Sypialnia w stylu boho – w krainie kolorowych snów
Feeria wzorów i kolorów, rośliny, ciepły klimat i eklektyczne dodatki. I artystyczny sznyt! Styl boho emanuje kreatywnością i beztroską estetyczną, choć w sypialni podporządkowaną przy tym myśli o stworzeniu odpowiednich warunków do wypoczynku. Sypialnia to miejsce snu i ładowania baterii, dlatego warto karmić w niej duszę przyjaznymi kolorami, przytulnymi tkaninami i inspirującymi wzorami.
Autor: www.imello.pl
Opublikowano: 16.11.2021
Zmodyfikowano: 22.06.2022
51 osób lubi ten artykuł
Na skróty
Styl boho – najważniejsze cechy
Pozornie swawolny i rzeczywiście zależny wyłącznie od naszej wyobraźni styl boho - jak każdy inny – potrzebuje pewnych ram, za pomocą których stworzymy harmonijną przestrzeń. Taką, która jest zarówno źródłem spokoju, bezpieczeństwa i dobrego samopoczucia, jak i inspirującą, tworzącą rozrywkową scenerię do spotkań z przyjaciółmi czy rodziną. Tu, by lepiej zrozumieć te estetyczne ramy, warto sobie przypomnieć korzenie stylu boho. Francuskie słowo „bohémien” odnosiło się pierwotnie do Romów zamieszkujących centralną Europę, a potem definicja ta objęła również artystów – muzyków, liryków, aktorów – zwykle biednych i podróżujących po Europie. Prowadzących koczowniczy tryb życia. To od nich boho ma w sobie to, co beztroskie, niekonwencjonalne, ale również naturalne i lekkie. Bo w podróż nie bierze się niczego, co dużo waży, prawda? Styl boho można również rozpoznać po warstwowych teksturach, elementach vintage, a przede wszystkim naturalnych wykończeniach. I eklektyzmie, w którym możliwe jest łączenie wzorów ludowych z marokańskimi. Mebli z pchlego targu z eleganckimi, klasycznymi.
Kolory boho do sypialni
Dom czy mieszkanie w stylu boho są pełne życia, odniesień do kulturalnego dziedzictwa, ciekawych przedmiotów z historią, wzorów i tekstur. To przestrzeń pełna niezwykłych opowieści. I kolorów. Do sypialni w stylu boho pasować będą zarówno ciepłe barwy ziemi, brązy, zielenie, jak i szarości. Boho lubi również mocniejsze wzory i struktury kolorystyczne na ścianach, lecz w sypialni najlepiej pozostawić je stonowane, by koiły zmysły. Nie oznacza to, że nie ma w sypialni boho miejsca na czerwienie, pomarańcze czy burgundy, ale najlepiej, by pozostawić je w warstwie dekoracyjnej, akcentującej. Łączenie i nakładanie na siebie kolorów to jedna z charakterystycznych cech boho.
Wzory boho, które inspirują
Podobnie jak w przypadku kolorów, w stylu boho dozwolone jest łączenie rozmaitych wzorów. Należy on przecież do najbardziej niekonwencjonalnych stylów wnętrzarskich, gdzie granicą jest wyłącznie nasza wyobraźnia. Sypialnia w stylu boho nie powinna jednak przesadnie ich eksplorować, a jedynie – znowu – akcentować. Niech nasze poduszki mają egzotyczne lub folkowe wzory. Bo okazuje się, że arabskie arabeski potrafią doskonale komponować się z ludowymi, koronkowymi wzorami. Niech tapety – które w tym stylu są bardzo popularne – mają piękny, ale delikatny, misterny wzór. Na przykład roślinny czy przedstawiające pejzaż w stonowanych odcieniach. Bądź taki, który nawiązuje do beztroskiego życia w drodze, charakterystycznego dla bohemy. Jeśli ściany chcemy mieć jednolite kolorystycznie, nośnikiem typowych wzorów boho mogą być zasłony. One zawsze wizualnie ocieplają sypialnię, a w nocy zapewniają odpowiednie zaciemnienie.
Sypialnia boho – co na podłogę?
Sypialnia w stylu boho najczęściej wykończona jest drewnianą podłogą, jednak dobrze tę rolę spełnią również podłogi laminowane lub płytki drewnopochodne, ale postarajmy się, by były jak najbardziej naturalne. Z widocznymi słojami i charakterystycznymi dla danego gatunku drewna rysunkami. Doskonale sprawdzą się podłogi z efektem postarzenia, a delikatne przetarcia tylko dodadzą wnętrzu boho uroku. W sypialni liczy się komfort, a nic tak nie buduje dobrego nastawienia, jak położenie stóp po przebudzeniu na czymś ciepłym i miłym w dotyku. Boho, które lubi tkaniny i tekstylia, pozwala z łatwością wprowadzić do wnętrza sypialni chodniczki z pięknym wzorem i koniecznie z frędzlami!
Styl boho sypialnia, a meble
Oczywiście punktem centralnym każdej sypialni jest łóżko. Sypialnia boho ma również w tym zakresie swoje ulubione typy. I bliżej jest jej do lekkich, nawet rattanowych konstrukcji, aniżeli ciężkich i klasycznych, jednak i te drugie znajdą swoje miejsce w sypialni boho. Jeśli mają uroczą ramę w stylu vintage i skontrastujemy je z lekkimi szafkami czy ażurowymi meblami – mamy boho! W każdym razie meble boho zrobione są z naturalnych materiałów. Najczęściej drewna, albo wspomnianego rattanu, bardzo charakterystycznego dla tego stylu. Często można poznać, że łóżko odpowiada boho po ozdobnym zagłówku, np. tapicerowanym w roślinne wzory, albo niezwykle fantazyjnie skomponowanej ramie z rattanu. Idealnym uzupełnieniem mebli do sypialni w stylu boho są, np. stare drewniane skrzynie, rattanowe fotele z poduchami oraz różnego rodzaju lekkie komody z jasnego drewna. Proste i z teksturą oddającą charakterystykę naturalnego materiału. A, właśnie – jest jeszcze jedna cecha, która wyróżnia sypialnię w stylu boho. To pleciony, wiszący fotel lub hamak wypełniony miękkimi poduszkami, który pozwala schować się z książką, gdy potrzebujemy przerwy w ciągu dnia.
Sypialnia w stylu boho, a oświetlenie
Oświetlenie ogólne, lampki nocne i – jeżeli nasza sypialnia połączona jest z garderobą – oświetlenie robocze. To najważniejsze źródła w sypialni i bez względu na to, w jakim stylu jest ona urządzona, ich temperaturę barwową dopasowujemy do aktywności. Jeśli nasza sypialnia boho służy nam wyłącznie do wypoczynku, zadbajmy o to, by barwa światła była ciepła. Jeśli zdarza nam się w niej uczyć czy pracować – potrzebujemy źródła o chłodniejszej temperaturze barwowej. A abażury w sypialni boho to kolejny pretekst, by pobawić się formą. I tu, podobnie jak w przypadku mebli – po pierwsze liczy się lekkość i transparentność. Lampy do sypialni w stylu boho są robione z rozmaitych materiałów: trzciny, wikliny sznurka jutowego czy bambusowej sklejki. Dają one ciepłe, rozproszone światło, które na ścianach pozostawia wesołe refleksy. Czasem pojawiają się frędzle czy fantazyjne sploty tak typowe dla boho.
Dodatki boho do sypialni
Styl boho należy chyba do najbardziej romantycznych, a to głównie za sprawą dodatków. Fantazyjnych dekoracji, które przywozimy z najdalszych zakątków świata. Łapacze snów? Idealny dodatek, bo także i pióra są znakiem rozpoznawczym stylu boho. Drewniane afrykańskie maski, figurki czy nawet słomkowe kapelusze, które zawieszamy na ścianie. Charakterystyczne są również dekoracje zawieszane na drewnianym patyczku, np. z plecionymi liśćmi, koronkowymi chustami i makramy z rozmaitymi wzorami utkanymi ze sznurków. Sypialnia w stylu boho lubi również naturę. Zarówno tę świeżą – rośliny w doniczkach, jak i ususzoną. Gałęzie w szklanym wazonie czy drewniana ramka na ścianie wypełniona fantazyjnym wzorem uformowanym z różnokolorowej słomy będą idealne. A jeśli już o słomie mowa to kolejnym charakterystycznym elementem tego stylu, bez którego nie obędzie się sypialnia w stylu boho jest… wypleciony z niej kosz! Może on przy tym z powodzeniem pełnić praktyczną funkcję, np. do przechowywania książek, prasy czy tekstyliów.
Jakie tekstylia do sypialni w stylu boho?
No właśnie. Tekstylia pełnią w sypialni w stylu boho wyjątkowo ważną rolę. Lniane, lub patchworkowe narzuty, poduszki z frędzlami czy chwostami, chodniczki na podłogach, gobeliny na ścianach – czasem koronkowe, czasem w egzotyczne wzory, czasem ludowe, a najczęściej pomieszane ze sobą i tworzące inspirującą mozaikę obrazującą rozmaitość i wielobarwność świata. To dzięki tekstyliom sypialnia w stylu boho zasługuje na miano wyjątkowo przytulnej i romantycznej przestrzeni, w której aż chce się położyć, odpocząć, a potem zasnąć. Wszystko tu tuli do snu obiecując kolorową podróż. Przy czym na wartości zyskuje wszystko to, co oryginalne i ręcznie robione. Tkane z pewną nonszalancją i artystycznym wykończeniem.
Sypialnia boho – zainspiruj się
Urządzając sypialnię w stylu boho możesz mieć pewność, że będzie wyjątkowa, bo wszystko zależy od Twojej fantazji. Ogranicza Cię jedynie funkcja, jaką pełni w Twoim domu to pomieszczenie. Możesz więc na przykład postawić na stonowaną kolorystykę ścian i podłogi, a zaszaleć z wyjątkowo dekoracyjną narzutą, którą uzupełni puchaty i wzorzysty dywan. Możesz również postawić na obecność jasnego drewna, które stanie się głównym akcentem dekoracyjnym, np. w postaci żłobionego w folklorystyczne wzory zagłówka i listewek, z których stworzysz fantazyjne ramy dekoracyjne dla roślin, książek i rozmaitych bibelotów. Ale możesz też otoczyć się ogrodem z roślin przywieszonych do sufitu na mocowaniach wyplecionych ze sznurka. Jeśli kochasz historię i dawne opowieści, wówczas niech Twoje boho będzie pełne akcentów retro: z patchworkową narzutą, postarzoną podłogą i atłasowymi poduchami wykończonymi złotymi frędzlami. Boho kojarzy się z wolnością i swobodą twórczą, więc wszystko jest w Twoich rękach!
To zapamiętaj!
Styl boho jest eklektyczny. Pozwala na odważne aranżacje, w których zderzają się rozmaite wzory i symbole pochodzące z różnych kultur. Blisko mu do natury i lubi lekkość, zwiewność, pewną ulotność. Sypialnia w stylu boho jest przede wszystkim przytulna. Mnóstwo tu tkanin i miłych w dotyku powierzchni. Kolory są ciepłe, kojące, a oświetlenie tylko temu sprzyja. Jest tu miejsce na wykończenia piórami, chwostami, frędzlami, a idealne materiały to drewno, rattan, wiklina, sznurek i len. Boho to również miłość do kwiatów i przestrzeń, która pobudza wyobraźnię poprzez zderzanie ze sobą rozmaitych skojarzeń.