Płytki drewnopodobne w domu

Większość z nas na słowo dom, reaguje z uśmiechem. Chcemy, żeby był bezpieczny, ciepły, funkcjonalny, przytulny i praktyczny. Zastanawiamy się, jak to osiągnąć, nie tracąc przy tym zarówno chęci, ani niewyobrażalnych zasobów pieniężnych.

 

Nad podobnymi kwestiami rozważali zarówno projektanci wnętrz, jak i sami producenci materiałów wykończeniowych. Po wielu latach prób, postawiono na modne rozwiązanie, w postaci płytek drewnopodobnych. Dziś swobodnie możemy aranżować pomieszczenia domowe płytkami, panelami, kaflami doskonale imitującymi naturalne drewno. Przy zastosowaniu nowoczesnych technologii produkcyjnych, drewnopodobne płytki w niejednym domu, tak doskonale naśladują drewno, że nie sposób ich odróżnić.

Autor: imello.pl

Opublikowano: 07.02.2022

Zmodyfikowano: 22.06.2022

Płytki drewnopodobne w domowym wnętrzu

Pisaliśmy już, gdzie możemy stosować płytki imitujące drewno, a dziś skupimy się na zaprezentowaniu rozwiązań, szczególnie istotnych, w takich pomieszczeniach jak: kuchnia, salon, łazienka, przedpokój. Z pomocą posłuży nam podział na przestrzenie. Poniższy opis tym razem nie będzie gotowym instruktażem, a wnętrzarską zachętą do szukania własnych inspiracji dla hasła “płytki podłogowe drewnopodobne”. Oczywiście klasyfikacja jest przypadkowa, a dla każdego z Nas inna przestrzeń będzie najważniejsza.

Płytki drewnopodobne w kuchni

Kuchnia jest miejscem intensywnie użytkowanym, dlatego niezmiernie istotna jest możliwość utrzymania jej w należytym porządku. Z tej perspektywy wykorzystanie drewnopodobnych płytek jest rozwiązaniem wręcz idealnym, pozwalającym w łatwy i szybki sposób pielęgnować okładzinę podłogową oraz ścienną. Płytki drewnopodobne w kuchni, które sprawdzą się najlepiej, to przede wszystkim te, które posiadają wysoki parametr odporności na ścieranie (nie mniejszy niż III PEI), są twarde (minimum 6 punktów w skali Mohsa) i wykazują odpowiednie właściwości antypoślizgowe (minimum R10).

 

Gres  – wykończenie idealne

Mając na uwadze powyższe informacje, zapewne domyślamy się, że za najtrafniejszy wybór uznamy wykończenie podłogowe wykonane w pierwszej kolejności z gresu, następnie z terakoty. Natomiast, jako okładzinę ścienną w kuchni wybierzemy cieńszą glazurę. Nowoczesna kuchnia wyposażona w wiele sprzętów AGD, będzie bardzo atrakcyjna, jeśli zdecydujemy się na mocno szkliwioną drewnopodobną płytkę ścienną. Pozwoli to szybko i sprawnie usunąć wszelkie zanieczyszczenia. Samo wnętrze pozostanie miejscem bardzo przyjaznym i rodzinnym.

 

Natomiast podłoga w każdej kuchni powinnna być odporna na mikrouszkodzenia, nienasiąkliwa oraz prosta w pielęgnacji. Takie możliwości zapewnia odpowiednio dobrana płytka drewnopodobna.

 

Płytki jak deska – funkcjonalność

Jeśli chcemy mieć swojski charakter kuchni, możemy wybierać z całej gamy produktów gresowych w postaci deski, w której celowo widoczne będą przetarcia i usłojenia. Taki zabieg “postarzania” podłogi, dodatkowo pięknie wyeksponuje meble kuchenne. Natomiast, jeśli lubimy jasne wnętrza zapewne chętnie skorzystamy z opcji drewnopodobnych desek bielonych, co sprzyja aranżacji kuchni w stylu skandynawskim, ale też wszystkim tym o romantycznej duszy.

 

Zwracając uwagę na miłośników minimalizmu, warto zastosować płytki rektyfikowane z bardzo cienką fugą, pozostając przy matowym wykończeniu, na przykład za pomocą drewnopodobnych kafli o bardzo zrównoważonej tonacji. Ten styl nie lubi przepychu, dlatego wybierając płytki podłogowe bardzo ważnym elementem jest ich kształt i rozmiar. Czym bliższe natury, prostoty i geometrii pomieszczenia, tym lepiej.

 

Parkiet w kuchni – płytki chevron piękna klasyka

Chcąc zachować elegancki oraz luksusowy wystrój, warto rozważyć zastosowanie płytek imitujących parkiet Chevron. Subtelne i delikatne przejście z kuchni do salonu, używając tego samego materiału wykończeniowego, jest niezwykle cennym zabiegiem aranżacyjnym. Dodając do tego elementy marmuru, przeszklenia, kryształowe elementy dekoracyjne, możemy być pewni, że nasza kuchnia to odzwierciedlenie stylu glamour.

 

Terakota – jest przytulnie

Płytki drewnopodobne w kuchni, to też terakota, która pięknie odzwierciedla styl rustykalny. Jest nieco mniej odporna niż gres, ale równie dobrze spełni swoją funkcję. Już wcześniej wspomnieliśmy o swojskim charakterze kuchni, jednak tutaj chcemy zwrócić uwagę na kolejną opcję. W nowoczesnym wydaniu będą to szersze i dłuższe panele drewnopodobne, które dzięki elementom takim jak sęki, drobne pęknięcia i niedoskonałości wydobędą piękno wskazujące na kontakt z przyrodą.

 

Możliwości wystroju niejednej kuchni jest wiele. Te klasyczne i jasne, pięknie będą współgrać z zastosowaniem długich paneli drewnopodobnych o ciepłej tonacji. Kuchnie o bardziej egzotycznej naturze, polubią wąskie deseczki o ciemnym, czasem nawet czerwonawym wybarwieniu przypominającym drewno wenge, teak, merbau. Mając awangardowy styl, możemy pokusić się nawet o stworzenie drewnopodobnej podłogowej mozaiki z małych kwadratowych kafelek. Najważniejszym i najtrudniejszym wydaje się być sam wybór, tych wyszukanych, odpowiadającym naszym gustom wykończeń podłogowych. Mogąc tworzyć niepowtarzalne wnętrza, nie zapominajmy, o jakże ważnych parametrach technicznych, które są niezmiernie istotne w użytkowaniu niejednej kuchni, ale i łazienki.

Płytki drewnopodobne do łazienki

Jak doskonale wiemy, w łazience spędzamy sporo czasu, a większość z nas uważa ją za doskonałe miejsce komfortu i relaksu. Dlatego, jeśli zdecydowaliśmy się już na stylistkę, kolejnym ważnym krokiem jest wybór odpowiednich materiałów wykończeniowych. Wśród nich swoje miejsce mają również płytki imitujące drewno. Jak wiemy mają wiele zalet i sprawdzą się wszędzie tam, gdzie ułożenie drewna jest niemożliwe, bądź zbyt skomplikowane w pielęgnacji. Dodatkowo są różnorodne, co zapewnia wszechstronność zastosowania zarówno w małym, dużych i nietypowych wnętrzach.

 

Ściany – najlepsze połączenie płytek imitujących drewno

Na ścianie pięknie sprawdzi się glazurowana płytka ceramiczna wiernie naśladująca każdy rodzaj drewna, ale dająca większe możliwości aranżacyjne. O samych rodzajach płytek już pisaliśmy, ale warto wspomnieć, że drewnopodobne płytki stosowane w łazience mogą mieć różne kształty. Jeśli lubimy być nietuzinkowi, śmiało zastosujmy płytki heksagonalne lub mozaikę, jako dekorację ścienną. Chcemy mieć dwie umywalki i subtelnie je wtopić w aranż łazienki, zastosujmy poziomo podłużne płytki drewnopodobne na ścianie. Mała łazienka z prysznicem może pięknie prezentować się i nie przytłaczać, jeśli zastosujemy delikatne przejście drewna z jednej powierzchni na drugą. Przykładowo możemy zastosować w części przy-prysznicowej posadzkę z płytki drewnopodobnej przechodzącą na ścianę o tej samej kolorystyce oraz usłojeniu i wybarwieniu. Ponadto mało, które drewno sprawdziłoby się w strefie prysznicowej.

 

Płytki jak parkiet, płytki jak panele – podłoga w łazience

Na podłodze w większej łazience pięknie wygląda płytka drewnopodobna naśladująca parkiet. Posiadając stylową wannę lub chcąc podkreślić elementy wyposażenia pokoju kąpielowego, śmiało możemy pomyśleć o ułożeniu w jodełkę. Obecnie dostępne płytki drewnopodobne do łazienki mogą wiernie naśladować nawet wzór Chevron, czy parkiet węgierski. Dla perfekcjonistów lubiących ponadczasową elegancję lub osób posiadających mniejszą łazienkę idealne zastosowanie mogą mieć rektyfikowane płytki imitujące drewno.

 

Jesteśmy funkcjonalni i praktyczni, chcemy żeby nasza łazienka też taka była. Nic prostrzego, możemy zastosować płytki ceramiczne, które stworzą wzór panelu podłogowego. Dla miłośników drewna, których ciężko przekonać do innych materiałów, rozwiązaniem mogą być płytki drewnopodobne perfekcyjnie oddających charakter desek podłogowych. Co więcej, jeśli łazienka sąsiaduje z sypialnią bądź małym domowym atelier, śmiało możemy połączyć drewno właściwe zastosowane w tych pomieszczeniach i identyczne płytki drewnopodobne ułożyć, jako posadzkę w łazience. Efekt będzie niesamowity, nadający niezwykłej harmonii całemu pomieszczeniu. Przy tym w łatwy i prosty utrzymamy łazienkę w czystości, przy zachowaniu wszystkich parametrów pozwalających na bezpieczne użytkowanie pomieszczenia.

 

Gres i terakota – naturalna odsłona

Dla lubiących naturę i klasykę doskonałym wyborem będzie: łazienka płytki drewnopodobne i białe. Połączenie to sprawia, że wnętrze wygląda estetycznie, schludnie, czysto i naturalnie. Szczególnie, jeśli wybierzemy drewnopodobne podłogowe płytki panelowe wykonane z gresu lub terakoty. Natomiast białe płytki ceramiczne wykorzystamy w wersji ściennej. Równie dobrze w mniejszej łazience możemy zastosować podobne rozwiązanie. Wtedy posadzkę wyłożymy białymi kaflami, a płytki imitujące drewno użyjemy w przestrzeni dekoru ściennego, obudowy wanny lub wnęki. Dodatkowy, ciepły efekt uzyskamy umiejętnie oświetlając miejsca, w których zastosowano płytki drewnopodobne. Aranżacja – łazienka płytki drewnopodobne i białe, to rozwiązanie uniwersalne, ponadczasowe, odpowiednie dla wielu stylów.

 

Elegancja – nigdy nie zawodzi

Płytki drewnopodobne do łazienki w postaci gresu polerowanego, to doskonały wybór dla osób wymagających i ceniących elegancję. Należy przy tym pamiętać, że jest bardziej podatny na zarysowania od gresu szkliwionego. Dlatego warto zastosować go w wersji ściennej bądź elementu dekoracyjnego w łazience. Natomiast gres, to bardzo trwały i odporny materiał. Dlatego jest właściwym wyborem dla niejednej posadzki w kategorii – płytki drewnopodobne łazienka. Dostępny jest w formie kafli, paneli, desek, płytek.

 

Nowoczesność – płytki drewnopodobne w większych formatach

Nowe technologie pozwalają tworzyć aranżacje wnętrz, które są jedyne i niepowtarzalne. Dla wielu jest to mała fabryka marzeń, a śledzenie trendów stanowi często zalążek do własnych poszukiwań oraz inspiracji. Dla nas mówiąc płytki drewnopodobne łazienka – dużym, ale jakże pozytywnym zaskoczeniem była możliwość użycia drewnopodobnych slabów. To rodzaj wielkoformatowych płytek doskonale imitujących każdy rodzaj i odcień drewna, nawet tekowego. Jednak nie zapominajmy, że płytki imitujące drewno, to nie tylko odcienie od jasnych do ciemnych brązów. Mogą przypominać bielone drewno, przechodzić przez wszystkie odcienie szarości, posiadać kontrasty. Mogą być szkliwione, polerowane, matowe. Wymieniać można podobnie, jak gatunki i rodzaje drewna. Tutaj nie ma ograniczeń. Każda łazienka klasyczna, vintage, glamour, minimalistyczna itd. stosując płytki ceramiczne o fakturze drewna będzie zawsze miejscem błogiego relaksu.

Płytki drewnopodobne do salonu

Salon jest pomieszczeniem, w którym z reguły spędzamy czas z innymi domownikami. Czasem odpoczywamy, innym razem pracujemy lub organizujemy przyjęcia dla najbliższych i znajomych. Ze względu na swoją specyfikę podobnie jak kuchnia, czy łazienka, domowy salon wymaga wyboru odpowiedniego podłoża.

 

Płytki do salonu drewnopodobne powinny być przede wszystkim wielofunkcyjne oraz posiadać estetyczny wygląd. Tak, abyśmy w tym wnętrzu miło spędzali czas. Wybierając spośród wielu rodzajów oraz rozmiarów płytek, miejmy na uwadze fakt, że te o matowym wykończeniu lepiej imitują drewno. Często wzrokowe odróżnienie ich od materiału naturalnego jest prawie niemożliwe. Wszystko oczywiście zależy od producenta i jakości wykonania, jednak zachowanie spójności i uzyskanie naturalnego efektu na większej powierzchni, jaką prezentuje salon jest niezmiernie istotne.

 

W naszej ocenie tutaj warto postawić na klasykę i zastosować rozwiązanie w postaci płytek drewnopodobnych, które wyglądają jak naturalny parkiet układany w jodłę węgierską lub chevron. Zwolennicy rozwiązań funkcjonalnych znajdą właściwy produkt w postaci długich paneli drewnopodobnych. Natomiast miłośnicy rozwiązań industrialnych, równie dobrze wykorzystają zastosowanie dużych, kwadratowych płyt ceramicznych naśladujących fakturą drewno, ale pozostających w chłodnych i jednolitych barwach. Zwracając uwagę na wcześniejsze opisy, również w kategorii płytki drewnopodobne salon nie będziemy zaskoczeni proponowanymi przez producentów i projektantów rozwiązaniami aranżacyjnymi. Płytki ceramiczne tonalne pięknie sprawdzą się w każdym salonie, który ma wskazywać, że jest to domowa strefa odpoczynku. Posiadając w domu dzieci i zwierzęta, które często są widziane w ruchu, zastosowanie płytek drewnopodobnych od salonu aż po przedpokój jest rozwiązaniem dla nas idealnym.

Płytki do przedpokoju imitujące drewno

Przedpokój jest specyficzną częścią naszych domów i mieszkań. Niby nie przebywamy w nim zbyt długo, to jednak dość intensywnie go użytkujemy. Drewno w miejscu zapraszającym do wejścia, jest bardzo gustowne, ale jakże trudne w utrzymaniu w czystości. Często też jest mniej odporne na zarysowania, czy też inne uszkodzenia mechaniczne. Dlatego, jeśli chcemy mieć ciepłe, gościnne wnętrze, to zastosowanie drewnopodobnych płytek będzie bardzo dobrym wyborem. W przedpokoju sprawdzą się przede wszystkim wszystkie te warianty, które będą odporne na wiele czynników związanych z użytkowaniem. Powinny zatem dobrze tolerować zmianę temperatur, wykazywać zwiększoną odporność na uszkodzenia mechaniczne, czy też cechować się odpowiednim parametrem ścieralności. To pozwoli nam na szybkie usunięcie plam, wyeliminuje częstotliwość pojawiania się niechcianych zarysowań.

 

Płytki do przedpokoju imitujące drewno mogą stać się kreatywnym wyborem. Możemy przecież stworzyć posadzkę we francuskim stylu stosując drewnopodobny parkiet chevron, panele podłogowe wskazujące na skandynawski charakter wnętrza, szerokie deski dla lubiących swojskie klimaty. Jednak równie dobrze możemy poszczycić się futurystycznym rozwiązaniem w postaci płytek heksagonalnych, trójkątnych, geometrycznych, trójwymiarowych, którym nadano fakturę drewna. Każde z tych rozwiązań, stanie się właściwym zaproszeniem do środka.

Dla kogo płytki drewnopodobne?

Podsumowując możemy powiedzieć, że płytki ceramiczne naśladujące drewno, sprawdzą się w niejednym domu, czy mieszkaniu. Dlatego odpowiedź jest banalnie prosta. Dla każdego. Pamiętajmy przy tym, aby do łazienki, kuchni, salonu i na przedpokój wybierać odpowiedni rodzaj płytek drewnopodobnych, posiadających parametry bezpiecznego użytkowania dla danej przestrzeni.

 

Płytki drewnopodobne łazienka powinnny być wybierane z dużym naciskiem na klasyfikację stopnia uszkodzeń chemicznych i wskazanie na właściwości antypoślizgowe. Nie bez znaczenia będą też parametry określające możliwości radzenia sobie z różnicami temperatur, wilgotności oraz odporności na działanie wody. Podobnie płytki drewnopodobne w kuchni, gdzie dodatkowo sprawdźmy parametr odporności na ścieranie i uszkodzeń mechanicznych. W zakresie płytki drewnopodobne salon, czy płytki do przedpokoju imitujące drewno, warto zwrócić dodatkowo uwagę na twardość materiału, ale też właściwości izolacyjne, akustyczne i przewodzenia ciepła.

 

Płytki drewnopodobne nie wymagają impregnacji, są praktycznym rozwiązaniem pozwalającym cieszyć się piękną podłogą przez długie lata. Proste utrzymanie ich w czystości pozwala eliminować niejeden rodzaj bakterii, wirusów i grzybów. Szczególnie istotny element dla alergików lub osób posiadających zwierzęta domowe. Natomiast, jeśli myślimy, że posadzka będzie zimna, to po prostu sprawdźmy, które płytki są odpowiednie dla systemu ogrzewania podłogowego. W razie jakichkolwiek wątpliwości skorzystajcie z porady fachowca, a zapewne wskaże, które drewnopodobne płytki sprawdzą się najlepiej. Pamiętajcie, wiedza i inspiracja jest podstawą dobrego wyboru każdej aranżacji wybranej przestrzeni.

Piękne i praktyczne!

Wykorzystaj je w swoich wnętrzach.

Mogą Cię zainteresować

section logo

Tagi

section logo
imello logo