Styl loftowy jest teraz absolutnym hitem
Agnieszka Szalbierz

Agnieszka Szalbierz

Szalbierz Design

Szalbierz Design to autorska pracownia projektowa, która specjalizuje się w kompleksowym projektowaniu przestrzeni prywatnych oraz użyteczności publicznej, a także projektowaniu mebli na wymiar i przedmiotów użytkowych. Projekty powstają w wyniku starannej analizy kontekstu przestrzennego, funkcjonalnego, kulturowego oraz potrzeb klienta. 

Porozmawiajmy o początkach. Pani przygoda z wnętrzami zaczęła się od...

…projektu własnego mieszkania. Po remoncie każdy się pytał, czy mieliśmy projektanta wnętrz, bo mieszkanie nie było urządzone wg panującej 10 lat temu mody, czyli drewno wenge, brązy i beże. Miałam jasno sprecyzowaną wizję – dąb naturalny, kamień/ beton, dużo bieli.


Postanowiłam pójść na 3-letnie studia licencjackie na UAP, żeby zdobyć solidne fundamenty, poszerzyć horyzonty, poprzebywać w artystycznym środowisku. Jednym słowem, żeby się jak najlepiej przygotować do zawodu projektanta wnętrz. Te studia umocniły mnie w przekonaniu, że obrałam właściwą drogę. Zmiana zawodu to była dobra decyzja
 

Początki zwykle nie są łatwe. Jak było w przypadku Szalbierz Design?

Muszę powiedzieć, że działałam głównie z polecenia, znajomi korzystali z moich usług u siebie i polecali mnie swoim znajomym. No i tak się krąg klientów poszerzał. Moi pierwsi klienci wracają teraz do mnie po kolejne projekty, a nowi przychodzą, bo o mnie gdzieś słyszeli.

Fantastyczny bieg wydarzeń! Gratuluję! Co jest najważniejsze dla Pani w projektach wnętrz?

Najważniejsze to urzeczywistnić marzenia klienta. Ergonomia, funkcja – wiadomo, podstawa projektowania wnętrz. Ale szczęśliwy i zadowolony klient to dla mnie najważniejsza rekomendacja.

Projekt: Szalbierz Design
Projekt: Szalbierz Design

Jaki ma Pani stosunek do zaprojektowanych przez siebie wnętrz?

Lubię je. Za każdym kryje się jakaś historia. Te obrazki, to trochę jak taka książka.

Projektowanie wnętrz to nie tylko aranżacja mebli, ale stworzenie spójnej koncepcji, która przełoży się na ostateczny efekt i atmosferę. Który element stylizacji jest Pani zdaniem najważniejszy?

Wg mnie każdy. Zmiana jednego pociąga za sobą zmiany kolejnych. Zastąpienie jednego produktu innym podobnym produktem zmienia często proporcje lub siły, których nie jesteśmy w stanie nazwać, ale je czujemy.  Dla mnie ważna jest baza. Lubię, jak klientowi też podoba się baza i trzyma się projektu oraz zaproponowanych rozwiązań. Fajnie, jak potem dodaje do tej bazy swoje rzeczy, bo wtedy to wnętrze staje się jego domem.

Projekt: Szalbierz Design
Projekt: Szalbierz Design

Gdzie czerpie Pani inspiracje do swoich projektów?

Inspiracje znajduję wszędzie. Klienci mnie też inspirują. Na pewno też takie niepozorne sytuacje, pośrednio związane z wykonywanym zawodem. Podróże są bardzo inspirujące, książka, film, muzyka, obraz. Czasami nawet ubrania lub natura. Jakieś połączenie barw, tekstur. Ja zauważam mnóstwo detali, na które większość ludzi nie zwraca uwagi.

Oczy szeroko otwarte to podstawa zaskakujących realizacji, a którego z współczesnych projektantów ceni Pani najbardziej?

Nie ma jednego. Bardzo lubię projekty australijskich, hiszpańskich i włoskich projektantów. Cenię w nich minimalizm, prostotę, ale również pomysł i spokój, który przebija z ich pomysłów. Zestawienie tekstur, detali, barw, wyszukany i funkcjonalny design.

Projekt: Szalbierz Design
Projekt: Szalbierz Design
Projekt: Agnieszka Szalbierz

Skoro mowa o współczesności, to jakie wnętrza reprezentują nasze czasy?

Wnętrza, które nawiązują do dawnych lat, gdyż są ukłonem w stronę tego, co było, szanowaniem historii, ubieraniem jej na nowo i dawaniem nowego życia. Dla mnie są to wnętrza eklektyczne, gdzie znajdzie się zarówno miejsce na nowoczesną zabudowę od stolarza, ale również szafkę „po babci”.

Projekt: Szalbierz Design
Projekt: Szalbierz Design

Jakie trendy cieszą się największą popularnością wśród Pani klientów? Po jaki styl najczęściej sięgają Pani klienci?

Moi klienci, Najczęściej wybierają styl loftowy. Jest teraz absolutnym hitem.

Czy obserwuje Pani w wyborach Klientów zmieniającą się modę na określony kolor? Czy wręcz przeciwnie w czołówce wyborów barwnych są np. szarości?

Od kilku lat niezmiennie króluje szary i biały. Biały w niezliczonych odcieniach – od zimnego po ciepły. Moi klienci lubią też granatowy i butelkową zieleń.

Projekt: Szalbierz Design
Projekt: Szalbierz Design
Projekt: Szalbierz Design

W jaki sposób brak największych imprez targowych wpłynął na tegoroczne wnętrzarskie trendy, a także na Pani pracę?

Trendy wnętrzarskie z 2020 to przede wszystkim wygodna kanapa, ergonomiczne miejsce do pracy oraz akustyka pomieszczeń. Możliwość aranżacji przestrzeni tak, aby znaleźć kącik tylko dla siebie. Pandemia nie wpłynęła za bardzo na moją pracę pod kątem ilości zleceń. Projektuję cały czas i gdyby nie to, że się rzadziej widywałam się z klientami, to nie odczułabym tego, że jest pandemia. Powiedziałabym nawet, że ilość moich zleceń wzrosła, bo zdalne nauczanie i zdalna praca spowodowały, że zaczęliśmy przykładać większą wagę do tego, jak mieszkamy. Zauważyliśmy braki, niemodne wyposażenie. Trzeba było zrobić w domu miejsce na pracę i naukę. Mieszkania się zużyły, bo częściej w nich przebywaliśmy.
Budownictwo to wieloletni proces, nie sezonowe zachcianki. Od wbicia łopaty do zamieszkania mija sporo czasu. Z niektórymi klientami pracujemy nad projektem nawet 2 lata.
 

Autor wywiadu

Dominika Wiewiórska

Redaktor naczelna imello.pl

Tagi

section logo

Inne wywiady

section logo
imello logo