Sypialnia w stylu industrialnym –malarska i klimatyczna
Styl industrialny jest ekscentryczny i odważny. Z artystycznym polotem. Nie boi się niedoskonałości i śladów pozostawionych przez czas. Przeciwnie, są one jego siłą. Z pozoru szorstki i surowy, pozwala stworzyć przytulne wnętrze o niebanalnym charakterze. Sypialnia w stylu industrialnym charakteryzuje się minimalistyczną, pozbawioną bałaganu i modną estetyką. Jest tajemnicza, nastrojowa. To idealne miejsce do ukrycia się przed światem.
Autor: imello.pl
Opublikowano: 27.02.2023
Zmodyfikowano: 27.02.2023
67 osób lubi ten artykuł
Na skróty
Styl industrialny w sypialni i jego cechy
Kolory w sypialni w stylu industrialnym
Styl surowy w sypialni: pomysły na podłogę i ściany
Industrialne meble
Sypialnia w stylu industrialnym i jej oświetlenie
Styl industrialny w detalu
Jak ocieplić industrialne wnętrza?
Sypialnia styl industrialny – aranżacje
O tym pamiętaj!
Styl industrialny w sypialni i jego cechy
Sypialnie industrialne emanują spokojem i lekkim chłodem. Odsłonięte ceglane ściany, metalowe wykończenia i nieoszlifowane podłogi przywodzą na myśl wizję artysty. Surowa oprawa i miękkie, ocieplające wnętrze wykończenie. Jesteśmy w miejscu, które ma oddawać ducha artystycznej bohemy zamieszkującej opuszczone budynki manufaktur. Nic tu nie jest wykończone pod kreskę i nic nie powinno wyglądać jak nowe i perfekcyjne. Sypialnia industrialna odda ducha tego stylu, kiedy będzie sprawiała wrażenie miejsca, w którym czas się zatrzymał.
Kolory w sypialni w stylu industrialnym
Neutralne szarości to kolory, które dominują w warstwie tła stylu industrialnego. Jego właściwości nie są ani pobudzające ani nadmiernie uspokajające. I jest on – obok bieli – najlepszym kolorem do zabawy w rozmaite aranżacje. Kolejne to naturalne odcienie cegły, jednego z najbardziej charakterystycznych materiałów stylu industrialnego. A w warstwie wykończeniowej jest to czerń, odcienie metalu, a nawet rdzy! Tekstylia w ciemnych kolorach, a jeśli jasne to jakby przybrudzone – musztardowy? Brudny róż? Generalnie wnętrza industrialne nie boją się mroku i doskonale prezentują się, gdy już zmierzcha, choć z drugiej strony uwielbiają naturalne światło. W ciągu dnia ujawnia ono ich niebanalną paletę barw.
Styl surowy w sypialni: pomysły na podłogę i ściany
Podobnie, jak w innych pomieszczeniach, podłoga do industrialnej sypialni nie powinna być perfekcyjnie wykończona. To mogą być lite, drewniane deski z wyrazistym rysunkiem, bądź panele, ale niezwykle naturalne efekty potrafi również zapewnić podłoga winylowa. Piękna, jak samo drewno! Może to być również betonowa wylewka, jeżeli zależy nam na szczególnie surowym efekcie, jednak wówczas warto skontrastować ją z cieplejszymi w wyrazie ścianami. No właśnie: oczywiście warto jedną ze ścian w sypialni pozostawić z odsłoniętą cegłą, w naturalnym kolorze, bądź pobieloną. Jeśli nie mamy takiej możliwości możemy ją zastąpić płytkami ceglanymi, miękką tapetą z efektem 3d czy też panelami ściennymi. Doskonale spełni swoją rolę na ścianach w sypialni industrialnej beton architektoniczny. Surowy, z maziami czy przebarwieniami, wżerami, słowem – z wyraźną warstwą strukturalną.
Industrialne meble
Zacznijmy od łóżka, serca każdej sypialni. To w stylu industrialnym mocno zaznacza swoją obecność poprzez surową drewnianą formę, wykonaną z gatunków drewna o wyrazistych słojach i przebarwieniach. Najczęściej osadzona jest ona w metalowej ramie, a całość tworzy geometryczną, czytelną bryłę. Zagłówek również najczęściej wykończony jest w ten sam sposób, dlatego potrzebujemy do wygodnego czytania odpowiednio duże poduchy. Łóżko może być również wykonane wyłącznie z metalowej konstrukcji, co jest warte rozważenia przy mniejszych sypialniach, w których każdy masywny mebel zabiera przestrzeń. Albo zrobić je samemu wykorzystując do tego europalety! Również i pozostałe meble do sypialni industrialnej są najczęściej stworzone z duetu drewna i metalu. Mają one czyste, geometryczne formy i emanują naturalnym pięknem fantazyjnych rysunków drewna.
Sypialnia w stylu industrialnym i jej oświetlenie
Industrialne wnętrza – często w przybrudzonej kolorystyce – potrzebują dużej troski, jeśli chodzi o ich oświetlenie. Dotyczy to szczególnie salonu, ponieważ sypialni nie zaszkodzi odrobinę więcej cienia, spokojnych barw, które sprzyjają kojeniu zmysłów. Tym niemniej oświetlenie jest ważnym elementem dekoracyjnym stylu industrialnego. A im bardziej surowo i nieszablonowo w tym zakresie, tym lepiej! Jako oświetlenie ogólne rolę żyrandola może pełnić drewniana, nieheblowana belka z nonszalancko okręconym wokół niej kablem i zwisami, którymi są same żarówki, ale najlepiej stylizowane na stare, industrialne. Jeśli chodzi o lampki nocne mogą być wykończone ciemnym lub spatynowanym metalem lub znowu - w połączeniu z drewnem, ale zawsze proste: bardziej współczesne – minimalistyczne, bądź retro, nawiązujące do epoki przemysłowej.
Styl industrialny w detalu
Pewien minimalizm, a jednocześnie rozmaitość faktur i struktur ścian i podłogi sprawia, że styl industrialny nie potrzebuje wielu dodatkowych dekoracji. Sam w sobie jest wystarczająco malarski. Nie zmienia to faktu, że sypialnia w stylu industrialnym może mieć ciekawe elementy dekoracyjne i najczęściej umieszczane są one na ścianach. To mogą być postarzane lustra, loftowe zegary, stare zdjęcia czy pożółkłe mapy w prostej ramie lub różnego rodzaju ozdoby z metalu. Klimat sypialni zbudują również przedmioty, które kryją w sobie długą historię, np. prosta, drewniana skrzynia z metalowymi okuciami czy wyszukany na pchlim targu mały piecyk węglowy.
Jak ocieplić industrialne wnętrza?
W przypadku sypialni w stylu industrialnym jest to ważne pytanie. W jaki więc sposób ocieplić jej wnętrze, szczególnie, gdy decydujemy się na wyjątkowo surową estetykę? Po pierwsze doskonale temu celowi służy natura. Na szarej, betonowej ścianie metalowy kwietnik z roślinami o dużych liściach, które przy tym doskonale oczyszczają powietrze, wygląda naprawdę pięknie! Cegła jest zresztą równie dobrym tłem dla roślin. Wprowadzenie ciepłej palety barw za pomocą tkanin i tekstyliów również stonuje styl surowy w sypialni. Brązy, odcienie bordo czy malachitowej zieleni, ale też rdzy czy brudnego złota w roli prostych, raczej gładkich zasłon i narzut, a do tego bardziej wyszukane wzorniczo patchworkowe poduchy. I już jest cieplej!
Sypialnia styl industrialny – aranżacje
Mniej lub bardziej ceglane, mniej lub bardziej szare i betonowe – to są można powiedzieć klasyczne oblicza wnętrz w stylu industrialnym. Ocieplone tekstyliami i roślinami. Tymczasem aranżacje w stylu industrialnym nieco odbiegające od tego schematu są równie ciekawe! Eksperymenty najczęściej dotyczą ścian, gdzie zamiast cegły czy betonu możemy przykleić jakąś nieszablonową tapetę, np. imitującą drewniane panele czy z efektem tłoczonych, metalowych płyt. Ciekawym rozwiązaniem jest również wyposażenie sypialni w konstrukcje, które nawiązują do jednej z cech industrialu, jakim jest odsłonięcie rur i instalacji. Regały czy wieszaki służące przy tym do segregowania i porządkowania przestrzeni. W nowoczesnym wydaniu sypialnia w stylu industrialnym może być również zanurzona w bieli, jednak z zachowaniem „ziarnistości” materiałów wykończeniowych.
O tym pamiętaj!
Mieszkanie czy dom w stylu industrialnym to surowość, szorstkość i zabawa kontrastami. To pochwała minimalistycznych form, ale uwypuklających naturalne cechy materiałów. To brak perfekcyjnego wykończenia i miłość do cegły, naturalnego drewna oraz metalu. Do przybrudzonych barw i przedmiotów, za którymi kryje się ciekawa historia. Starych fotografii i map. Tego, co nie boi się upływu czasu. Sypialnia w stylu industrialnym pozwala nam wejść w intymną relację ze zrozumiałą i bogatą we wrażenia sensoryczne przestrzenią.