Płytki azulejos - jakie są i gdzie się sprawdzą?

Często myślimy płytki azulejos – malutkie, ręcznie malowane i wypalane rękodzieła. Jedni mówią płytki hiszpańskie azulejo, inni włoskie, holenderskie, a jeszcze inni portugalskie azulejos. Jednak, abyśmy byli bardziej świadomi i precyzyjni w opisie, to przede wszystkim należy wskazać, że to głównie wpływy arabskie na kontynencie przyczyniły się do powstania tego rodzaju płytek. Natomiast zalążek portugalskich azulejos datuje się na drugą połowę XV wieku. Związane jest to z podróżą króla Manuela I Szczęśliwego do Hiszpanii. Zafascynowany tym, co zobaczył podczas wyprawy do Sewilli, czy Saragossy, postanowił wybudować znany po dziś dzień Pałac Narodowy w Sintrze wykorzystując hiszpańsko-mauretańskie azulejos. Z czasem zaczęto wykorzystywać motywy roślinne, czy elementy wypraw morskich (np. z opisów Vasco da Gama), a portugalskie azulejos doczekało się ocen w kategorii – sztuka.

 

Początkowo kafelki portugalskie miały wielokolorowe zdobienia, jednak z czasem zaczęły występować w białych i niebieskich barwach. Taka charakterystyka zresztą trwa do dziś. Jednak warto dodać, że w nowoczesnym wydaniu możemy spotkać się z zastosowaniem innej palety kolorów. Obecnie nadal spotkamy geometryczne wzory, motywy roślinne, historyczne, a niekiedy nawet sceny rodzajowe o znamionach mitologiczno-religijnych płytek azulejos. Chęć na aranżację w portugalskim stylu, do nie dla jednych z nas chrapka na niepowtarzalne wnętrze.

Autor: imello.pl

Opublikowano: 07.02.2022

Zmodyfikowano: 22.06.2022

Jakie są płytki azulejos?

To przede wszystkim misternie zdobione i szkliwione cienkie płytki ceramiczne, które niejednokrotnie opowiadają małą historię. Nie bez znaczenia porównywane są z klimatem śródziemnomorskim. Tam bowiem mają swoje korzenie.

 

Obok niebieskiej barwy ( azul tłum. niebieski), zawsze znajdziemy motyw przewodni, który możemy łączyć w dowolny sposób. Zazwyczaj występują w ustandaryzowanych wymiarach, jako płytki kwadratowe o bokach 13,5 cm do 14,5 cm. Natomiast w celu uzyskania konkretnej barwy używa się tlenków: kolor niebieski to zasługa tlenku kobaltu, zieleń otrzymamy przy pomocy tlenku miedzi, biel przy wykorzystaniu tlenku cyny, żółty to zasługa tlenku żelaza, a odcienie od brązu do czerni powstaną po dodaniu tlenku manganu.

 

Mimo, że bogato zdobione nie przytłaczają, a obok wręcz wysublimowanych wrażeń estetycznych płytki azulejos mają jeszcze kilka zalet:

  • są odporne na uszkodzenia mechaniczne,
  • nie wycierają się,
  • zachowują kolor (nie blakną),
  • są trwałe,
  • łatwe do utrzymania w czystości (gładka powierzchnia),
  • dają idealne odbicie światła (mocno szkliwiona warstwa wierzchnia),
  • odporne na działanie czynników zewnętrznych,
  • chronią przed wysokimi temperaturami i wilgocią (latem chłodzą, zimą zabezpieczają).

Gdzie sprawdzą się płytki portugalskie?

W aspekcie zastosowania, stanowią doskonałą alternatywę dla nowoczesnych wnętrz. Bogato zdobione mogą być wykorzystane zarówno w wersji podłogowej, jak i ściennej. Co więcej, mając możliwość dowolnej kompozycji oraz łączenia, jesteśmy w stanie stworzyć jakże unikatowy obraz i to we własnym wnętrzu.

 

Pięknie wyglądają oddzielając konkretne przestrzenie we wnętrzach. Sprawdzą się zarówno, jako ciekawy motyw posadzki w zachowawczej łazience lub przedpokoju. Pięknie udekorują niejedną kuchenną ścianę, szczególnie nad blatem. Ponadto płytki te warto łączyć z drewnem, niekiedy betonem, układać w misterne mozaiki.

 

Dla miłośników stylu rustykalnego oraz vintage, jakże umiłowana klasyka. Stanowią doskonały punkt zaczepienia i inspiracji dekoratorskich. Decydując się na wyłożenie całej powierzchni posadzki lub ściany płytkami azulejos warto pomyśleć o stonowanych kolorach mebli. Najlepiej łącząc je z bielą oraz drewnem. Jednak chcąc podkreślić jedynie fragment wnętrza przy pomocy azulejos, pamiętajmy aby zadbać o stosowne dodatki, które będą kontynuacją stylu. Czasem wystarczy drobny element np. wazon, kuchenna deska do krojenia, czy uchwyty szafek lub kredensu.

 

Dla wnętrz utrzymanych w stylu nowoczesnym, często o jednolitym tle, płytki portugalskie nadadzą pomieszczeniu więcej finezji. Warto zadbać przede wszystkim o odpowiedni, zrównoważony wybór kolorystyki. Podkreślony w ten sposób pojedynczy element świadczyć będzie o naszym wysmakowanym guście, nie rezygnując przy tym z pozostałych walorów estetycznych oraz funkcjonalnych.

 

Powyżej zostały pokazane jedynie drobne wytyczne do zastosowania płytek. Warto zapamiętać, że pięknie komponują się w otoczeniu porcelany, szkła, a także drewna. Dodatkowo inspiracją jest sama Portugalia, gdzie azulejos zdobią nie tylko fasady oraz elewacje historycznych budynków i świątyń, ale również współczesne dworce, metra, restauracje i domy.

 

Dobrane z wyczuciem płytki przez lata będą zachęcać do przebywania we wnętrzu. Również miłośnikom klasycznych rozwiązań powinny przypaść do gustu. Wśród antyków lub ciepłych drewnianych elementów wykończeniowych sprawdzą się znakomicie. Miejsca nimi wyłożone to wrażenie jasności, blasku i czystości.

Studio Mebel Styl, Komorów
Płytki azulejos
Studio Pio-Mar, Stary-Sącz

Czy płytki portugalskie to tylko azulejos?

To też stonowane kolory bieli, szarości oraz beże, co zapewne stanowi ukłon w stronę zwolenników minimalizmu. Wnętrze ozdobione w odcieniach biało – szarej płytki, to nieco więcej dynamizmu, ale bez rezygnacji z wyznaczników stylu, czyli harmonii i jakości.

 

Pamiętajmy, że obecnie oryginale płytki portugalskie, coraz rzadziej są ręcznie malowane. Jednak równie dobrze te inspirowane azulejos, to doskonałe uzupełnienie niejednego wnętrza. Czerpiąc z historii mogą więc w modnych wersjach mieć zupełnie inne rozmiary np. 60 cm x 60 cm dając wiele możliwości aranżacyjnych, szczególnie w łazienkach, kuchniach i salonach. Nie zapominajmy przy tym, że oprócz azulejos płytki portugalskie to dobrej jakości gresy, glazura i terakota. Naszym ostatnim faworytem stała się firma rzemieślnicza Artur Cavaco, Lda – Terracota de Algarve.

Płytki azulejos – jaki to koszt?

Azulejos płytki  cementowe i szkliwione spotkamy w Portugalii na każdym kroku. Zdobią od stuleci wszelkie przestrzenie. Tam nigdy nie wychodzą z mody. Niby dlaczego miałyby być niemodne? To godne pochwały i uwagi dziedzictwo narodowe, którego namiastkę możemy mieć we własnym domu.

 

Jednak decydując na taki rodzaj wykończenia, warto abyśmy poszukali odpowiednie płytki azulejos, które będą tożsame z naszą wewnętrzną naturą oraz stylem przewodnim pomieszczenia. Podobnie, jak w odniesieniu do innych wykończeń ściennych i podłogowych, tak i one będą posiadać różne wzory, desenie, kolekcje oraz ceny.

 

Dlatego w tym zakresie warto skorzystać z porady eksperta, który nie tylko doradzi, ale również w naszym imieniu zamówi wybraną kolekcję. Dla przykładu Aleluia Cerâmicas proponuje różne rodzaje wykończeń podłogowych, natomiast za płytki z kategorii azulejos trzeba liczyć się z wydatkiem około 400 zł/m2. Spotkamy również inne płytki stworzone na wzorzec tych portugalskich, gdzie orientacyjna cena za metr kwadratowy nie przekracza 100 zł. Natomiast oryginale produkowane masowo z wzorca, to zazwyczaj wydatek między 150-200 zł/m2. Za płytki azulejo z pewną historią przyjdzie nam zapłacić prawdopodobnie od około 50 zł za sztukę do kilkunastu tysięcy, co staje się prawie koneserskim hobby.

 

Nic dziwnego, skoro azulejos po dziś dzień zdobią historyczną dzielnicę Alfama, liczne parki, bary, restauracje. Zdobią też prywatne domy i mieszkania. Zarówno, jako wspomniany element zewnętrznej elewacji, ale także wewnątrz niejednego salonu, łazienki, kuchni. Dlatego nic nie szkodzi na przeszkodzie, abyśmy i my mogli je wykorzystać tworząc niepowtarzalne wnętrza, przez wielu nazywane mozaikami patchworkowymi. Czy słusznie, sami oceńcie.

 

*Podane ceny są czysto orientacyjne i nie stanowią wartości handlowej.

Podobają wam się płytki azulejos?

Może warto być odważnym i zaaranżować nimi wnętrze?

Mogą Cię zainteresować

section logo

Tagi

section logo
imello logo