modelowe meble kuchenne we włoskim stylu - czym powinny się charakteryzować? Ich wyznaczniki to:


prostota formy;
rzeźbione i frezowane fronty szafek, kredensów oraz nóg stołu; 
• obowiązkowy gzyms - pozioma listwa, zamykająca zabudowę od góry;
• wspomniane już wcześniej kolumienki;
ażurowe detale;
• liczne otwarte szafki do przechowywania żywności;
• zawieszone na ścianie półki do eksponowania dekoracyjnych naczyń, bibelotów;
• finezyjne, ozdobne okucia i uchwyty, które zachowują przy tym funkcjonalność;
• koniecznie rozkładany, drewniany stół do rodzinnego biesiadowania. Zgodnie z południową filozofią im więcej gości, tym lepiej! Stół w naturalny sposób staje się centrum życia rodzinnego, a także służy do przygotowywania posiłków np. zagniatania ciasta czy krojenia;
• tapicerowane krzesła o dużej miękkości.


Baza kuchni zbudowana z mebli to jednak nie wszystko. W kreowaniu śródziemnomorskiej atmosfery ważną rolę grają unikalne dodatki, które są kwintesencją włoskiego dizajnu. Przyjrzyjmy się im bliżej. 
 

Kuchnia włoska a dodatki

Wyobraź sobie, że jesteś gościem na włoskiej biesiadzie. Czego nie może na niej zabraknąć? Oczywiście ręcznie robionego makaronu, wina (i śpiewu)! We wprowadzeniu do domu atmosfery radosnego święta w bardzo włoskim stylu pomogą Ci:


• akcesoria do podawania i przechowywania wina - metalowe korkociągi oraz kieliszki o wyjątkowej urodzie, a także stojak na wino;
ekspres do kawy - zadbaj o to, by już od rana w kuchni unosił się zapach przyjemny dla każdego kawosza, a filiżanka espresso stawiała na nogi;
robot kuchenny, który posiada funkcję zagniatania ciasta na pizzę i specjalną nakładkę do makaronu - własnoręcznie wykonana potrawa nie będzie miała sobie równych;
• wiele ceramicznych pojemników na przechowywanie aromatycznych przypraw - włoska kuchnia bardzo mocno stawia na smak - oraz suchych produktów. Nie zapomnij o butelkach na ocet i oliwę;
• rozmaite tekstylia, zaczynając od wzorzystego obrusa (postaw na kwiaty lub czerwono-białą kratę), kończąc na chroniących przed słońcem i dodających uroku firanach;
grafiki odwołujące się do malowniczej Italii: postarzane mapy Włoch oraz plakaty prezentującą wszystkie gatunki włoskiej kawy czy typy makaronu;
• kuchnia włoska nie istnieje bez dekoracyjnych talerzy z porcelany - na nich każda potrawa będzie wyglądać obłędnie;
• pomyśl o pozostałych drobiazgach, które w subtelny sposób wprowadzą styl włoski do Twojego wnętrza: terakotowe doniczki z pachnącymi ziołami, patery z owocami, warkocze czosnku.


Kuchnia w stylu włoskim może być zarówno przytulna, jak i funkcjonalna. Włoski styl wniesie odrobinę słońca, głęboko niebieskiego nieba i południowej spontaniczności nawet w środek mroźnej polskiej zimy. Buon appetito!

 

Klimat słonecznej Italii

w Twoim domu!

Mogą Cię zainteresować

section logo
imello logo