Szara kuchnia z drewnianym blatem

Szarość wcale nie jest nudna. Odnajdzie się w każdej aranżacji i praktycznie w każdym stylu. Szeroka paleta odcieni szarości zdominowała wystrój wnętrz, święcąc triumfy w aranżacji salonu czy sypialni. To jednak nie wszystko! Krzykiem wnętrzarskiej mody jest także szara kuchnia, w której kolor umiejętnie zostaje przełamany elementami drewna. Jak ograć szarość w kuchni? Czy szara kuchnia z drewnianym blatem zobowiązuje nas do konkretnego stylu?

Autor: imello.pl

Opublikowano: 28.03.2022

Zmodyfikowano: 22.06.2022

Szarość we wnętrzu, czyli ponadczasowa uniwersalność

Kolor szary ma wiele twarzy. Z jednej strony kojarzy się z klasą samą w sobie i nadaje wnętrzom nieco dostojności, a z drugiej - odpowiednio ograny będzie tłem dla niezwykle ciepłej i przytulnej aranżacji. Jego uniwersalność i ponadczasowość sprawia, że świetnie zaprezentuje się zarówno w towarzystwie pochodnych odcieni, ale także barw z zupełnie innych biegunów. Co więcej - kolor szary jest idealnym kompanem dla różnego rodzaju materiałów. Jako kolor przewodni, jest bardzo często wykorzystywany w aranżacji wnętrza. Szary salon, szara kuchnia czy szara sypialnia? Szarość daje ogromne możliwości aranżacyjne i nie narzuca praktycznie żadnych ram kolorystycznych. Jednocześnie wymaga nieco uwagi, a na pewno dobrego planu - bowiem to właśnie dodatki i elementy wyposażenia będą decydowały o jej ostatecznym wyrazie i stylu całego wnętrza. 

Szara kuchnia z drewnem czy betonem: uniwersalna strona szarości

Biała kuchnia to już klasyka. Trend, którego - wydawać się może - nic nie jest w stanie pokonać. A jednak… Coraz częściej na prowadzenie w aranżacji wnętrz wybija się szara kuchnia. Klasa, uniwersalizm, styl i szyk - właśnie taka jest kuchnia urządzona w odcieniach szarości. Kolor szary we wnętrzu ma jeszcze jedną niezaprzeczalną zaletę - jest wszechstronny i bardzo różnorodny. Nie zamyka się i nie ogranicza, a daje ogromne pole do popisu. Gładkie fronty kuchennej zabudowy czy te z finezyjnymi zdobieniami? Szafki w macie czy może delikatnie połyskujący lakier? Monochromatyzm czy jednak feeria barw w otoczeniu szarości? 


Niezależnie od stylu, w jakim urządzona zostanie kuchnia, możemy mieć pewność, że szarość idealnie się w nim odnajdzie. Świetnie wpasuje się zarówno w nieco chłodny i minimalistyczny styl, będzie genialnie współgrać z aranżacją w stylistyce skandynawskiej, ale przepięknie zaprezentuje się także w otoczeniu wnętrza glamour. Z kolei dopełniając go elementami naturalnego betonu, kamienia czy stali, uzyskamy kwintesencję wszystkiego, co najlepsze w stylu industrialnym czy loftowym. To jeszcze nie koniec możliwości, jakie daje szarość - zestawiając ją z drewnem - stworzymy niezwykle nowoczesną i stylową aranżację, która będzie ujmowała ciepłem i klasą. 
 

Paleta barw w szarej kuchni, czyli co i jak łączyć?

Urządzając szarą kuchnię możemy zdecydować się na wnętrze, w którym będą przeplatać się różne odcienie szarości, ale możemy postawić także na bardziej zdecydowany i wyrazisty kolor. Niekiedy nawet te nieoczywiste połączenia mogą okazać się strzałem w dziesiątkę. Szara kuchnia i elementy wyposażenia w kolorze soczystej czerwieni? Mocniejszy kolor wprowadzony poprzez ekspres do kawy czy lodówkę? A może szara kuchnia w połączeniu ze słoneczną żółcią, która pojawi się na ścianie lub dodatkach? Takie aranżacje, choć wydają się nieco ryzykowne, z pewnością zrobią wrażenie. Jeśli jednak jesteśmy zwolennikami bardziej zachowawczych i bezpiecznych rozwiązań, możemy postawić na połączenie modnej szarości i nieśmiertelnej czerni. Taki duet kolorystyczny zagwarantuje nam aranżację na najwyższym poziomie, a ponadto zaprezentuje się niezwykle szykownie i elegancko. Nowoczesna szara kuchnia z drewnem jak malowana! Na koniec pozostaje sztandarowe już połączenie, czyli szara kuchnia z elementami bieli. Duet oczywisty, bezpieczny i zachowawczy, ale niezwykle efektowny. 
 

Studio Eltop, Ostrowiec Świętokrzyski
Studio Eltop, Ostrowiec Świętokrzyski
Studio Eltop, Ostrowiec Świętokrzyski

Szara kuchnia z drewnem: jak nadać charakter aranżacji?

Czy szarość sama w sobie może być bez wyrazu? Może być stonowana. Może być bardziej zdecydowana, ale na pewno nie bez wyrazu. Jej charakter możemy dodatkowo podkręcić dobierając przemyślane dodatki. We wnętrzu, w którym dominują mocniejsze tony szarości, jej ostateczny wyraz możemy złagodzić akcentami bieli albo - uwaga - naturalnym drewnem o jasnym wybarwieniu. Taki akcent możemy wprowadzić chociażby za pomocą stołu czy blatu w kuchni. Niezwykle popularnym i często wykorzystywanym rozwiązaniem jest szara kuchnia z drewnem, który wprowadzony zostaje do wnętrza właśnie za pomocą blatu. Tutaj możliwości mamy ogromne - blat lakierowany lub olejowany. Lity lub klejony. Jasne wybarwienie drewna jesionowego czy nieco bardziej wyrazisty merbau? Pamiętajmy jednak, że połączenie w kuchennym wnętrzu szarości z elementami drewna będzie prezentować się niezwykle efektownie, ale pod jednym warunkiem - kluczowe jest tutaj odpowiednie dobranie kolorystyki drewna. Nieumiejętnie połączenie odcieni może zaprzepaścić ogromny potencjał tego duetu! 
 

Drewniany blat w szarej kuchni: jaki odcień drewna wybrać?

Decydując się na szarą kuchnię, warto dobrać do niej blat z jasnego drewna. Tutaj świetnie sprawdzi się drewno bukowe czy chociażby jesionowe. Dzięki temu uzyskamy spójną i niezwykle harmonijną aranżację, która będzie ciepła i “domowa” w odbiorze. W przypadku frontów utrzymanych w kolorystyce ciemnej szarości, wpadającej w delikatny grafit, mamy nieco większe możliwości. Efektownie zaprezentuje się kuchnia w odcieniach szarości połączona z drewnem w delikatnej kolorystyce, które będzie pięknie kontrastować z ciemnymi frontami kuchennej zabudowy. 


Z kolei wyjątkowego charakteru i klasy doda jej drewno w mocniejszym kolorze, takie jak merbau, czy drewno wpadające w wiśniowe tony. Warto jednak znać umiar, ponieważ nagromadzenie ciemnych tonów w kuchennym wnętrzu sprawi, że wyda się ono ciężkie i nieco przytłaczające. Takie połączenie z pewnością nie sprawdzi się w małych, zamkniętych kuchniach. Ciemniejszy blat czy ciemniejsze odcienie szarości możemy spokojnie wyeksponować w dużych i jasnym przestrzeniach.
 

Nowoczesny, rustykalny czy klasyczny, czyli szara kuchnia na różne sposoby

Lubisz kolor szary i dobrze czujesz się w jego otoczeniu? Marzy Ci się kuchnia w odcieniach szarości, ale nie wiesz do jakiego stylu pasuje taka kolorystyka? Spokojnie! Masz wolny wybór. W zależności od dobranych dodatków i akcentów we wnętrzu, szary świetnie zaprezentuje się praktycznie w każdym stylu. Wybierając przewodni motyw aranżacji kuchennego wnętrza, warto mieć jednak na uwadze styl pozostałych pomieszczeń w domu. W przypadku kuchni otwartych na salon, warto zachować podobny styl aranżacji, tak aby całość stanowiła była zgrana i spójna. 


Jeśli wnętrze urządzone jest w stylu minimalistycznym, warto ograniczyć się zarówno w dodatkach, jak i kolorystyce. W takim nurcie świetnie odnajdą się wszelkie odcienie szarości i czysta biel, która je delikatnie przełamie i nada bardziej subtelnego wyrazu. W przestrzeniach utrzymanych w stylu loftowym, kolor szary jest tym, które przewodniczy i wyznacza trendy. Świetnie będzie komponował się z wszelkimi elementami stalowymi, kamieniem czy naturalnym betonem. Z kolei szara kuchnia urządzona w stylu nowoczesnym, z chęcią przyjmie w swoje szeregi ożywcze kolory. 


Idealnym duetem w takim wnętrzu będzie szarość i czerń, która doda jej wyjątkowej elegancji. W takim wnętrzu znajdzie się także miejsce dla kolorów z zupełnie innej palety - wspomniana wcześniej czerwień, butelkowa zieleń czy energetyczna żółć. A co ze stylem nieco bardziej sielskim, skandynawskim czy nawet rustykalnym? Czy szarości odnajdą się w klimacie monochromatycznej Skandynawii? Czy pasują do sielskich, nieco wiejskich klimatów? Jak najbardziej! Bielone meble drewniane piękniej wyeksponują swój blask postawione na tle ściany w kolorze delikatnej szarości. Kuchnia niby sielska, niby elegancka, ale jednak klasyczna i piękna! 
 

Studio Zoya, Golub Dobrzyń
Studio Euroclas, Czyżowice

Szara kuchnia z drewnem: jaki rodzaj drewna wybrać?

Wiemy już, jaka kolorystyka drewna powinna dominować w sercu naszego domu, jakim jest kuchnia. Wybarwienie to jednak nie wszystko! Wybór drewna do kuchni powinien być podyktowany przede wszystkim jego właściwościami, a szczególną wagę należy przyłożyć do wyboru drewna na kuchenne blaty. Te, każdego dnia narażone są na wysokie temperatury i wilgoć. Powinny charakteryzować się nie tylko wysoką odpornością na zamoczenie, ale także na uszkodzenia mechaniczne. 


Wybór blatu z wysokiej jakości drewna będzie gwarancją, że nawet w wyniku codziennej eksploatacji, nie straci swojego uroku i właściwości. Do kuchennego wnętrza możemy wybrać drewno lite lub klejone. Które będzie bardziej wytrzymałe? Warstwowe klejenie drewna sprawi, że włókna są mniej naprężone, przez co drewno nie wypacza się i nie pęka. Najlepiej wybierać spośród twardszych rodzajów drewna, takich jak: dąb, buk czy jesion, a także egzotyczny merbau czy iroko. 
 

Drewniany blat w kuchni : jak zabezpieczyć drewno?

Kuchnia z blatem wykonanym z drewna będzie wymagała także szczególnej opieki, a konkretniej będzie wymagał jej blat. Warto pamiętać o tym, że niezależnie od wybranego rodzaju drewna, blat taki powinien być dodatkowo zabezpieczony przed wilgocią i uszkodzeniami mechanicznymi. W tym celu najczęściej stawia się na lakierowanie lub olejowanie drewna. Decydując się na lakier do drewna, możemy mieć pewność, że lakierowana powierzchnia będzie zdecydowanie łatwiejsza  w utrzymaniu czystości. 


Niestety jest także druga strona medalu - lakier szybciej się przeciera i jest zdecydowanie mniej odporny na wysokie temperatury. Konieczne będzie zatem systematyczne odnawianie powłoki. Z kolei olej wnika głębiej w powierzchnię drewna, odpowiednio ją konserwując i impregnując. Olejowane drewno zachowuje swoją naturalną strukturę, która jest dokładnie widoczna i wyczuwalna w dotyku. To ma swój urok! W przypadku olejowania drewna warto jednak mieć na uwadze fakt, że może ono z czasem nieco zmienić wybarwienie na ciemniejsze. 

 

Kolor szary i drewno i idealne połączenie.

W sam raz do Twojej kuchni!

Mogą Cię zainteresować

section logo

Tagi

section logo
imello logo