Mała kuchnia – 5 sposobów na jej aranżację
Każda pani domu marzy o dużej, przestronnej, pięknej kuchni. Im większa przestrzeń, tym większe możliwości aranżacyjne i większy komfort. Niestety nie każdy może mieć taką kuchnię. Kupując gotowy dom czy tym bardziej mieszkanie w bloku trzeba liczyć się z tym, co tam zastaniemy. W nowoczesnych mieszkaniach coraz częściej mamy kuchnie połączone z salonami, ale w tych mniej nowoczesnych blokach już tak nie ma i niewiele można zmienić. Kuchnie zwykle są wąskie, ciasne i często nie mają okna. Bardzo mała kuchnia nie jest łatwa do urządzenia, jednak nie znaczy to, że taka kuchnia nie może być stylowa i wygodna. Oto kilka sposobów na urządzenie pięknej małej kuchni.
Autor: imello.pl
Opublikowano: 25.03.2022
Zmodyfikowano: 05.07.2022
31 osób lubi ten artykuł
Na skróty
1. Urządzenia 2 w 1
Bez urządzeń AGD, takich jak lodówka, kuchenka, piekarnik czy zmywarka, trudno wyobrazić sobie kuchnię. Podobnie, jak bez tych mniejszych, a więc mikserów, blenderów, mikrofalówek, tosterów, czajników, ekspresów do kawy i innych. W małej kuchni jednak niełatwo wszystko pomieścić, dlatego najlepiej wybierać urządzenia łączące funkcje dwóch czy nawet trzech. Najlepszy przykład – opiekacz. Zamiast mieć w domu i ten do kanapek i gofrownicę, można kupić jeden, ale 2, a nawet 3 w 1 z wymiennymi płytkami.
2. Jasne kolory
Małe kuchnie często są ciemne i obskurne. Nierzadko zdarza się, że nie mają nawet okna. Dlatego trzeba tu zadbać nie tylko o odpowiednie oświetlenie, ale także kolorystykę. Najlepiej użyć tylko jasne kolory do małej kuchni. Biel będzie idealna. Białe ściany, na podłodze też biel lub jasne panele no i oczywiście białe meble. Jasne meble sprawiają, że pomieszczenie optycznie się powiększa. Taki sam efekt da zastosowanie szkła, np. pomiędzy blatem, a wiszącymi szafkami. Zyskamy dzięki temu też łatwość sprzątania.
3. Odpowiednie ustawienie mebli
Bardzo mała kuchnia wymaga również odpowiedniego ustawienia mebli, aby uzyskać jak najwięcej przestrzeni do poruszania się oraz miejsca na różne rzeczy. W wąskiej kuchni najlepiej ustawić wszystkie meble i sprzęty przy jednej ścianie, na całej długości. Zaś w kuchni kwadratowej można ustawić meble przy dwóch ścianach lub trzech, tworząc kształt litery U. Idealnym wyborem są zawieszane szafki do małej kuchni. Najlepiej aby znalazły się na tej samej ścianie, przy której mamy meble stojące.
4. Sprytne triki dla wygody
Zamiast zamartwiać się, że w kuchni jest za mało miejsca, warto zaszaleć, puścić wodze fantazji i zastosować pewne sprytne triki. To wspaniały sposób na małą kuchnię, by przerodzić ją w małe królestwo pani domu. Na przykład warto wybrać składany blat, który posłuży w razie czego jako dodatkowy blat roboczy albo stół. Do tego należy pamiętać, że w małej kuchni niełatwo pomieścić tyle szafek, aby wystarczyło miejsca, na wszystkie niezbędne rzeczy – jedzenie, narzędzia, małe AGD, bo nie wszystko może stać na blatach itd. Warto zobaczyć inny artykuł, o sposobach na zaoszczędzenie miejsca w kuchni. Ważny jest nie tylko sposób układania rzeczy w szafkach, ale także zastosowanie pojemników, organizerów zarówno w szafkach, jak i na blatach. Kawa, herbata, przyprawy czy ziarna w słoikach to ciekawa dekoracja.
5. Bez szaleństwa z dodatkami
W małej kuchni nie ma niestety miejsca na liczne dodatki. Wskazany jest minimalizm. Zbyt duża ilość dodatków przytłoczy i sprawi wrażenie ciasnoty i bałaganu. Wystarczy jeden obrazek na ścianie, przy której nie ma mebli, ciekawa firanka czy zasłonka w kuchni z oknem, a na blacie można zaprezentować małe AGD, słoiki z przyprawami czy kawą lub małe doniczki z ziołami.