Panele ścienne w sypialni

Praktycznie tylko w niej śpimy. Nie spędzamy w niej wiele czasu, a raczej najmniej w ciągu doby i głównie w nocy. Przez to często traktujemy ją nieco po macoszemu, odkładając jej aranżację na dalszy plan i nie przykładając się zbytnio do szczegółów. To błąd, bo wystrój sypialni również ma znaczenie dla jakości naszego snu, a odpowiedni sen jest podstawą dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Problemy ze snem powodują, że jesteśmy ciągle zmęczeni, nie możemy się skoncentrować na naszych codziennych zajęciach i łatwo nas zdenerwować. Jednak sypialnia, to nie tylko sen. To też jedyne takie miejsce, w którym możemy się schować przed całym światem i choć przez chwilę być sobą - bez makijażu, fryzury, eleganckiego stroju i poważnej miny. Wygląd naszej sypialni jest bardzo istotny dla naszego samopoczucia i wypoczynku, dlatego oprócz samego łóżka, które jest najważniejsze, warto zadbać także o inne detale, w tym oczywiście ściany. Odpowiedniej aranżacji wymaga nie tylko ściana za łóżkiem, ale również ściana naprzeciwko łóżka, którą będziemy codziennie widzieć po przebudzeniu. Jak więc zaaranżować ściany, aby czas spędzony w sypialni był chwilą najwyższej przyjemności? Jak zaaranżować ścianę naprzeciw łóżka, by budzić się codziennie z dobrym samopoczuciem i spoglądać na nią z dumą? Sposobów na to jest wiele - farby, panele ścienne, tapety ścienne czy różne dekoracje ścienne do sypialni.

Autor: imello.pl

Opublikowano: 15.07.2022

Zmodyfikowano: 19.07.2022

Jakie kolory ścian wybrać do sypialni?

Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na pomalowanie ścian farbą, założenie tapety czy paneli, podstawą jest wybór odpowiednich kolorów. W sypialni nie powinno się używać zbyt mocnych i jaskrawych kolorów. Takie kolory potrafią mocno przeszkadzać w spaniu. Jakie więc kolory będą najlepsze? Przede wszystkim stonowane i delikatne. Najlepiej sprawdzi się biel, pastelowe odcienie zieleni, niebieskiego, szarości, różu lub fioletu, choć te dwa ostatnie bardziej pasują do sypialni dla dzieci. Ewentualnie można zdecydować się na kontrast, czyli ciemną ścianę za łóżkiem, a pozostałe ściany jasne. Pamiętajmy przy wyborze kolorów o tym, że powinny być spójne z kolorami łóżka, pościeli, koca i innych mebli. Oczywiście wszystko zależy od naszego gustu i upodobań. Jeśli jesteśmy nerwowi, wybierzmy kolor zielony, który będzie nas uspokajał, a jeśli jesteśmy spokojni i zwykle ospali rano, możemy wybrać nieco odważniejsze kolory, które nas pobudzą. 

Panele ścienne - ciekawy pomysł na ścianę za łóżkiem

Ściana za łóżkiem to ważny element całej sypialni. Nie musi wyglądać tak samo, jak ściany w całym pomieszczeniu, a wręcz lepiej, jeśli będzie wyglądał zupełnie inaczej. Bardzo ciekawym pomysłem na to miejsce są panele ścienne. Dekoracyjne panele czynią pomieszczenie eleganckim i świetnie je urozmaicają. Producenci oferują duży wybór różnorodnych paneli ściennych. Mnogość kształtów i kolorów sprawia, że nie jest tak łatwo podjąć decyzję, które będą najlepsze do naszej sypialni. Wybór trzeba dobrze przeanalizować. Przede wszystkim panele są wykonywane z różnych materiałów. Można znaleźć na rynku zarówno panele ścienne drewniane, jak i z betonu dekoracyjnego czy nowoczesne panele tapicerowane lub panele ścienne 3D. Panele ścienne tapicerowane, to wspaniały pomysł na stworzenie dodatkowego zagłówka łóżka. Takie panele ścienne są miękkie i miłe w dotyku, co sprawia, że nie musimy obawiać się uderzenia w głowę po gwałtownym podniesieniu się z łóżka. Jest to ważne szczególnie w sypialniach na poddaszu, gdzie łóżka stawiane są często pod skosami.

Panele 3d - co warto o nich wiedzieć?

Jeszcze bardziej nowoczesnym rozwiązaniem są panele ścienne 3D. Potrafią one niezwykle zachwycić swoimi wyjątkowymi kształtami, kolorami i wzorami. Panele ścienne 3D to panele gipsowe, które pozwolą stworzyć niepowtarzalne i wspaniałe wnętrze. Są idealnym wyborem dla osób, które nie lubią nudy i chcą się zawsze wyróżnić. W przypadku ściany za łóżkiem zazwyczaj stosujemy tam ścienne oświetlenie. Przy zastosowaniu paneli, można do nich dobrać również niestandardowy rodzaj oświetlenia, które sprawi, że będzie to wyglądało jeszcze wspanialej i stworzy naprawdę niepowtarzalny nastrój. Nie ma lepszego pomysłu na aranżację przestrzeni za łóżkiem niż podświetlone panele ścienne, zwłaszcza te 3D w geometrycznych kształtach. Efekty takiego połączenia zachwycą cię bardziej niż myślisz.

Co zamiast paneli ściennych?

Panele ścienne choć są piękne i okazałe, a także dają ogrom możliwości aranżacyjnych, nie należą do najtańszych opcji. Jednak jest także wiele innych sposobów na zaaranżowanie ścian sypialni. Pamiętajmy też, że panele ścienne nie powinny też znaleźć się na wszystkich ścianach w całym pomieszczeniu, a jedynie na przykład za łóżkiem. Pozostałe ściany trzeba zaaranżować inaczej, ale tak, by rzecz jasna pasowały do paneli. Czym można zastąpić panele ścienne za łóżkiem? Propozycji jest wiele. Można wykorzystać kamień, drewno lub cegłę dekoracyjną, która po podświetleniu może dać podobnie zachwycające efekty, jak panele ścienne. Oprócz tego ciekawym pomysłem są tapety ścienne do sypialni w jakieś mniej lub bardziej standardowe wzory, na przykład geometryczne. Taka tapeta niewiele będzie różniła się od ściennych paneli, a jest rozwiązaniem znacznie tańszym. Tapeta jest także dobrym pomysłem na zagospodarowanie reszty ścian w całej sypialni. Trzeba tylko pamiętać, by dopasować ją odpowiednio do całości aranżacji sypialni, w tym do ściany za łóżkiem. Należy też pamiętać o tym, że właśnie ta tapeta będzie nas każdego dnia witała, gdy się obudzimy. Tapeta na resztę ściany może być w jednym kolorze lub posiadać wzory, na przykład kojarzące się z nocą i snem, czyli gwiazdki albo księżyce. Ewentualnie może to być też tapeta z deseniem roślinnym. W sypialni mamy nie tylko odpocząć, ale także wyciszyć się i odstresować, więc uspokajająca zieleń i motywy naturalne będą idealnym wyborem. Szczególnie osoby z tendencją do objawów nerwicowych powinni stosować w domach jak najwięcej zieleni i motywów naturalnych. 

Inne dekoracje ścienne

Jeśli decydujemy się tylko na pomalowanie ścian farbą lub tapetę jednobarwną, warto pomyśleć o innych elementach dekoracyjnych, które wzbogacą nam wnętrze naszej sypialni i uprzyjemnią moment, kiedy otworzymy oczy na dźwięk budzika. Na pewno warto powiesić na ścianach jakieś obrazy. Jeśli nie decydujemy się na panele ścienne za łóżkiem, warto zawiesić tam duży obraz przedstawiający jakiś pejzaż, rośliny albo panoramę miasta. Może to być również kompozycja mniejszych obrazków w ramkach albo zdjęć z wakacji. Zdjęcia znad morza, na których widok od razu usłyszymy ten przyjemny i uspokajający szum morskiej wody, to idealny pomysł do sypialni. 

A może makramy?

Oprócz obrazów, na ścianach można zawiesić ręcznie wykonane dekoracje, na przykład plecione makramy, które mogą posłużyć nawet też jako niestandardowy rodzaj kwietników. Rośliny, które napełnią powietrze w sypialni przyjemnym zapachem natury, są wręcz obowiązkiem w sypialni. Nie muszą jednak stać tylko na parapecie okna, stoliku czy komodzie. Mogą też wisieć na kwietnikach na ścianie. 

Suszone kwiaty jako dekoracja?

Dobrym pomysłem będą też dekoracje z suszonych kwiatów, które również potrafią pięknie pachnieć. Jak widać, możliwości zaaranżowania ścian w sypialni jest naprawdę całe mnóstwo, a wybór konkretnych zależy głównie od nas, ale też od możliwości, jakie daje nam wykończenie ścian w naszej sypialni. Niekiedy montaż na przykład paneli może okazać się niemożliwy, więc warto planować to już w fazie projektowania, aby uniknąć później niemiłych niespodzianek i nie musieć żegnać się z marzeniami. Mnogość możliwości może spowodować, że wybór nie będzie łatwy, więc nie podejmujmy decyzji zbyt szybko. Dobrze ją przemyślmy, by cieszyć się później przez długie lata wymarzoną sypialnią i być każdego dnia wypoczętym oraz pełnym energii do podejmowania codziennych wyzwań!

Co sądzicie o takim udekorowaniu ściany w sypialni?

Panele ścienne to ciekawy design i sposób na odświeżenie wnętrza.

Mogą Cię zainteresować

section logo

Tagi

section logo
imello logo