Kuchnia w stylu loftowym – artystyczny posmak

Styl industrialny lubi pewną surowość i kontrasty. Jest nieszablonowy. To, co w przypadku innych stylów wnętrzarskich jest pieczołowicie zakrywane pod warstwą tynku, tu gra pierwsze skrzypce. Harmonijne łączenie nowego ze starym tworzy artystyczną wizję wnętrza niebanalnego, które powoli i z przyjemnością się smakuje. Kuchnia w stylu loftowym ma rozmaite oblicza, jednak pewne cechy można uznać za charakterystyczne.

Autor: imello.pl

Opublikowano: 14.04.2022

Zmodyfikowano: 18.11.2022

Styl industrialny – czy dla każdego?

Wywodzący się z Manhattanu lat 40. ubiegłego wieku styl industrialny, dla którego bazą były opuszczone manufaktury przemysłowe, zawdzięcza swoje główne cechy artystom. A niedoskonałość wykończenia jest jedną z jego głównych cech. Łączy on w sobie minimalizm, elementy nawiązujące do ery przemysłowej i stylu rustykalnego. Mimo to jest lekki, a przy tym fantazyjny. Bardziej artystyczny w charakterze, niż poukładany pod linijkę. To warto wiedzieć decydując się na kuchnię loft. Zastanowić się, czy oddaje on nasze zamiłowania estetyczne. Jeśli wyznacza je np. dążenie do perfekcyjnych, gładkich wykończeń i klasycznej elegancji – nie znajdziemy jej tutaj. Design jest przecież odbiciem naszego wewnętrznego świata i tam właśnie znajdziemy odpowiedź.

Kuchnia w stylu loftowym – otwórz przestrzeń

Styl industrialny kojarzy się z rytmem miasta i kontrastami, które w nim występują. Kojarzy się również z wolnymi, otwartymi przestrzeniami, wysokimi sufitami i brakiem barier architektonicznych. Kuchnia w stylu loftowym prezentuje się najlepiej właśnie w takich przestrzeniach. Mających znamiona wysokiego poddasza bądź starej zabudowy loftowej, kamienicznej. Możliwe jest oczywiście zaadaptowanie dla tego stylu mniejszych pomieszczeń, a najlepszym sposobem na uzyskanie większej przestronności jest oczywiście połączenie kuchni z salonem loft (przeczytajcie nasz artykuł o salonie w stylu loft, link do tekstu).

Materiały, kolory i tekstury kuchni w stylu loft

Loftowa kuchnia to multisensoryczna uczta. W żadnym innym stylu tak odważnie nie występują obok siebie szorstkie i chropowate tekstury ścian czy podłóg z gładkimi, metalicznymi blatami, elementami wykończeniowymi z chromu, polerowanej miedzi, szczotkowanego mosiądzu i stali. Kuchnia w stylu loft przywodzi na myśl nowoczesną restaurację, wyposażoną w ultranowoczesny sprzęt, który osadzony jest w otoczeniu tradycyjnych materiałów. Ta eklektyczna estetyka, w której ciepłe naturalne drewno kontrastuje z chłodem metalu, a szorstka cegła z gładką i połyskującą powierzchnią szafek kuchennych pobudza naraz wszystkie zmysły. A kolory? Do najpopularniejszych w kuchni loft należą biele, szarości, czernie, beże i brązy oraz naturalne kolory drewna, cegły, kamienia.

Kuchnia loft, a wykończenie ścian

Jeśli masz cegły – odsłoń je! To hasło daje najprostszą odpowiedź na pytanie – jakie ściany będą odpowiednie dla kuchni w stylu industrialnym. Te stare, oryginalne i surowe wyglądają znakomicie, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by je pomalować na odcienie bieli czy szarości. Alternatywnym rozwiązaniem będzie również warstwa szorstkiego, charakternego tynku, bądź beton architektoniczny. Na ich tle odsłonięte instalacje stają się tylko atutem. Sufit, wysoki i najlepiej pomalowany na biało, dzięki czemu pomieszczenie wydaje się jeszcze większe, a na nim umocowane belki stropowe.

Kuchnia styl loftowy – jaka podłoga?

Ponieważ kuchnia loftowa lubi kontrasty i jeśli wybraliśmy chłodniejsze, surowe wykończenie ścian, wówczas najlepiej prezentować się będzie na podłodze drewno. Najlepiej jego ciemniejsze gatunki – bo kuchnia w stylu loftowym lubi stonowaną, jakby przybrudzoną kolorystykę – i odporniejsze na wilgoć. To mogą być lite drewniane deski wykonane z dębu czy buku lub gatunków egzotycznych, np. ipe, merbau, czy kempas. To mogą być również panele drewniane, a nawet podłoga winylowa, która możliwie najlepiej oddaje niedoskonałości rysunku naturalnego drewna. Cieplejsza z kolei aranżacja może zachęcać do wykończenia podłogi w kuchni loft betonem, ale znowu sprawiającym wrażenie nierównomiernego i niejednolitego. Obecnie często też pojawia się na podłogach industrialnych kamień. Zarówno ten naturalny, jak i jego dobrej jakości imitacja. I dobrze, bo najważniejsze jest przecież osiągnięcie odpowiedniego efektu wizualnego.

Meble do kuchni w stylu industrialnym

Prostota, funkcjonalność i czyste linie to główne cechy mebli do kuchni loft. Najczęściej we wnętrzu można zatem znaleźć szafki o prostym kształcie, zaprojektowane w układzie liniowym lub wyspowym. Z frontami bez żłobień, frezowania czy dekoracyjnych uchwytów. Prosta forma ma jednak kryć w sobie pełną funkcjonalność. Jakie kolory szafek do kuchni loft? Na tle cegły dobrze będą wyglądać fronty białe lub jasnobeżowe - matowe lub z połyskiemwykonane z drewna lub płyt drewnopodobnych. Jednak w kuchni w stylu loftowym równie dobrze sprawdzą się te nowoczesne – wykonane ze stali czy szkła lub ich połączenia! Metaliczny połysk jest wyjątkowo charakterystyczny dla stylu loft. To może być również bezpieczniejszy od szkła laminat polimerowy, wizualnie niezwykle do niego podobny, ale pozbawiony wad tego pierwszego.

Urządzenia kuchni w stylu industrialnym

Ponieważ metal jest charakterystycznym materiałem stylu industrialnego, urządzenia w kuchni pełnią również rolę ozdobną. Jedną z opcji jest wybór nowoczesnych, minimalistycznych w warstwie estetycznej urządzeń ze stali nierdzewnej, a drugą - postawienie na styl retro. Nie trudno dzisiaj zdobyć kuchenkę czy lodówkę formą kojarzącą się z vintage. Zlew – w zależności od kolorystyki całości – można wybrać, np. ten wykonany ze stali nierdzewnej, czarnego kompozytu czy też miedzi. Bateria prosta i funkcjonalna z metalicznym połyskiem, i może wyposażona w czujnik podczerwieni, który pozwala bezdotykowo uruchamiać wodę? W końcu to również owoc dynamicznego rozwoju przemysłu.

Kuchnia w stylu loft, a oświetlenie

Styl industrialny jest szczególnie wymagający pod względem oświetlenia. Jego często otwarty plan sprawia, że główną rolę odgrywają tu duże okna. Naturalne światło uwypukla pięknie tekstury kuchni loft i optycznie powiększa przestrzeń. Bez względu na to, ile tego naturalnego światła mamy, kuchnia w stylu loftowym uwypukla swoje kontrasty również dzięki swojemu industrialnemu sztucznemu oświetleniu. To mogą być żyrandole, kinkiety, gołe żarówki, oświetlenie punktowe, ale za każdym razem w „przemysłowej” oprawie. Wykonane ze szkła, metalu, drewna a nawet skóry. Na długich sznurach lub łańcuchach zawieszonych u sufitu. Mogą to być również stare lampy naftowe czy nawet lampy fabryczne.

Kuchnia w stylu industrialnym – detale

Już samo kontrastowe stosowanie materiałów ciepłych z zimnymi i szorstkich z gładkimi sprawia, że kuchnia loft sprawia wrażenie bogatej we wrażenia estetyczne i sensoryczne. Dlatego styl industrialny charakteryzuje się brakiem wyszukanego wystroju. Rzadko spotkać tu można, np. tekstylia, takie, jak zasłony – ponieważ ważniejsze jest dla jej wnętrza naturalne światło. W typowo miejskim krajobrazie problem ten rozwiązują rolety, które spuszczamy dopiero po zmroku, by zapewnić sobie prywatność. A jakie dekoracje? Można zainspirować się kolebką stylu industrialnego i powiesić na ścianie, w metalowych ramach, grafiki obrazy i wysmakowane artystycznie fotografie. Można też nawiązać do ery przemysłowej oraz stylu retro, ustawiając na półeczkach stare urządzenia kuchenne, czy proste ozdoby z drewna lub gliny.

To zapamiętaj!

Dotknięta ręką artysty. Kuchnia w stylu loftowym lubi powracać do swoich korzeni, w których liczy się surowość i autentyczność. Zabawa polegająca na wykorzystaniu charakterystycznych cech rozmaitych materiałów i wzajemne kontrastowanie ich ze sobą. Stara cegła to idealne tło dla kuchni w stylu industrialnym i stonowana kolorystyka. Proste i funkcjonalne meble, ale też ultranowoczesne urządzenia kuchenne. Błysk metalu, refleksy szkła, gęsta tekstura betonu architektonicznego i ciepło bijące od naturalnych desek podłogowych. I światło, które wszystkie te niuanse odpowiednio wydobywa tworząc apetyczne danie dla naszych oczu.

Podoba się Wam styl loftowy?

Może tym razem zaaranżujecie kuchnię w tym stylu?

Mogą Cię zainteresować

section logo

Tagi

section logo
imello logo